Еспресо. Захід
Ексклюзив

Шахрайства на сотні тисяч гривень: як театрознавиця обдурювала волонтерів

23 вересня, 2023 субота
11:29

Катерина Сегет мала кредит довіри серед активних кіл львівської волонтерської та театральної спільноти, брала участь у різноманітних проєктах і навіть декому зі своїх майбутніх жертв привезла перші замовлення

Зміст

Тож друзі могли порекомендувати її один одному, а культурна спільнота певний час співпрацювала з нею як із театрознавицею та проєктною менеджеркою, не підозрюючи про тривалі шахрайства. Проте згодом її діяльність почала виходити назовні. 

Історію лише частини відомих шахрайств розповідає "Еспресо.Захід".

Недоставлені дрони

Першою про шахрайство заговорила львівська маркетологиня Ірена Томаш, якій Катерина пообіцяла привезти дрон Mavic Enterprise та зарядну станцію Ecoflow. 

Ірена тривалий час разом із рідними та друзями збирала кошти на необхідні для брата речі. Вони влаштовували благодійні вечірки, проводили різні події. Спершу волонтерка планувала замовляти інший дрон у перевірених поставників, проте на той момент змінилися бойові завдання, а відповідно, й необхідна модель. Їй порадили звернутися до Катерини Сегет і Дмитра Родіонова.

"Перший зв'язок був із ним (Дмитром Родіоновим, - ред.) 10 серпня, ми списались у Whatsapp. Упродовж двох днів обговорювали різні варіанти та різні моделі, зупинилися таки на Enterprise. Він озвучив мені умови: повинна бути передоплата в розмірі 50%, а решта суми, коли я вже отримаю товар на руки, і що Катя, оскільки вона саме зараз на складі Польщі, могла б зразу це все оперативно забрати і привезти мало мені не під двері у Львів", – розповідає Ірена Томаш.

Маючи позитивні рекомендації, волонтерка спокійно перерахувала на українську картку Катерини 65 567 гривень – 50% вартості дрона. Підкупило також кваліфіковане спілкування щодо моделей, деталей покупки. Тож Ірена вирішила одразу дізнатися, чи можна замовити зарядні електростанції. Після підтвердження на картку Катерини полетіла ще одна сума – 20 700 гривень завдатку.

"Минув тиждень. Наступного четверга Дмитро написав, що все вже придбано. І Катерина, з якою ми спілкуємося постійно теж паралельно в телеграмі, виїжджає з товаром, ми зможемо зустрітися з нею в п'ятницю ввечері, або в суботу, залежно від ситуації на кордонах. І тут починаються найцікавіші історії. Перший день – корки на кордонах, зрозуміло, віримо. Другий день: "Я відпочиваю, я втомлена, бо дві доби не спала на кордоні". Окей, чекаємо. Потім "багато розвозок і договорів". Триває це 5-6 днів, і я починаю трошки хвилюватися й копати", – ділиться львів'янка.

Так Ірена й дізналася про інших постраждалих, які також залишилися без чималих сум. Тим часом сама Катерина все заперечувала, називала наклепом і переконувала, що дрони та зарядна станція є, вона їх от-от передасть. Після чого кілька разів не з’являлася на призначені нею ж зустрічі. 

Нарешті Ірені Томаш таки вдалося побачитися із псевдоволонтеркою, проте завершилася ця зустріч заявою у відділку поліції. Катерина Сегет так і не змогла пояснити, де обіцяний дрон та Ecoflow чи кошти. Знову були порожні обіцянки віддати техніку, повернути гроші, вигадані проблеми з банками й неможливістю переказати кошти. 

Наразі ні коштів, ні обладнання Ірена Томаш від неї не отримала: "Свою ситуацію я закрила перепозиками, які тепер також треба повертати. Яким чином це робити, поки що не знаю, бо для мене такі суми непідйомні, як і для багатьох нас, звичайних громадян, які намагаються зібрати та знайти необхідне для своїх рідних. У мене двоє братів добровольці, і коли таке починає діятися, волосся стає дибки". 

Дрон для брата таки вдалося придбали у Львові, хоч і з переплатою у 20 тисяч гривень, які, відповідно, також знову потрібно було знайти. Наразі поліція проводить перевірки та тримає контакт із постраждалими, натомість сама Катерина на зв’язок більше не виходить.

"До речі, був ще такий прецедент. Виявилося, що вона орендувала помешкання в моєї подруги, колишньої однокласниці. І залишила у неї свій комп'ютер. Коли подруга зателефонувала Каті з проханням забрати свої речі і віддати ключі, почалися дзвінки від начебто друзів, ніби Катерина потрапила в якусь страшну аварію і в тяжкому стані. Вони хотіли забрати комп’ютер, але подруга не погодилась, адже не знає тих людей і віддасть техніку лише власниці. Слідчого ми про цей момент також повідомили", – пригадує Ірена.

Ірена Томаш виявилася не єдиною, хто не дочекався дронів. Необхідне обладнання для бійців не отримав також Володимир Коваль. Щоправда, його історія мала доволі оптимістичний початок. 

Перший замовлений дрон Володимир отримав, Катерина навіть привезла додатковий акумулятор для нього. Тому зі спокійною душею, коли виникла потреба, вирішив замовляти наступну партію. Адже дрони вони з друзями купують фактично щомісяця. 

"Були певні пригоди з доставкою, дрон врешті передала її подружка, бо Катерина була зайнята, але ж наче все закінчилося на той момент позитивно", – пояснює львів'янин.

Домовилися про доставку ще двох дронів – Mavic 3 і Mavic 3 Pro, Володимир передав Катерині 178 тисяч гривень на їх покупку. Та, своєю чергою, пообіцяла, що передасть їх упродовж кількох днів машиною, яка саме їхатиме до Львова. А далі почалися проблеми. Катерина почала зникати або ж відповідати різними відмовками, чому дронів ще немає. 

"Вона зникла і не відповідає, я вже все обдзвонив, і через друзів також. Навіть випробував лайфгак із Монобанком, коли відсилаєш 1 гривню і пишеш до цього повідомлення, – ділиться волонтер. – І от вона дзвонить нарешті, говорить, що була десь у горах із групою, де не було зв'язку".

На той момент минуло вже два тижні від замовлення, Катерина Сегет призначила зустріч, на яку так і не з'явилася, відповідати на дзвінки та повідомлення також припинила. Лише після погрози в повідомленнях піти у поліцію вона озвалася й почала обіцяти, що віддасть гроші. Що от-от уже бере кредит, або позичає і віддає кошти чи дрони, ще багато різних варіантів. Проте нічого з цього так і не відбулося.

У підсумку Володимир написав заяву у Шевченківському райвідділі поліції Львова. Надіслав заяву Катерині, яка попросила номер слідчої, навіть контактувала з нею. І вчергове зникла. 

"Катерина зникла, дзвонити чи писати їй беззмістовно", – підсумовує волонтер. Процес розгляду його справи наразі триває.

Втрачені кошти, які волонтер збирав разом із друзями, Володимирові довелося перекривати власними силами, заново шукаючи, де придбати дрони й не втрапити на шахрайство, адже техніка потрібна була на вже. 

Катерина Сегет

Фото: архів проєкту "Словник майбутнього"

Театральний проєкт за кошти міфічного гранту та неоплачена резиденція

Ще однією жертвою Катерини Сегет стали представники театральної спільноти – команда проєкту "Словник майбутнього".

Проєкт передбачав створення та показ благодійної театральної вистави у Львові, Києві, Харкові, Дніпрі та Запоріжжі, а дохід із прем'єр мали передати благодійному фонду "Культура Дії", який опікується вимушеними переселенцями. Також планувалося видання театрального зіну в цифровому та паперовому форматі.

"Цей проєкт починався та задумувався взагалі без неї спочатку. Ми з акторкою Оленою Білоус придумали його, з іншою менеджеркою подавали заявку до УКФ, і от у цей момент з’явилася Катя, яка сказала: давайте я вам допоможу подати документи", – розповідає режисерка Роза Саркісян, яка згодом виявила, що обіцяного документа Катерина так і не подала.

Після пропозиції допомоги Катерина приєдналася до проєкту як кураторка. Першим етапом створення спільної вистави та зіну, які передбачав проєкт, стала мистецька резиденція, яка відбулася у "Хаті-Майстерні" в селі Бабин на Франківщині. Упродовж двох тижнів у просторі "Хати" жили та творили запрошені драматургиня, композиторка, історикиня, театрознавиця, художник, менеджери проєкту, перформери та перформерки.

Варто відзначити, що на той момент жодні документи щодо співпраці офіційно підписані не були, проте учасники не підганяли Катерину, адже для європейського театрального середовища є нормальною практикою займатися документацією вже у процесі спільної роботи над проєктом. Вірили дівчині на слово про отриманий грант на 500 тисяч гривень від фонду Клауса, оскільки попередньо жодних прецедентів у своєму оточенні не мали.

"Це нормальна практика в театрі, я працюю з європейськими театрами, і ми укладаємо договір десь через місяць-два після початку проєкту. Тобто тоді, коли він уже триває. От Катя цим і скористалася", – пояснює учасниця проєкту, драматургиня Анастасія Косодій.

повідомлення Катерини Сегет

Всю резиденцію Катерина також провела у Хаті-Майстерні разом з учасниками проєкту. Проблем ніхто не запідозрив, тривалий час усі вірили у причини, чому відкладається підписання документів, ставилися з розумінням.

"Вона щоденно "годувала" нас якимись контрактами, умовами, брехнею, що нам був висланий перший транш. І от буквально нещодавно ми написали до фонду Клауса, який, за її словами, дав нам грант у розмірі пів мільйона гривень. Вони відповіли, що не співпрацювали з Катериною", – говорить Роза Саркісян.

Написати до фонду вирішили після того, як викрився момент з неоплаченим Катериною перебуванням резидентів у Хаті-Майстерні. Як поділилася Анастасія Косодій, за її інформацією, з оплатою наступної резиденції, яку театрознавиця проводила також у Карпатах, але в іншій локації, теж були фінансові негаразди.

"Після нашої двотижневої резиденції, коли почали вилазити усі ці шахрайські справи, ми подзвонили до Олі Дятел запитати, чи взагалі Катерина заплатила за наше перебування у Хаті-Майстерні. Виявилося, що нічого не заплатила, ба більше, Оля всі ці гроші покрила із власних фондів. А це 160 тисяч гривень", – каже Роза.

Ольга Дятел – співзасновниця простору Хати-Майстерні та громадської організації "Інша Освіта". Вона також прокоментувала "Еспресо.Захід" ситуацію з відсутністю оплати. За її словами, Катерина постійно знаходила причини, чому не проводить оплату, говорила про якісь затримки, проблеми з банками. Потім казала, що проблеми зі сторони Хати-Майстерні. Згодом знову обіцяла, що ось-ось, гроші зараз будуть. І врешті зникла.

У фіналі Ольга Дятел, як і волонтери у своїх випадках, закрила витрати власними силами, за допомогою фондів, з якими працює. Проте справи так просто теж не залишила, тож у поліції з'явилася ще одна заява про шахрайство Катерини Сегет. 

"Це такий специфічний момент та для культурного середовища, бо всі знаходять ці гроші, намагаються якось формувати довіру, а тут така ситуація, – підкреслює Ольга. – Але я з Катериною перетиналась навесні, ми організовували воркшоп, де вона була учасницею. Начебто знаєш людину тривалий час, була якась довіра".

Окрім того, що всі учасники проєкту втрапили у неприємну ситуацію, вони також залишилися без обіцяної оплати своєї творчої праці – ніхто не отримав ані авансу, ані 50% узгоджених гонорарів. Наразі після всіх перипетій проєкт, який мав, зокрема, й благодійну складову поряд із мистецькою цінністю, зупинений. Чи зможе він колись відновитися? Режисерка та одна з його авторок Роза Саркісян у цьому не впевнена.

Катерина Сегет

Фото: архів проєкту "Словник майбутнього"

Гра на відповідальності колег

Окремим пунктом у справах Катерини Сегет варто згадати історію Євгена Лісняка, який потрапив у ще одну оборудку з волонтерськими коштами. Євген також брав участь у проєкті "Словник майбутнього" як художник.

До цього вони з Катериною були знайомі побіжно, перетиналися декілька разів, оскільки перебували фактично в одному мистецькому середовищі. 

"Ми просто знали про існування один одного, десь тричі бачились. А потім Катерина запросила мене на цей проєкт як художника. На мені там була сценографія та вся візуальна частина. Ми почали переписуватися щодо проєкту, залишалися на зв'язку. І от у кінці червня віна написала, що їй терміново потрібна допомога", – розповідає митець.

Тоді театрознавиця написала, що хлопцям на Херсонському напрямку терміново потрібен дрон, бо вони втратили безпілотники й без них нічого не бачать.

"Проблема у тому, що я не в Києві, а гроші на дрони в Києві. Готівка. Мені вони треба на картці", – цитує повідомлення Катерини Євген. Переконувала його, мовляв, з картки одразу їх купить та відправить туди. Треба лише когось у Києві з автівкою, хто б забрав ту готівку і відправив на її картку.

"Я кидаю усі свої справи. Бо ким би я був, якби в такій ситуації відмовив? Тим паче не було тоді підозр про цю її діяльність. Тож вона мені організовує зустріч, до мене приїжджає чоловік і привозить 270 тисяч гривень готівки. Я одразу ж несу їх у банки та відправляю на її картку, – описує свій досвід художник і додає: – Насправді у мене багато друзів волонтерів, тому часто беруся щось кудись відвезти, передати, тому що я на машині й у мене вільний графік".

Потім почалася робота над проєктом, під час якої вже згодом випливли неприємні історії, коли обіцяні дрони Катерина так і не привозила, ошукуючи волонтерів. Історія для колег сама по собі шокуюча, але для Євгена на зупинці проєкту та припиненні співпраці театральної спільноти з Катериною Сегет вона не завершилася.

Через те, що того червневого дня художник без вагань погодився допомогти Катерині з переказом грошей, як вона запевняла, на термінову покупку дронів, ошукані волонтери вирішили, що Євген – її спільник. 

"Я вийшов з ними на контакт, усе розповів та показав усі скріни, бо мені немає чого приховувати, моя участь у цій історії коротка", – каже Євген.

Але пости зі згадками його імені в негативному світлі поки що не прибрали, тому митець досі мусить доводити свою непричетність. Можливо, доведеться робити це за допомогою адвоката. 

На його підтримку виступила команда проєкту "Словник майбутнього". 

"В одній із заяв волонтерок і волонтерів про ймовірне шахрайство, яке здійснювала Катерина Сегет, у співпраці з нею пов'язують нашого колегу Євгена Лісняка. Ми маємо підстави вважати, що Євген не співпрацював з Катериною в питаннях закупівель для волонтерів та непричетний до ймовірної шахрайської діяльності Катерини Сегет", – офіційно заявили колеги.

"Це жах, я два місяці безкоштовно працював. І ми так розраховували на цей проєкт, чесно кажучи. Його вже всі вписали у прем'єри осені. Всі чекали на запрошення. І така команда класна, ми дуже плідно працювали, – ділиться Євген Лісняк. – Мені дуже шкода, по-перше, що проєкт не вийшов. По-друге, звичайно, й те, що я залишився без гонорарів за роботу. А по-третє, що я ще й буду витрачатися зараз на адвокатів, щоб захистити свою репутацію".

Катерина Сегет

Фото: архів проєкту "Словник майбутнього"

"Відпочинок" дітей у Польщі

Із діяльністю псевдоволонтерки познайомилися й наші сусіди поляки, яких дівчина ошукала 2022 року. Тепер долю Катерини вирішує суд у Варшаві. Хоча й тут ніхто не знає, де вона перебуває. 

"У серпні 2022 року вона ошукала нас на 6500 євро. Катерина привезла на Мазурів дітей, говорячи, що вони втомлені від війни. Їх було близько 20, перебували вони тут 10 днів. По сьогодні вона за це не заплатила", – розповіли в коментарі "Еспресо.Захід" представники готелю "Dwór Szwałk", розташованого на відомих польських озерах.

Для дітей пропонували безкоштовний відпочинок і перебування в іншому просторі, також над озером. Проте Катерина не погодилася на пропозицію, запевнила, що вони хочуть бути саме тут і вона має гроші від батьків цих дітей, тому за перебування розрахується. Гроші з батьків псевдоволонтерка справді взяла, всю необхідну суму, проте готель їх так і не побачив. 

"Прислала підроблений переказ із банку, потім ще один, наче проплачує кошти – теж підроблений. Зараз справу провадить поліція та суд у Варшаві. І ми чекаємо на вирок, – говорять у готелі. – Опісля повідомимо про неї на кордон і напишемо до президента Зеленського про все її шахрайство на темі війни, і в Посольство України у Варшаві. Це дуже сумна історія".

Звісно ж, Катерина в суді у Варшаві не з’являлася, документів з пошти, які їй надсилали у зв'язку зі справою, також не забирала.

Катерина Сегет

Фото: архів проєкту "Словник майбутнього"

Хто така Катерина Сегет

Походить дівчина з Луцька. Свого часу вона вивчала театрознавство у ЛНУ імені Івана Франка, брала участь у різноманітних театральних і мистецьких проєктах, працювала асистенткою драматургів у кількох львівських театрах.

Відомо також, що 2020 року мистецьке коло Львова активно збирало гроші на дороговартісну операцію на серці, якої начебто потребувала Катерина і яку їй начебто зробили.

"Катерина Сегет нічого не просить, намагаючись самотужки оплатити дороговартісне лікування серця. Дівчина довго відмовлялася від дружньої допомоги, розраховуючи на власні сили. Сьогодні всі близькі Каті розуміють, що самій їй впоратися з таким великим викликом буде дуже складно", – писали тоді її колеги, організовуючи події для збору коштів.

Наразі Катерина Сегет зареєстрована у Львові як ФОП, через який вона часто й отримувала гроші. Проте конкретне місце її перебування поки що невідоме. 

"Еспресо.Захід" продовжує слідкувати за розвитком справи та новими її деталями

Теги:
Читайте також:
  • USD 41.15
    Купівля 41.15
    Продаж 41.65
  • EUR
    Купівля 43.43
    Продаж 44.11
  • Актуальне
  • Важливе
2024, четвер
21 листопада
21:09
дерева, дрова
На Прикарпатті чоловік за місяць незаконно зрубав лісу на 1 млн грн
21:09
Оновлено
Тетяна Крупа
Суд залишив під вартою очільницю Хмельницької МСЕК Крупу, але зменшив суму застави
20:50
Неналежний технічний стан: на Львівщині оштрафували автобусного перевізника
20:33
Облаштувати стоянки на проспекті Свободи: у Львові створили петицію на підтримку каретного бізнесу
20:17
У Львові знайшли тіло дівчини, яка зникла напередодні
20:14
Світлана Новицька
Адвокатка Новицька, яку судять за держзраду, раніше на нараді ОБСЄ поширювала російські наративи про Україну
20:05
Інтерв’ю
Олег Дуда
Олег Дуда - про масштабні ремонти у Львівському онкоцентрі, введення платних послуг та вплив війни кількість онкохворих
20:00
світло
До чотирьох годин без світла: графіки та групи відключень електроенергії на Львівщині 22 листопада
19:55
прощання
Львів 22 листопада попрощається з полеглим захисником Степаном Панасевичем
19:37
Огляд
Сніг
Сніг, а на дорогах ожеледиця: прогноз погоди у Львові та на Львівщині на 22 листопада
19:13
шахрай, шахрайство
На Рівненщині активізувались шахраї: виманюють гроші від імені ОВА
18:45
ДТП у Тернополі
У Тернополі під колеса вантажівки потрапила жінка
18:17
щеплення вакцинація
На Волині спалах вірусного гепатиту А 
18:02
Міськрада продала приміщення на 16,8 кв. м у центрі Львова за 2,9 млн грн
17:44
Орден за мужність
Двох захисників із Львівщини президент нагородив орденом "За мужність"
17:23
Рибарук
До Львова на "Відкритий діалог" їде харизматичний отець Іван Рибарук з Криворівні
16:50
Незаконно видобув підземні води на близько 5 млн грн: на Прикарпатті судитимуть посадовця
16:37
На вулиці у Залізничному районі Львова повністю перекриють рух транспорту через ремонт дороги 
16:36
Акція родин полонених десантників у Львові
У Львові родини полонених та зниклих безвісти воїнів 80-ки вийшли на мирну акцію
16:21
Турин став 31-м містом-побратимом Львова
16:03
На Рівненщині затримали нападника, який завдав ножових поранень зятю
15:43
Ексчиновник з Жовкви, якого підозрювали в хабарництві, відсудив у держави понад 700 тис. за незаконні дії правоохоронці
15:28
На Тернопільщині розшукують підозрюваного в тяжкому злочині
15:14
партія електронних цигарок
На Львівщині вилучили партію електронних сигарет на 24 млн грн, у складі яких були заборонені речовини
14:59
Ексклюзив
фото школярів у Львові, на яких заводили справи у радянські часи
Пройти шлях репресованого і побачити справи школярів: у музеї "Територія Терору" оновили експозицію
14:44
У Чернівцях затримали містянина, який носив у кишені гранату і запал
14:29
поліція
АМКУ викрив змовників, які брали участь у тендерах на поставку комп'ютерів у Львівській та Івано-Франківській областях
14:14
Фінальний етап VI Всеукраїнського фестивалю-премії "ГРА" стартує зі Львова
13:41
компенсації
На Львівщині підприємці, які працевлаштували переселенців, отримали 15,8 млн грн компенсацій
13:26
На Закарпатті біля кордону з Угорщиною упіймали трьох втікачів з України 
12:52
потяг на маршруті Рава-Руська – Варшава
Укрзалізниця анонсувала новий маршрут Чернівці – Варшава
12:27
Григорій Козловський
За час повномасштабної війни найбільше в Україні розрослась група компаній Григорія Козловського: дослідження YouControl
12:26
На Тернопільщині літня жінка отримала опіки під час готування їжі через спалах газу
12:09
Українське регбі отримує підтримку завдяки міжнародній співпраці
11:57
У Львові на вулиці Пасічній виявили тіло чоловіка
11:43
На Рівненщині правоохоронці затримали двох браконьєрів з 10 кг м'яса косулі
11:25
На Волині у ДТП загинув пенсіонер: переходив дорогу у невстановленому місці
11:10
свічка
Львівщина сьогодні прощатиметься з трьома загиблими захисниками
10:55
Не міг рухатися: у Львові за допомогою екзоскелета відновлюється захисник, який отримав поранення в спину
10:43
Івано-Франківську РВА очолив захисник Роман Боднар
Більше новин