Еспресо. Захід
Ексклюзив

"Рускій мір" із голів вивітрюється дуже повільно", – отець Володимир Труш розповів про особливості капеланської служби

Тетяна Яворська
25 жовтня, 2023 середа
11:54

Володимир Труш, настоятель луцької парафії ПЦУ Різдва Йоана Хрестителя, став на шлях капеланства ще у 2016 році. Однак тоді ще неофіційно, на волонтерських засадах. Священники їздили у зону АТО як звичайні цивільні люди. Отець Труш перебував із батальйоном "Донбас", 92-ю харківською бригадою. Після ухвалення закону про військових капеланів та широкомасштабного вторгнення росіян служить у 100-ій бригаді територіальної оборони Волинської області

Зміст

У день військового капелана, який святкують 25 жовтня, Еспресо.Захід поспілкувався з отцем Володимиром про військові будні капеланів, особливості їхньої роботи й те, як війна змінює сприйняття світу тих, хто з нею познайомився близько. 

"Як може почуватися військовий у холодному і мокрому окопі, коли дивиться репортаж про торт за 100 тисяч на весіллі?"

Отче Володимире, розкажіть, як опинилися у війську та стали військовим капеланом

Сам я не служив, але з 2016 року фактично займався капеланством. Але юридично нас оформили лише після Закону "Про Службу військового капеланства" наприкінці 2021 року. Тоді ми стали такими ж військовослужбовцями, тобто офіцерами. Я, наприклад, перебуваю на посаді військового капелана зі званням молодший лейтенант капеланської служби. 

Перед тим, як стати військовослужбовцем, проходили якісь спеціальні навчання?

Так, у Києві в нас тоді були навчання. Є відповідні вимоги до того, хто може бути військовим капеланом – це обов'язково має бути громадянин України, священнослужитель, уповноважений своєю церквою. Нам держава видавала документи про капеланську діяльність. Вже тоді йдемо в частину та беремо документ про те, що частина не проти.

Чим робота капелана відрізняється від діяльності звичайного священника?

Звичайний священник має свою паству і вони всі однієї конфесії, чи то православні, чи греко-католики, чи баптисти...Тут такого нема, адже в одному підрозділі можуть бути й мусульмани, і греко-католики, і всі решта. Для своєї конфесії ми робимо усі служби, причастя, сповідь, освячення. Військовослужбовцям інших конфесій я не можу пропагувати свою релігію чи конфесійну приналежність, а надавати допомогу, яка їм потрібна: психологічну чи іншу, яку попросять. А ще можу допомогти шукати їхніх капеланів, яка є така потреба в когось з воїнів

Ви, як і будь-який інший капелан, представляєте конкретну релігію і конфесію. Чи стосовно цього не буває непорозумінь на фронті, що, наприклад, військовий однієї конфесії, а капелан іншої?

На перший план завжди виходять людські стосунки. Маємо звичайні потреби, просто порозмовляти з кимось у час небезпеки. Не завжди люди цим можуть поділитись зі своїм командуванням чи побратимами, адже це може сприйматись на війні по-різному. Та й загалом спостерігаю, що в нема культури звертань до психологів. Ми саме тому і є на війні, аби бути хоч частково розрадою і психологічною підтримкою для воїнів, щоб вони не тримали в собі переживання. 

Це не означає, що ми говоримо лише на релігійну тематику. У людей є безліч турбот. Тим більше, коли ще на відстані, стосунки набирають інших форм. Тому, я гадаю, найголовніше і на війні, і в цивільному житті бути почутим і потрібним, чи це йдеться про цивільних, чи про військових, — немає значення. Важливо, коли хтось тебе чує і може підставити своє плече.

Фото: facebook.com/100TrVolyn

 

Про що найбільше говорять військові на фронті, які їхні найбільші переживання?

Завжди найбільше переживають за своїх домашніх. Що вдома? Як вони там: діти, дружина, чоловік, батьки? Друге, якщо м'яко сказати, це несправедливість у суспільстві. От, для прикладу, зі свіжого: як військовий може почувати себе, коли він сидить у холодному і мокрому окопі й дивиться репортаж про торт на весіллі за сто тисяч?

"На війні людина розуміє, що від неї мало що залежить"

Що, на вашу думку, є найважчим у роботі капелана? 

Важко сказати. Але напевне, як завжди – втрати. Ті, з якими ти ще вчора разом розмовляв, підтримував їх, допомагав… Усвідомлювати, що їх вже нема. Це найважче у війні.

Що за час вашого капеланства вам найбільше запам'яталося чи вразило?

Мене досі вражають люди. Їхнє ставлення один до одного, жертовність. Напевне, в цивільному житті ті всі люди є різні за майновим станом, політичним, релігійним світоглядом. Але зараз вони всі в одному місці, об'єднані однією метою, яка тримає їх на захисті країни, – перемогти. Це справді дивовижні люди, в доброму сенсі цього слова.

Кажуть, що на війні атеїстів нема. Чи це справді так? Наскільки війна схиляє до віри в Бога?

Моя думка загалом така: атеїстів у тому значенні, як всі звикли думати, не існує взагалі. Кожна людина має внутрішню потребу, і вона сама вибирає собі, в що саме вірити. Хтось у науку, хтось в мертвих американських президентів на зелених папірцях. Тобто ми розуміємо, що в кожного свої уявлення віри. 

Коли людина опиняється в екстремальних умовах, до неї приходить розуміння того, що вона практично нічого не контролює у своєму житті. А коли ще й сидиш в окопі з однією думкою "Прилетить чи не прилетить", то розумієш, що й наче виконав усі заходи безпеки, але це не гарантує, що точно не загинеш. По-простому, ти нічого не контролюєш. На фронті це все ще більше загострюється. Людина там це все усвідомлює, переосмислює по-іншому і приходить оце розуміння, що є щось вище, яке може допомогти. Військові по-різному це називають, Бог, вищі сили, але суть одна – є хтось вище над нами, той, хто має усіх під своїм контролем. Це також віра. От можемо, наприклад, читати, що в часи Другої світової війни був розквіт атеїзму. Але й тоді люди при обстрілах згадували та зверталися до неба зі словами про спасіння. 

У травні ви були на міжнародних навчаннях. Чи спілкувались там із капеланами з військ країн-союзників? Що корисного в них можна почерпнути, зважаючи, що в них традиція капеланства давніша?

Там були капелани з європейських країн (Велика Британія, Нідерланди, Бельгія), але здебільшого ми спілкувались з американськими капеланами. Але бачите, ніхто з них, навіть зі США не має досвіду щодо такого широкомасштабного вторгнення і такої війни, яка зараз точиться в Україні. Іноді вони самі розводять руками й кажуть, що ми не знаємо, як і що робити. Що в них можна навчитись, то це, звісно, організації роботи й самої структури. У нас як держава, так і наша структура та армія в мірках історії взагалі молоді, а ті знання, ті надбання, які були ще з козацьких часів, чи УНР, чи бої УПА, частково чи навіть більшою мірою втрачені. Одна організація роботи у час підпілля, а інша в час офіційної держави. От в цьому плані в них можна почерпнути нове. 

У США після Громадянської війни минуло 200 років, а напруга між регіонами остаточно не зникла

За часів Януковича при ЗСУ була розгорнута ціла мережа священників московського патріархату. А під час агресії вони переконували наших військових здаватися росіянам, переходити на їхній бік. Хто відмовляв, то проклинали, разом із сім'ями. Чи чули ви про такі випадки? Чи зараз багато священників з УПЦ МП при наших підрозділах і що вони несуть більше, користь чи шкоду?

Згідно з законом, у нас заборонено, щоб були капелани від УПЦ МП. В наших структурах, зокрема й медичних і навчальних закладах, йде повна заборона на їхню діяльність. Але це не касує того, що, наприклад, віряни УПЦ МП воюють, і до них приїжджають священники цієї конфесії. Або ж, якщо рідні ходять у ту церкву., то їм розказують і втовкмачують інші наративи, чи військовий сам це чує і бачить цей дисонанс. Це також впливає.

Чи спілкуються капелани з місцевим населенням, окрім військових? Які настрої, зокрема що стосується конфесій? 

Це одна зі складових нашої діяльності – спілкуватись не лише з військовими, але й з місцевим населенням. Капелан, у першу чергу, має знати, де він є і яка обстановка на цій території: релігійна, соціальна і, можливо, навіть політична. Це потрібно для того, аби краще виконувати свої обов'язки, передбачити ризики та загрози, які можуть бути.

І як, вивітрюється потроху з голів "рускій мір"?

На жаль, не так швидко, як би нам хотілось. Але процес запустили й він йде. Я вважаю, що це вже незворотний процес. Я не берусь прогнозувати, скільки часу нам потрібно. Ми можемо подивитись на ті ж Сполучені Штати. Там минуло 200 років, як закінчилась війна між Північчю і Півднем, але все одно і досі, буває, є напруга. Нас чекає ще довга дорога до того, щоб українізувати усю нашу територію. І в нас нема чіткого розділення, для прикладу, весь схід проросійський, а захід проукраїнський. Будемо чесні, хіба в нас тут, на заході немає проросійськи налаштованих людей? Так, можливо менше співвідношення, аніж там, але і там є люди, які живуть Україною, які підтримують і допомагають, а є люди, які навпаки. 

Теги:
Читайте також:
 • Київ
 • Львів
 • Вінниця
 • Дніпро
 • Донецьк
 • Житомир
 • Запоріжжя
 • Івано-Франківськ
 • Кропивницкий
 • Луганськ
 • Луцьк
 • Миколаїв
 • Одеса
 • Полтава
 • Рівне
 • Суми
 • Сімферополь
 • Тернопіль
 • Ужгород
 • Харків
 • Херсон
 • Хмельницький
 • Черкаси
 • Чернівці
 • Чернигів
 • Біла Церква
 • USD 41.22
  Купівля 41.22
  Продаж 41.75
 • EUR
  Купівля 44.94
  Продаж 45.71
 • Актуальне
 • Важливе
2024, четвер
18 липня
07:04
Ексклюзив
ТЦК
"І штраф заплатять, і дані оновлять, і ВЛК пройдуть": адвокат розповів, що чекає на українців після 17 липня
2024, середа
17 липня
22:50
Довелося застосувати зброю: на Закарпатті затримали водія, який напідпитку скоїв ДТП з поліцейським авто
22:21
Палив позашляховики: на Рівненщині арештували 22-річного палія авто
21:52
реабілітаційний центр для поранених військових RECOVERY на Буковині
У Чернівцях на ремонт реабілітаційного центру для захисників виділили 30 млн грн
21:24
світло
Пів дня без світла: графіки й групи вимкнень електрики на Львівщині 18 липня
21:06
генератор, блекаут
На Тернопільщині посадовцю вручили підозру у службовій недбалості під час закупівлі генераторів
20:48
18 липня Львів попрощається з військовослужбовцем Богданом Грицківим
20:35
лісок, лісопарк, лісопосадка
На Волині державі можуть повернути лісовий фонд вартістю понад 100 млн грн
20:18
На Закарпатті депутат сільради переправляв чоловіків до Словаччини
20:08
новини Львівщини
Верховний Суд підтвердив власність Львівської облради на низку медичних закладів: деталі
19:48
На Прикарпатті шукають 18-річну Анастасію Галій
19:31
На Прикарпатті врятували лелеченя, яке заплуталося в електричних дротах
19:14
новини Тернопільщини
Закарпатця, який виїхав до Росії та вступив у збройні сили РФ, засудили до 15 років
19:00
У Львові відкрили виставку, присвячену об’єктам, що зазнали руйнувань внаслідок російської агресії
18:43
З полону повернулись четверо волинян
18:29
Рівненщина увійшла до п’ятірки кращих областей зі створення безбар’єрного простору в Україні
18:15
На Хмельниччині за добу в озерах потонуло 4 людини
18:14
хмарно
Хмарно з проясненнями: прогноз погоди у Львові та на Львівщині на 18 липня
18:01
леокарт
Скільки пасажирів скористалися безоплатною пересадкою з ЛеоКарт
17:47
новини Тернопільщини
На Буковині іноземець незаконно переправляв чоловіків через держкордон: йому світить до дев’яти років за ґратами
17:28
Під час обміну полонених 17 липня додому повернувся 21-річний захисник з Яворова Юрій Кузьмич
17:15
новини Львова
У Львові в ЦНАПах оновили дані понад 40 тисяч людей
17:06
Рівненська АЕС
На Рівненській АЕС достроково завершили ремонт енергоблока, виробництво електроенергії зросте 
16:51
Тричі успішно виводив своїх хлопців на штурм: на війні з окупантами загинув інженер Львівводоканалу Богдан Грицків
16:35
Просторовим плануванням Львова керуватиме нова очільниця
16:22
Азовсталь
На Буковині колишнього працівника Азовсталі засудили до 12 років ув'язнення за колабораціонізм 
16:17
гепатит А
На Рівненщині зафіксували спалах гепатиту
16:10
Остап Стахів
Остап Стахів, якого судять за статтею про захоплення держвлади, зареєстрував профспілку журналістів
15:55
військовий Бармен
Коктейлі та пиво довелося змінити на автомат: як рівненський бармен став водієм медеваку
15:40
чоловік у багажнику
Подорож без комфорту: прикордонники знайшли в багажнику мікроавтобуса чоловіка
15:25
Іван Надеїн
Намагалися зберегти хоча б по одному цінному гравцю в кожній лінії: президент "Вереса" розповів про зміни в команді
15:14
Оновлено
Львів перед Великоднем
Куди піти у Львові з 15 по 21 липня: "Авангард x Дзиґа" та "Навіки ніжні" від Мар'яни Савки
15:06
Віталій Микицей
У свій день народження біля Часового Яру загинув боєць з Франківщини Віталій Микицей
14:51
затримання переправника
Львів'янин намагався переправити військовозобов'язаного за кордон під виглядом учасника музичного гурту
14:39
ДТП з маршруткою в Давидові
Медики розповіли про стан постраждалих у ДТП з маршруткою в Давидові
14:36
"Карпати", Мирон Маркевич
Мирон Маркевич залишив ФК "Карпати", – джерело
14:24
реанімація
На Волині жінка і немовля захворіли на лістеріоз, медики проводять епідеміологічне розслідування
14:10
На Закарпатті викрили виробництво фальсифікованої побутової хімії
На Закарпатті викрили виробництво фальсифікованої побутової хімії
13:53
пожежа
Під час грози на Волині блискавка спричинила три пожежі
13:38
пункт пропуску
Намагалася перетнути кордон: на Львівщині затримали колишню "директорку" однієї зі шкіл ТОТ Луганщини
Більше новин