Еспресо. Захід
Ексклюзив

"Рускій мір" із голів вивітрюється дуже повільно", – отець Володимир Труш розповів про особливості капеланської служби

Тетяна Яворська
25 жовтня, 2023 середа
11:54

Володимир Труш, настоятель луцької парафії ПЦУ Різдва Йоана Хрестителя, став на шлях капеланства ще у 2016 році. Однак тоді ще неофіційно, на волонтерських засадах. Священники їздили у зону АТО як звичайні цивільні люди. Отець Труш перебував із батальйоном "Донбас", 92-ю харківською бригадою. Після ухвалення закону про військових капеланів та широкомасштабного вторгнення росіян служить у 100-ій бригаді територіальної оборони Волинської області

У день військового капелана, який святкують 25 жовтня, Еспресо.Захід поспілкувався з отцем Володимиром про військові будні капеланів, особливості їхньої роботи й те, як війна змінює сприйняття світу тих, хто з нею познайомився близько. 

"Як може почуватися військовий у холодному і мокрому окопі, коли дивиться репортаж про торт за 100 тисяч на весіллі?"

Отче Володимире, розкажіть, як опинилися у війську та стали військовим капеланом

Сам я не служив, але з 2016 року фактично займався капеланством. Але юридично нас оформили лише після Закону "Про Службу військового капеланства" наприкінці 2021 року. Тоді ми стали такими ж військовослужбовцями, тобто офіцерами. Я, наприклад, перебуваю на посаді військового капелана зі званням молодший лейтенант капеланської служби. 

Перед тим, як стати військовослужбовцем, проходили якісь спеціальні навчання?

Так, у Києві в нас тоді були навчання. Є відповідні вимоги до того, хто може бути військовим капеланом – це обов'язково має бути громадянин України, священнослужитель, уповноважений своєю церквою. Нам держава видавала документи про капеланську діяльність. Вже тоді йдемо в частину та беремо документ про те, що частина не проти.

Чим робота капелана відрізняється від діяльності звичайного священника?

Звичайний священник має свою паству і вони всі однієї конфесії, чи то православні, чи греко-католики, чи баптисти...Тут такого нема, адже в одному підрозділі можуть бути й мусульмани, і греко-католики, і всі решта. Для своєї конфесії ми робимо усі служби, причастя, сповідь, освячення. Військовослужбовцям інших конфесій я не можу пропагувати свою релігію чи конфесійну приналежність, а надавати допомогу, яка їм потрібна: психологічну чи іншу, яку попросять. А ще можу допомогти шукати їхніх капеланів, яка є така потреба в когось з воїнів

Ви, як і будь-який інший капелан, представляєте конкретну релігію і конфесію. Чи стосовно цього не буває непорозумінь на фронті, що, наприклад, військовий однієї конфесії, а капелан іншої?

На перший план завжди виходять людські стосунки. Маємо звичайні потреби, просто порозмовляти з кимось у час небезпеки. Не завжди люди цим можуть поділитись зі своїм командуванням чи побратимами, адже це може сприйматись на війні по-різному. Та й загалом спостерігаю, що в нема культури звертань до психологів. Ми саме тому і є на війні, аби бути хоч частково розрадою і психологічною підтримкою для воїнів, щоб вони не тримали в собі переживання. 

Це не означає, що ми говоримо лише на релігійну тематику. У людей є безліч турбот. Тим більше, коли ще на відстані, стосунки набирають інших форм. Тому, я гадаю, найголовніше і на війні, і в цивільному житті бути почутим і потрібним, чи це йдеться про цивільних, чи про військових, — немає значення. Важливо, коли хтось тебе чує і може підставити своє плече.

Фото: facebook.com/100TrVolyn

 

Про що найбільше говорять військові на фронті, які їхні найбільші переживання?

Завжди найбільше переживають за своїх домашніх. Що вдома? Як вони там: діти, дружина, чоловік, батьки? Друге, якщо м'яко сказати, це несправедливість у суспільстві. От, для прикладу, зі свіжого: як військовий може почувати себе, коли він сидить у холодному і мокрому окопі й дивиться репортаж про торт на весіллі за сто тисяч?

"На війні людина розуміє, що від неї мало що залежить"

Що, на вашу думку, є найважчим у роботі капелана? 

Важко сказати. Але напевне, як завжди – втрати. Ті, з якими ти ще вчора разом розмовляв, підтримував їх, допомагав… Усвідомлювати, що їх вже нема. Це найважче у війні.

Що за час вашого капеланства вам найбільше запам'яталося чи вразило?

Мене досі вражають люди. Їхнє ставлення один до одного, жертовність. Напевне, в цивільному житті ті всі люди є різні за майновим станом, політичним, релігійним світоглядом. Але зараз вони всі в одному місці, об'єднані однією метою, яка тримає їх на захисті країни, – перемогти. Це справді дивовижні люди, в доброму сенсі цього слова.

Кажуть, що на війні атеїстів нема. Чи це справді так? Наскільки війна схиляє до віри в Бога?

Моя думка загалом така: атеїстів у тому значенні, як всі звикли думати, не існує взагалі. Кожна людина має внутрішню потребу, і вона сама вибирає собі, в що саме вірити. Хтось у науку, хтось в мертвих американських президентів на зелених папірцях. Тобто ми розуміємо, що в кожного свої уявлення віри. 

Коли людина опиняється в екстремальних умовах, до неї приходить розуміння того, що вона практично нічого не контролює у своєму житті. А коли ще й сидиш в окопі з однією думкою "Прилетить чи не прилетить", то розумієш, що й наче виконав усі заходи безпеки, але це не гарантує, що точно не загинеш. По-простому, ти нічого не контролюєш. На фронті це все ще більше загострюється. Людина там це все усвідомлює, переосмислює по-іншому і приходить оце розуміння, що є щось вище, яке може допомогти. Військові по-різному це називають, Бог, вищі сили, але суть одна – є хтось вище над нами, той, хто має усіх під своїм контролем. Це також віра. От можемо, наприклад, читати, що в часи Другої світової війни був розквіт атеїзму. Але й тоді люди при обстрілах згадували та зверталися до неба зі словами про спасіння. 

У травні ви були на міжнародних навчаннях. Чи спілкувались там із капеланами з військ країн-союзників? Що корисного в них можна почерпнути, зважаючи, що в них традиція капеланства давніша?

Там були капелани з європейських країн (Велика Британія, Нідерланди, Бельгія), але здебільшого ми спілкувались з американськими капеланами. Але бачите, ніхто з них, навіть зі США не має досвіду щодо такого широкомасштабного вторгнення і такої війни, яка зараз точиться в Україні. Іноді вони самі розводять руками й кажуть, що ми не знаємо, як і що робити. Що в них можна навчитись, то це, звісно, організації роботи й самої структури. У нас як держава, так і наша структура та армія в мірках історії взагалі молоді, а ті знання, ті надбання, які були ще з козацьких часів, чи УНР, чи бої УПА, частково чи навіть більшою мірою втрачені. Одна організація роботи у час підпілля, а інша в час офіційної держави. От в цьому плані в них можна почерпнути нове. 

У США після Громадянської війни минуло 200 років, а напруга між регіонами остаточно не зникла

За часів Януковича при ЗСУ була розгорнута ціла мережа священників московського патріархату. А під час агресії вони переконували наших військових здаватися росіянам, переходити на їхній бік. Хто відмовляв, то проклинали, разом із сім'ями. Чи чули ви про такі випадки? Чи зараз багато священників з УПЦ МП при наших підрозділах і що вони несуть більше, користь чи шкоду?

Згідно з законом, у нас заборонено, щоб були капелани від УПЦ МП. В наших структурах, зокрема й медичних і навчальних закладах, йде повна заборона на їхню діяльність. Але це не касує того, що, наприклад, віряни УПЦ МП воюють, і до них приїжджають священники цієї конфесії. Або ж, якщо рідні ходять у ту церкву., то їм розказують і втовкмачують інші наративи, чи військовий сам це чує і бачить цей дисонанс. Це також впливає.

Чи спілкуються капелани з місцевим населенням, окрім військових? Які настрої, зокрема що стосується конфесій? 

Це одна зі складових нашої діяльності – спілкуватись не лише з військовими, але й з місцевим населенням. Капелан, у першу чергу, має знати, де він є і яка обстановка на цій території: релігійна, соціальна і, можливо, навіть політична. Це потрібно для того, аби краще виконувати свої обов'язки, передбачити ризики та загрози, які можуть бути.

І як, вивітрюється потроху з голів "рускій мір"?

На жаль, не так швидко, як би нам хотілось. Але процес запустили й він йде. Я вважаю, що це вже незворотний процес. Я не берусь прогнозувати, скільки часу нам потрібно. Ми можемо подивитись на ті ж Сполучені Штати. Там минуло 200 років, як закінчилась війна між Північчю і Півднем, але все одно і досі, буває, є напруга. Нас чекає ще довга дорога до того, щоб українізувати усю нашу територію. І в нас нема чіткого розділення, для прикладу, весь схід проросійський, а захід проукраїнський. Будемо чесні, хіба в нас тут, на заході немає проросійськи налаштованих людей? Так, можливо менше співвідношення, аніж там, але і там є люди, які живуть Україною, які підтримують і допомагають, а є люди, які навпаки. 

Читайте також:
Львів
-7°C
 • Львів
 • Київ
 • Вінниця
 • Дніпро
 • Донецьк
 • Житомир
 • Запоріжжя
 • Івано-Франківськ
 • Кропивницкий
 • Луганськ
 • Луцьк
 • Миколаїв
 • Одеса
 • Полтава
 • Рівне
 • Суми
 • Сімферополь
 • Тернопіль
 • Ужгород
 • Харків
 • Херсон
 • Хмельницький
 • Черкаси
 • Чернівці
 • Чернигів
 • USD 36.74
  Купівля 36.74
  Продаж 37.36
 • EUR
  Купівля 39.64
  Продаж 40.58
 • Актуальне
 • Важливе
2023, п'ятниця
8 грудня
20:19
У Чернівцях у всьому громадському транспорті планують запровадити безготівкову оплату
20:00
Бойовий медик 128-бригади отримав звання Героя України
Бойовий медик 128-ї Закарпатської бригади Богдан Магаляс отримав звання Героя України
19:45
суддя_суддівська мантія
На Прикарпатті затримали чоловіка, який через ревнощі побив до смерті свого знайомого
19:27
У Рівному жінка штовхала дитину у сніг
У Рівному на мати, яка штовхала дитину у сніг, склали протокол за домашнє насилля
19:07
Огляд
Погода Львівщина
Погода у Львові та Львівській області: прогноз синоптиків на 9 грудня
18:50
похорон захисника
Львів 9 грудня попрощається із двома воїнами: Анатолієм Березяком та Олегом Павловим
18:30
Огляд
Чи буде у Львові з 11 грудня транспортний колапс та як користуватися е-квитком й ЛеоКарт
18:28
Мобілізація, повістки
На Хмельниччині вирішили придбати працівникам ТЦК нагрудні камери-реєстратори 
18:04
Тернопільський став
Елітні будинки біля ставу у Тернополі зависли в повітрі: суд зобов'язав забудовника повернути земельну ділянку
17:44
пікапи для мобільних груп
На Львівщині мобільні вогневі групи для боротьби з "шахедами" отримали ще 8 автомобілів
17:23
Ексклюзив
Ціни на пальне, АЗС
Чому в одних мережах АЗС бензин дешевшає, а інші вперто тримають ціни
17:05
Яремче
Понад два га землі в Яремче, що належали збанкрутілій компанії Бахматюка, пішли з молотка через борги перед НБУ 
16:48
квадрокоптер
На Волині прикордонники приземлили квадрокоптер, який летів до Польщі 
16:33
незаконне нарахування премій на Закарпатті
Незаконно виплатили понад 900 тис. грн премій: на Закарпатті судитимуть трьох службовців
16:16
Поліція Івано-Франківської області
На Франківщині поліція знайшла матір немовляти, яке виявили мертвим
16:01
візит до Льова амбасадорки Ірландії в Україні
У Львові амбасадорка Ірландії в Україні взяла участь у прощанні із загиблими воїнами
15:46
Художниця і дружина воїна Наталія Курій-Максимів проведе майстер-клас із розпису на склі у Львові
15:32
лептоспіроз
На Львівщині зафіксували смерть від лептоспірозу
15:17
Оновлено
Друге Різдво у Львові
Куди піти у Львові 4 – 10 грудня: мюзикл "Пиши листи до Миколая" та різдвяні витинанки Дарії Альошкіної
15:05
Фаріон звернулася до суду через її звільнення з Львівської політехніки
14:59
педофіл
На Хмельниччині судитимуть чоловіка за розпусні дії стосовно трьох малолітніх дітей
14:43
діти у госпіталі
На Львівщині школярі власноруч створили подарунки для поранених військових
14:30
Рятувальники Львівщини розписали забавки, якими прикрасять головну ялинку Яворова
14:09
блокада кордону
Торговельні спілки чотирьох країн ЄС закликали бойкотувати польських перевізників через блокаду кордону з Україною
13:59
Інтерв’ю
Богдан Данилишин
Про стратегію розвитку регіонів під час війни, повернення мігрантів та надприбутки банків. Розмова з Богданом Данилишиним 
13:44
операція з видалення пухлини
У Львові врятували жінку, яка жила з пухлиною 19 років
13:29
ярмарок
Школярі Мукачева зібрали понад мільйон гривень для ЗСУ
13:14
Оновлено
Рейди на Закарпатті: у ТЦК відреагували на вручення повісток у спортзалах і відпочинкових комплексах
13:09
Оновлено
На Рівненщині встановили найбільшу в Україні скриньку для листів Миколаю
Рекорд України: на Рівненщині встановили найбільшу скриньку для листів святому Миколаю
13:00
зрадник, який незаконно затримував українців на Херсонщині
У Львові покарали зрадника, який незаконно затримував українців на Херсонщині
12:45
дорога сніг
У ЛОВА пояснили, чому в області погано розчищені дороги
12:30
ТЦК проводить рейди в Тернополі
ТЦК проводить рейди в Тернополі: ухилянтів шукали на ринку
12:15
Володимир Кайда
Пережив ампутацію ноги та два інсульти: у Львові лікують 38-річного штурмовика з Шахтарська
12:02
рятувальники, пожежа
Під час пожежі в будинку на Хмельниччині виявили тіло чоловіка
11:45
повістка
Ухилянт зі Львівщини проігнорував бойову повістку і тепер сяде до в'язниці
11:30
анотаційна дошка
У Франківську відкрили анотаційну дошку в пам'ять про загиблого на війні пластуна Назарія Лугарєва
11:12
фейковий лист начетбто від коменданта Львівщини
У мережі поширили фейковий лист, в якому комендант Львівщини "запросив" дані про чоловіків-студентів ЛНУ
10:56
отруєння діти
На Прикарпатті двоє дітей отруїлися чадним газом
10:37
незаконний перетин кордону
З України за добу виїхала 31 тис. людей, повернулися на 6 тис. менше: ситуація на кордоні
10:21
ДТП
Унаслідок перекидання авто на Львівщині травмовані дві жінки
Більше новин