Реконструкція площі Міцкевича – це спотворення пам'ятки ЮНЕСКО, – експерт Салюк

Площа Міцкевича – це об'єкт, що включає пам'ятки архітектури, монументального мистецтва і містобудування. Будь-яке втручання, всупереч закону, спотворює її загальний вигляд

Про це у коментарі "Еспресо.Захід" розповів пам'яткоохоронець Андрій Салюк.

У запланованій комплексній реконструкції площі Міцкевича у Львові є кілька ризиків – як зі сторони технічної, технологічної, так зі сторони охорони та збереження історичних пам'яток. Як зауважує Андрій Салюк, поряд з пам'ятником Міцкевичу проходить колектор, там засклеплена річка Полтва. Так, це склепіння вже має давній вік і не раз говорили про потребу у його капітальному ремонті. Та оскільки буде втручання у гідрогеологію, особливо ж у таких місцях, де засклеплена ріка – це однозначно має величезний техногенний ризик. До того ж, вага пам'ятника не мала, ніхто не може спрогнозувати події при викопуванні якогось підземного простору. 

Пам'яткоохоронець наголошує, що площа є територією пам'ятки ЮНЕСКО. Будь-які перетворення, навіть плани про таке, мають бути обговорені з фахівцями Центру світової спадщини ЮНЕСКО у Парижі. 

"На даний час Центр наголосив, що будинок, який зводять, тобто готель, суперечить вимогам ЮНЕСКО про збереження цієї пам'ятки, його будують всупереч рекомендаціям організації. Уявіть, якщо Центр ще й почує про те, що буде спотворена площа, – а це станеться зокрема через заїзди, які загалом її зруйнують. Також є втручання в пам'ятку монументального мистецтва – пам'ятник Міцкевича. Вони кажуть, ми там одну сходинку перенесемо, але ж це ансамбль пам'ятки", – зазначає Андрій Салюк. 

З його слів, перенести сходинку – так само, як, наприклад, забрати ангела, але в людей просто необмежена фантазія. Площа Міцкевича – це не просто плоска територія, йдеться про всі елементи, які є невід'ємними складовими даної пам'ятки – забудова навколо, так і вигляд розпланування, історично складений, фактично, з кінця XVIII ст.

Фахівець зауважив, що власне на площі є каналізаційний люк, куди взимку скидають у Полтву сніг, щоб його не вивозити. Якраз на тому місці планують влаштувати пандус для заїзду транспорту. Це суттєве технічне втручання в існуючий простір, також це спотворення  загального вигляду пам'ятки. Згідно з чинним законодавством, на пам'ятці можна проводити тільки реставрацію, але окремих тих чи інших елементів. 

"Мене дивує, що люди, які займають відповідні посади, абсолютно ігнорують чинне законодавство України про охорону культурної спадщини, де передбачено, що пам'ятка ЮНЕСКО має відповідний режим збереження. Цими суттєвими втручаннями, всупереч закону, ми псуємо історичне середмістя Львова як об'єкт світової спадщини ЮНЕСКО", – обурюється пам'яткоохоронець. 

Історично площа Міцкевича ніколи не була пішохідною, навіть коли ще на місці пам'ятника Міцкевичу первісно стояла скульптура Богородиці, а це понад 120 років тому, тут завжди була проїжджа частина – чи то були брички з кіньми, чи автомобілі. Відтак, зміна функції площі – це теж втручання в пам'ятку містобудування. 

У питанні погодження Львівською міською радою комплексної реконструкції площі Міцкевича, попри критику архітекторів, реставраторів, захисників історичної спадщини, активістів, є ще й моральна сторона, каже Андрій Салюк. Місто витратить чималі кошти з бюджету на будівництво підземного паркінгу задля задоволення амбіції приватного інвестора, аби той мав готель вищого класу. Дуже цинічно, що у час війни, замість того, щоб допомогти військовим з придбанням аптечок, спорядження, мільйони йдуть фактично на потреби приватного бізнесу, додає пам'яткоохоронець.