Рятуйтесь як можете. В новобудовах Львова немає бомбосховищ
Влада, як звично, зробила половинчасті кроки: наче визначили придатні приміщення, проте не беруться їх обладнувати, а спустила це все на ОСББ. Відтак цілі райони з новобудовами стали білими плямами, де цілі будинки позбавлені сховища, а люди не ознайомлені з діями у разі небезпеки.
Львівська міська рада впродовж осені займалася вивченням підвалів та підземних паркінгів, які відповідають умовам облаштування там сховищ. І 1 грудня у ЛМР прозвітували, що нашукали таких майже 6 тисяч і вони забезпечують потреби міста на цілих 200%!
В ідеалі, згодом їх мали б облаштувати під сховища, або хоча б нанести на інтерактивну карту, де позначено усі укриття. Але до кінця справу ніхто так і не довів. У результаті, до прикладу, на величезний район Під Голоском та Малоголосківська, де вже проживає понад 10 тисяч мешканців, аж два невеличких бомбосховища і то вони розташовані у районі найстаріших будівель.
Хоча керуюча справами виконавчого комітету ЛМР Наталія Алєксєєва, яка звітувала про успіхи роботи ЛМР запевнила, що "станом на сьогодні (1 грудня, – ред.) вже нанесено майже 1400 адрес, де є укриття. Тому наше завдання на наступний рік – доповнити цю карту і ще раз наголосити мешканцям, що вони в будь-який момент можуть подивитися на найближчу адресу укриття і скористатися ним, незалежно від того, де вони фізично зараз перебувають. Ця робота триває постійно і системно".
Фото: ЛМР
Минуло вже два місяці, а ані постійності, ані системності так і не видно. У результаті бачимо, що район вулиці Малоголосківської, де останніми роками зведено десятки новобудов не обладнаний жодним офіційним укриттям. Жодним! Про що свідчить карта, розміщена на сайті ЛМР. Куди дивитись і де ховатись – не відомо.
Окрім цього, ніхто з міської ради, звісно ж, не має наміру дбати про те, щоби у сховищах, які були відібрані з числа підвалів і паркінгів у новобудовах, не лише були нанесені на карту, але й були обладнані тим, що є найнеобхідніше для споруд такого типу. А саме, запасом води, альтернативними джерелами електроенергії, туалетами та радіосповіщенням. Ці речі влада міста просто намагається повісити на ОСББ, тобто самих мешканців.
"Укриття – це підвали житлових будинків, підземні паркінги, переходи – тобто ті приміщення подвійного значення, куди люди, в разі виникнення надзвичайних ситуацій, можуть укритися. Тому серед вимог до цих приміщень є відносно велика площа, наявність інженерних мереж – вода, тепло, світло тощо. За відповідність цих приміщень усім вимогам – відповідальний балансоутримувач цього ж приміщення", - розповів керівник управління з питань надзвичайних ситуацій та цивільного захисту населення ЛМР Віктор Іваніцький.
Фото: ЛМР
Як ситуація виглядає насправді розповіли керівники двох ОСББ цього району.
Єдине сховище у нашому районі відрізняється від звичайного підвалу лише вивіскою
"Крайня нарада представників Шевченківської адміністрації та голів ОСББ відбулась ще восени. Шукали в кого є підземні паркінги та підвали і пропонували облаштувати там бомбосховища. Оскільки вільних площ у наших будинках немає, то на тому все і зупинилось. На весь район вулиць Малоголосківська та Під Голоском лише одне офіційне бомбосховище і то воно відрізняється від звичайного підвалу лише тим, що у ньому є вивіска.
Зусилля влади виглядають хіба формальними. За результатами цієї наради, на скільки мені відомо, було створену карту бомбосховищ міста, але на ній райони новобудов є білими плямами.
Також нам не надходило жодних інструкцій та правил поведінки людей у критичний момент. Тобто в разі чого ми то розуміємо, що треба вести мешканців у підвали, але влада жодних рекомендацій, які б дозволили уникнути паніки, не дає.
Вже не кажучи про те, щоби влада міста прослідкувала за тим, щоби у тих формальних сховищах була проведена вода, альтернативне джерело електроенергії та туалет", - розповів Назар Черник.
Інший голова ОСББ, Роман Ковалишин, зазначив, що паркінг у його ОСББ не відповідає вимогам сховища, то ж не відомо, куди мають схоронитись сотні мешканців цього будинку.
Ми самі без участі влади міста відшукали рекомендації і будемо діяти за ними на власний розсуд
"Міськрада займалася тим цілу осінь. Усім головам ОСББ скидали бланки, щоби вони могли зареєструвати своє укриття, робили опитування, збирали наради… Проте я знаю, що чимало приміщень не підходили під критерії сховища, навіть у нашому будинку. А ще були такі ОСББ, що просто вже не мають вільних площ. То ж швидше за все у нас в районі вулиці Малоголосківської так і не буде жодного сховища!
Насправді навіть паркінги, які місто визначає придатними для укриття, потребують доукомплектування. Воду треба виводити, туалети доробляти, електрику доводити…
Міськрада наче висловлювала готовність спів фінансувати ці роботи, але лише у випадку, якщо приміщення входить у перелік офіційних укриттів, а з ними у новобудовах проблема.
Не дочекавшись якихось рекомендацій від ЛМР, ми самі знайшли брошуру, де вміщено різні рекомендації, поширили її між головами ОСББ та будемо використовувати у разі потреби і самоорганізовуватись".
Стежте за найважливішими новинами Львова, регіону, України та світу разом з "Еспресо.Захід"! Підписуйтесь на нашу facebook-сторінку.
- Актуальне
- Важливе