Роман Матис. Газ по 1000$ за тисячу кубометрів - наслідок диверсії з боку Росії

На Європу чекає або продовольча криза, або незаплановані мільйони витрат з бюджету на стабілізацію ситуації на ринку харчів. 

Що сталося? А стався газ по 1000$ за тисячу кубометрів, як наслідок диверсії з боку Росії і наївності з боку європолітиків.

Причинно-наслідковий зв'язок ціни на газ з продовольчою кризою не такий очевидний як вам видається. Тут справа не в тому, що газ який використовується у виробництві харчів, своєю вартістю суттєво збільшить собівартість. Точніше це теж, але є й складніший взаємозв'язок.

Мало хто знає, що виробництво добрив, котрі використовуються для вирощування овочів, фруктів і не тільки, це дуже енергозатратне в частині газу виробництво, і коли ціна на енергоносій наблизилась до позначки в 1000$ займатися цим виробництвом втратило будь-яку бізнес-логіку, бо математика — річ уперта і не дає можливості зменшувати вартість чогось менше номінальної вартості, оскільки це веде до логічного наслідку — збитків. Але ще менше хто знає, що при виробництві добрив утворюється CO2, тобто вуглекислий газ, який проходить очищення і використовується у виробництві їжі і напоїв. Якщо вдаватися в деталі, то очевидно що він іде у виробництво газованих напоїв, включно з пивом, використовується при забої тварин (заспокоєння перед забоєм), обробці та зберіганні м‘яса, виробництві сухого льоду потрібного для зберігання продуктів свіжими при транспортуванні і зберіганні тощо. Після зупинки в Великій Британії двох заводів американської компанії виробника добрив CF Fertilisers, котра до всього забезпечує 60% всіх потреб в СО2 ринку Британії, керівники мереж з продажу продовольчих продуктів почали говорити, що проблеми розпочнуться вже за кілька днів, а не місяців і питання вже не в тому, чи буде Різдво добрим, а чи буде воно з індичкою, пивом тощо взагалі.

Звісно це викликало занепокоєння у влади, котра вимагаючи в CF Fertilisers відновити виробництво, паралельно пробувала знайти потрібні об‘єми газу СО2 за кордоном, в тій же ж Норвегії, але з‘ясувалося, що і там аналогічні виробництва зупинились. CF Fertilisers не маючи ринку для своїх добрив при існуючій ціні на газ погодилось відновити виробництво лише за умови субсидіювання з боку уряду, на що уряд відразу погодився, але цифра субсидіювання була засекречена, бо на думку уряду Бориса Джонсона ціна питання "комерційно дуже чутлива".

Джонатан Брірлі, виконавчий директор енергетичного регулятора Ofgem, сказав, що наслідки стрімкого росту гуртових цін на газ тільки починаються і незабаром це відчують споживачі особисто.

Колишній Міністр економіки Роберт Халфон закликав уряд розглянути питання про скасування або зменшення 5% ПДВ на рахунки за енергію. Але це не єдині рішення, які екстрено шукає уряд, згідно з даними ЗМІ обговорюються безліч інших ініціатив, чим це закінчиться побачимо, а поки я дивуюся тиші в таборі ЄС, адже ця проблема стосується всіх без вийнятку, чи може в Євросоюзі вирішили, що громадяни надихають СО2 в пакетики і понесуть в пункти приймання?

Про наш уряд навіть не думаю, це надто складні процеси для їхнього розуміння.

Впевнений у фрау Меркель все буде дуже добре на пенсії, а от наскільки добре буде нам внаслідок її дружніх рішень для Росії в газовій сфері ми дізнаємося вже незабаром. А поки їжте-пийте, поки є що.

Джерело

Про автора. Роман Матис – громадський діяч, правозахисник.

Редакція не завжди поділяє думки, висловлені авторами блогів.

Стежте за найважливішими новинами Львова, регіону, України та світу разом з "Еспресо.Захід"! Підписуйтесь на нашу facebook-сторінку.