Щеплення для людей після 25 років: кому, коли та яке. Роз'яснення МОЗ
Вакцинація – один з найбільш надійних способів захисту від інфекційних захворювань, які можуть становити загрозу для життя. За оцінками ВООЗ, щеплення дозволяють щороку запобігати близько 3 мільйонам смертей у світі. Проте популярним залишається міф, що вакцинуватися потрібно лише дітям
Які щеплення необхідно зробити в дорослому віці, розповіли у Міністерстві охорони здоров'я України, передає "Еспресо.Захід".
У відомстві нагадують: імунітет проти деяких захворювань не зберігається до кінця життя, тому періодично треба колоти ті самі вакцини, тобто проводити ревакцинацію. Так само дорослим обов’язково треба вакцинуватися проти окремих хвороб, якщо вони не отримали від них захисту в дитинстві.
Для початку медики радять переконатися, що людина отримала всі профілактичні щеплення, визначені Календарем:
- проти гепатиту В (перша доза вводиться в першу добу життя, друга – у 2 місяці, третя – у пів року);
- проти туберкульозу (на 3-5 добу після народження);
- проти кору, паротиту і краснухи (перша доза колеться у рік, друга – в шість років);
- проти дифтерії та правця (перша доза – у 2 місяці, друга – у 4 місяці, третя – у пів року, четверта – в 1,5 року, п'ята – у 6 і шоста – у 16 років);
- проти кашлюка (перша доза вводиться у 2 місяці, друга – в 4 місяці, третя – у пів року, четверта – у 1,5 року);
- проти поліомієліту (перша доза інактивованої поліомієлітної вакцини колеться у 2 місяці, друга – в 4 місяці; далі застосовуються чотири дози оральної поліомієлітної вакцини – у пів року, 1,5 року, у 6 та 14 років);
- проти ХІБ-інфекції (перша доза – у 2 місяці, друга – в 4 місяці й третя – коли дитині виповниться рік).
Імунізація проти ряду захворювань може проводитися комбінованими вакцинами, що дозволить зменшити кількість уколів та візитів до поліклініки.
На що треба звернути увагу дорослим
Гепатит В
Згідно з інформацією МОЗ, вакцинація проти цієї інфекції стала обов'язковою лише у 2001 році, тож люди, старші 21 року, цього щеплення точно не отримали. Придбати вакцину можна в аптеці, а вколоти її може сімейний лікар.
Дифтерія й правець
Імунітет проти цих хвороб зберігається протягом 10 років. Тому починаючи з 26 років, кожні 10 років необхідно проводити ревакцинацію. Такі щеплення в медзакладах роблять безплатно.
COVID-19
Медики рекомендують отримати імунний захист проти коронавірусної інфекції всім дорослим. Вакцинація надзвичайно важлива в умовах поширення нових штамів, тим паче під час війни, коли не завжди є можливість дотримуватися застережених заходів, зокрема зберігати фізичну дистанцію, регулярно провітрювати приміщення та носити маску.
Проте у МОЗ підкреслюють: щеплення проти коронавірусної хвороби не є обов'язковим.
Пневмококова інфекція
Як COVID-19, так і грип можуть ускладнюватися бактеріальною пневмонією, і її найпоширеніша причина — пневмокок. Відтак, людям із групи ризику (старшим 65 років та з хронічними захворюваннями) варто зробити щеплення від інфекції, яку провокує цей збудник.
Оскільки ця вакцинація не входить до Календаря профілактичних щеплень, зробити його можна власним коштом.
- Україна отримає понад 1,5 мільйона доз різних вакцин і 30 автівок від ЮНІСЕФ
Стежте за найважливішими новинами Львова, регіону, України та світу разом з "Еспресо.Захід"! Підписуйтесь на нашу facebook-сторінку та телеграм-канал.
- Актуальне
- Важливе