Що спекти на свята, поки є електрика: 3 смачні й недорогі торти, які не бояться лишитись у духовці без світла

Власникам електричних духовок краще не ризикувати, готуючи торти, для яких важлива правильна температура, натомість варто обирати тісто, яке може кілька годин полежати без випічки 

Різдвяні свята на Львівщині – то не тільки пампухи та завиванці. То ще й багато різних пляцків, які подають до столу на Різдво (на Святвечір не пісна випічка заборонена) і часто потім доїдають ще тиждень. Цього року встигнути спекти бодай щось у ті проміжки, коли світло є, – досягнення. 

Можна позаздрити тим, у кого є газова духовка, – їм раптові відключення електрики не страшні. Складніше тим, у кого духовка електрична. Уявіть, ви зібрались пекти "п’яну вишню": підготували шоколадний бісквіт з десяти яєць, поставили пекти, а світло зникло. Усе, тісто зіпсоване. Загалом, з бісквітами краще не ризикувати, враховуючи ціни на яйця.  Тож обираючи, що саме пекти на свята, варто враховувати також те, чи може сире тісто постояти кілька годин, якщо раптово зникне світло. "Еспресо.Захід" підібрав три рецепти, де тісто без шкоди може стояти кілька годин, а то й цілий день.

"Спартак"  

Це безумовний фаворит, адже важко знайти людину, яка б не любила цей шоколадно-медовий торт. Серед його переваг – відносно недорогі інгредієнти, коржі тонкі і швидко печуться, а також те, що "тріски" (так називають тонкі сухі коржі)  можна спекти навіть за тиждень до свята, а змастити кремом напередодні. Коржі розм’якнуть і танутимуть в роті.

Тісто:
2 яйця
100 г масла
120 г меду
200 г цукру
1 ч. л соди
50 г олії
50-60 какао
Приблизно 500 г борошна

Скласти усі інгредієнти, окрім борошна, у сотейник (щонайменше дволітровий, аби потім зручно було перемішувати тісто). Постійно помішуючи, довести до кипіння та зняти з вогню. Залишити хвилин на 5, потім вмішати борошно (тісто має бути м’якішим, ніж на вареники). Спочатку у сотейнику, а потім вимісити на стільниці. Тісто буде тепле, залишити на стільниці вистигнути (але обов’язково накрили рушником, або скласти у пакет, аби не засихало). Якщо знаєте, що світла не буде кілька годин, то краще винести на холод (на балкон чи навіть з пакетом за вікно). Для тортівниці діаметром 24 см з цієї порції виходить в середньому 16 коржів. Розкачувати зручніше на пергаменті і відразу ж на ньому пекти. Один корж печеться 5-7 при 180 градусах, тож якщо зникне світло, він спокійно допечеться, поки духовка вистигатиме.

Для крему заварити: 750 грамів молока, 60 борошна, 60 г крохмалю, 200-250 г цукру. Можна додати цедру лимона чи апельсина. Коли маса вистигне, збити з 500 г м’якого масла.

"Наполеон"

Цей торт варто приготувати хоча б тому, що у 1812 році Наполеон спалив Москву. Росіяни стверджують, що рецепт торта винайшли у Росії у 1912 році до сторіччя святкування перемоги над Наполеоном. Насправді це один з варіантів французького міль фею (дослівно – тисяча листків) і вперше його рецепт описали у книзі "Французький кухар" у 1651 році. Є версія, що у відому нам версію десерту, вперше приготував кухар Наполеона, коли той наказав йому подати "щось солодке" для Жозефіни.      

Тісто:
300 маргарину або масла
1 ст. ложка оцту
1 яйце 
приблизно 200 г холодної води
3,5 – 4 склянки борошно

Холодний маргарин (ідеально - з морозилки) посікти ножем або натерти на терці, перетерти з борошном на крихту. У 250-грамову склянку вибити яйце, додати ложку оцту та долити до країв холодною водою. Швидко замісити тісто (не має бути однорідним, досить, аби збиралось в кулю). Поставити на холод хоча б на годину. 
Розділити на 6-8 коржів (залежно від розміру форми). Поки один корж печеться, решта кульок мають чекати у холодному місці. 

Для крему заварити 1 ст. цукру, 2 ст.л муки, 2 яйця та 500 мл молока та 1 ч.л ванільного екстракту або пакетик ванільного цукру. Охолоджену масу збити з 300 г м’якого масла.

"Ніц"

Польською nic означає "нічого". Це якраз той варіант випічки, яку можна спекти майже з нічого. У маминому записнику він з’явився у 90-хх, коли місяцями затримували зарплату і справді треба було вміти з  трьох продуктів приготувати 30 страв.

Тісто:
1 яйце
1 скл. смальцю
1 ст. ложка амонію ("амоняку") 
1 скл. цукру
0,5 скл. кефіру
Борошна – скільки забере

З цих інгредієнтів замісити тісто, як на вареники. Розділили на коржі. Коли коржі печуться, буде стійки запах амонію, але у холодних коржах його не чути. Виходять білосніжні і дуже крихті коржі, тому з форми діставати дуже обережно. З цього тіста можна робити печиво чи рогалики – вони просто тануть у роті. 

Крем можна використати будь-який. Але в оригінальному варіанті приблизно кг яблук нарізали тоненькими скибочками і тушкували до прозорості зі склянкою цукру. Потім цю вистиглу масу перетирали з 200-300 г масла. Виходить смачний крем з кислинкою.

Стежте за найважливішими новинами Львова, регіону, України та світу разом з "Еспресо.Захід"! Підписуйтесь на нашу facebook-сторінкутелеграм-канал та твіттер.