Що обговорювали цього тижня львів'яни в соцмережах: фейк про обставини смерті поета Максима Кривцова й "Горпина, з якою не зустрівся Зеленський"
Цього тижня в мережі найпопулярнішими темами стали "Горпина-Грета Тунберг", з якою не зустрівся Зеленський, і відновлення роботи одного з дитсадків Львова, який досі не приймає дітей, попри обіцянки відкрити його в жовтні
"Еспресо.Захід" розповість про найактуальніше, що було у фокусі обговорень у соцмережах цього тижня.
Загибель військового Кривцова та фейки навколо обставин його смерті
Після того, як у мережі підтвердили інформацію про смерть військовослужбовця та поета Максима Кривцова, рідні, знайомі та просто небайдужі почали публікувати пости зі спогадами та співчуттями через загибель чоловіка.
Серед цих публікацій з’явилася одна, яка привернула увагу громадськості. Олена Жигір, зі сторінки у Фейсбук якої можна зробити висновок, що жінка активно організовує збори для ЗСУ, написала пост з нібито історією загибелі Кривцова.
Жінка розповіла, начебто бійця контузило, він пішов шукати свого кота і потрапив у полон. А через кілька годин ЗСУ нібито відбили позиції та знайшли розстріляних чоловіка й кота.
Фото: скриншот зі сторінки Олени Жигір
У коментарях жінка також додала посилання на банку під назвою "До перемоги", при цьому не пояснивши, на що саме збирає гроші.
Побратим Максима Дмитро Вербич заявив, що обставини смерті Кривцова, зазначені в дописі Олени, неправдиві.
"Замість того, аби зібрати думки докупи й написати гідний спогад про Далі, я пишу оце. Зранку по фб розноситься цей допис. З брехнею про обставини смерті нашого Брата. Не тільки з метою хайпу, а й фінансової наживи, там є монобанка. Любов, котики, бездушні орки – все, щоб видавить сльозу. Включайте трохи мізки хто це репостить, бо ви як би трохи співучасники мєрзості. За будь-яку інформацію про цю тварину буду дуже вдячний, в приват, будь ласка", – написав військовий.
Користувачі соцмереж обурились і відреагували на фейкову історію Жигір.
-
"Яскраво" написано. Мабуть, на брехні збирають більше донатів”, – написав Ігор Романюк.
-
"То елементарна людська безвідповідальність. А потім будуть волати, що чому так пізно викрили; бо пошукати більше інформації про полеглого - лінь. Чому так підозріло банально банка названа - пофіг", - додає Вікторія Ференц.
Відреагувала на ситуацію й українська режисерка Ірина Цілик. Вона пише, що пост від Жигір – не свідоме шахрайство, а "страшенно недолуга й огидна маніпуляція на смерті вбитого героя, аби зайвий раз нагадати про збори на свою банку".
Фото: Скриншот зі сторінки Ірини Цілик
До слова, коментатори знайшли відео, на яке, ймовірно, посилається Олена. Акаунт, на якому було опублікований відеозапис, належить користувачці під ніком "Аленка Сестренка", а історію про "поета, якого з котом розстріляли в полоні" вона нібито почула в прямому ефірі від блогерки з Харкова.
Фото: ТікТок/alenka.sestrenka
Ситуація вирішилася, коли сама Олена прокоментувала свої дії. За її словами, вона створила публікацію в поїзді, інформацію взяла з ТікТоку та не перевірила її. Згодом, за словами Олени, в неї зникла мережа, а тому коли пост почали поширювати, вона не мала можливості ані видалити його, ані відповісти коментаторам.
Окрім того, жінка розповіла, що волонтерить ще з 2014-го, а банка, яку прикріпила в коментарях, відкрита завжди. На неї вона збирає гроші на потреби різних бригад і військовослужбовців.
"Я винна, що не перевірила інформацію. Та кажу ще раз, у мене було купа емоцій від історії, а так як я побачила її в ТікТок військових, не спало на думку, що така інформація може бути неправдива. Бо такими речами не шутять. Просто спробуйте стати на моє місце, коли по всім напрямкам, з ким я спілкуюсь, в мене погані новини і я натрапляю на відео про загибель хлопця який мені подобався…" – написала Олена в соцмережі.
Горпина, з якою не зустрівся Зеленський, та інформаційна гігієна
Цікава ситуація цього тижня виникла з публікацією львівського ресторатора Всеволода Поліщука. Його пост майже чотирирічної давності раптово отримав нове життя і набув розголосу завдяки необережним користувачам фейсбуку.
Усе почалося з того, що в далекому січні 2020-го Поліщук на своїй сторінці опублікував фото шведської активістки Грети Тунберг і назвав її уродженкою села на Тернопільщині Горпиною Тунбасевич, яка виграла Всесвітню олімпіаду, однак не отримала визнання в Україні. Тоді підписники ресторатора зрозуміли іронію та в такому ж тоні відповідали йому в коментарях.
Фото: Всеволод Поліщук
Ситуація вийшла з-під контролю у 2024-му, коли пабліки на кшталт "Серце матері" вирішили зробити "Горпину" відомою та закликали своїх підписників поширювати публікацію Всеволода. На фейк "купилися" навіть освітяни Львова, на що звернула увагу користувачка Ірина Вачкова.
Фото: скриншот з facebook-сторінки Ірини Вачкової
Поліщук зізнався, що до нього зверталися медійники по контакти вигаданої школярки, а один з депутатів Тернопільщини погрожував ресторатору.
Фото: Скриншот/"Серце матері"
"Кілька років тому це був доволі смішний жарт, але зараз він вийшов з-під контролю. Кількість репостів виросла в рази, допис тирять різні сльозоточиві пабліки, мені пишуть тернопільські журналісти за контактами Горпини, депутат Борщівської райради погрожує фізичною розправою. Сам "Штірліц" Анатолій Штефан обговорює Горпину на своїй сторінці. Виходячи з такого суспільного резонансу, змушений офіційно вибачитися. Перепрошую за те, що обрав таку невпізнавану персонажку. За надто реалістичне ім'я та прізвище, зрештою, за надмірно банальну назву села. А коали? Як можна не повірити в коал, їх же у нас кожен випускник середньої школи рахував без калькулятора!" – написав Поліщук.
Відновлення дитсадка на вул. Патона
На Гарячій лінії Львова люди звернули увагу на відновлення садка, що на вулиці Патона, який постраждав унаслідок атаки РФ. Дитсадок не відкрили через 5 місяців після удару російською ракетою, хоча на початках міські чиновники обіцяли відновити його роботу ще в жовтні.
Фото: Скриншот/Гаряча лінія міста Львова
"Доброго дня шановна спільното! Прошу сказати, коли відбудують садок Казка на вул. Патона 24. Садовий гучно заявляв, що у жовтні, потім на Миколая, а тепер коли? До найближчого садка 1,5 км. Важко добиратись, особливо в таку заметіль! Інспектор у відділі освіти не може сказати геть нічого конкретного!", – написала Анастасія Машталер.
"Садок не працює! Водимо дітей у зведені групи по інших садочках. Завдяки працівникам і керівнику нашого садочка, чоловік з сусіднього будинку бачить гарну картинку з вікна і в кожному коментарі переконує, що він працює, не знаючи який внутрішній стан.А ми, батьки, цікавимося і знаємо, що там роботи дуже багато ще і наразі будівля не придатна до запуску!" – прокоментувала пост львів'янка Ірина.
"Нічого він не працює, діти з цього садка ходять в наш. Наші групи поєднали, тепер в групах замість 20 діток 30 і більше, діти постійно хворіють, бо маленьке приміщення. Казали, що через місяць відремонтують, але на жаль.... Сказали, поки Казка не зробить укриття, його не дозволять відкрити", – додає користувачка Світлана.
"Я теж постійно дивлюсь з вікна на цей садок. Благодійники почали ремонт даху тільки кінець жовтня, закінчили в кінці листопада. Щодо людей – то хтось ходить", – пише Микола Степанів.
Керівник управління освіти Андрій Закалюк розповів у коментарі Еспресо.Захід, що, оприлюднюючи терміни відновлення, не очікували такого рівня руйнувань. Після додаткового обстеження виявили, що тріснуло перекриття поверху.
"Відразу після обстрілів, коли було проведено огляд будівлі, виявили одні пошкодження. Найкритичніше тоді було пошкоджено дах. Наступне – повністю вибиті вікна і двері, пошкоджені меблі. Коли ми почали готувати документи під реконструкцію, то побачили, що на другому поверсі тріснуло перекриття поверху. Тобто ударна хвиля, яка пройшла через усю будівлю, підняла плити, опустила, і вони тріснули. Ми побачили ці тріщини і це дуже затягнуло час, адже робили проєкт по-новому. Визначали, яким чином нам варто повністю укріпити перекриття", – пояснив Закалюк.
У мерії також зазначили, що в садочку на Патона, 24 вже повністю зроблена вся документація, проведено демонтаж усіх вікон і вхідних дверей, замість них встановили нові. Також чиновники звітують про відновлену роботу котельні й системи опалення. Повністю зроблений дах і влаштовано систему водовідведення, каже Андрій Закалюк. До слова, всі вікна та двері замінили коштом благодійних організацій. Інші роботи виконують за гроші міста.
Зараз роботи виконані на 60%, заклад планує прийняти дітей у середині лютого. Андрій Закалюк також зауважив, що найближчий ДНЗ, куди ходять діти, які раніше відвідували "Казку", розташований за 300 метрів – це 136-й дитсадок.
"Ніяких півтора кілометра, про які пишуть батьки, нема. Коли був обстріл, з середини серпня ми не мали жодних скарг від батьків, які відвідували садочок і ходять у сусідній", – додав він.
- Читайте також: на Львівщині встановили рекорд з виконання коляди та зібрали майже 5 млн грн для ЗСУ
- Актуальне
- Важливе