Еспресо. Захід

Приватизація палацу Жевуських-Лянцкоронських "квадратним" способом: чи вдасться врятувати пам'ятку у Роздолі

Зіновія Воронович
13 червня, 2023 вiвторок
17:35

На Львівщині приватизують один з найрозкішніших маєтків Галичини – палац Жевуських-Лянцкоронських, однак для ФДМУ це лише "будівлі санаторію Роздол"

14 червня Фонд держмайна спробує продати на аукціоні "Будівлі і споруди санаторію "Роздол". Якби не фото, ніхто б і не здогадався, що одна з цих будівель – палац Жевуських-Лянцкоронських, який свого часу був одним з найрозкішніших у Галичині. Уже наприкінці XIX століття у палаці був власний водогін, згодом з'явилося електричне освітлення, телефон та інші технічні інновації. Від колишньої величі палацу Жевуських-Лянцкоронських лишилась хіба бліда пляма, а для Фонду держмайна, це лише "цегляний головний корпус "А-2" площею 3149,5 кв.м".  

Така приватизація – це безконечна історія втрат

"Сам факт, що держава намагається знайти власника, – позитивний. Але наразі мені не видно, аби держава була зацікавлена в його збереженні. Вони продають цей об’єкт просто як квадратні метри, – каже архітектор, голова комісії з питань історико-культурної спадщини та туризму Львівської обласної ради Іван Щурко. – Ще перед оголошенням аукціону варто було б зібрати фахівців зі збереження об’єктів спадщини та тих, хто потенційно міг би зацікавитися палацом, безпосередньо на об’єкті. Наголосити їм на цінності цього об’єкта, пояснити, що можна руйнувати/добудовувати, а що категорично ні. Але я не бачив таких ініціатив Фонду держмайна. Це сумно, бо такі об’єкти як палац Жевуських-Лянцкоронських можна на пальцях порахувати. Якщо держава хоче знайти інвестора, що розуміє цінність цього об’єкта і здатного його зберегти, то напевне підхід до аукціону мав би бути інакшим".

Однак ФДМУ взагалі не акцентує на тому, що йдеться про палац Жевуських-Лянцкоронських. Лише якщо завантажити інформаційне повідомлення, то можна знайти уточнення: “цегляний головний корпус "А-2" площею 3149,5 кв.м є пам'яткою архітектури місцевого значення – охоронний № 465/1-М – "Палац" сер.ХІХ ст. (рішення виконкому Львівської обласної ради народних депутатів від 26.02.1980 № 130). Охоронний договір на пам’ятку культурної спадщини від 30.09.2022 № 16-АА-22, укладений між Департаментом архітектури та розвитку містобудування Львівської обласної державної адміністрації та Державним підприємством "Управління справами Фонду державного майна України". 

Палац Жевуських-Лянцкоронських у роздолі

Фото: Локальна історія


Далі вказано, що пам’ятка може бути приватизована лише за умови укладення майбутнім власником з відповідним органом охорони культурної спадщини попереднього договору про укладення в майбутньому охоронного договору на пам’ятку (її частину) з викладенням його істотних умов, у тому числі щодо цільового використання пам’ятки, робіт, які майбутній власник зобов’язується провести на пам’ятці з метою утримання її в належному стані.

До речі, у 2004 році палац уже продавали у приватну власність, однак оскільки новий власник не робив нічого для збереження пам’ятки, його повернули у державну власність. Насправді за роки безгосподарності палац постраждав більше, аніж під час двох світових воєн. 

"На жаль, держава знову намагається приватизувати цей палац, не зробивши висновку з попереднього досвіду. Адже тоді людині просто чітко не пояснили усі обмеження, які накладає на використання цього об’єкта пам'яткоохоронне законодавство, – каже Іван Щурко. – Я розумію, що практика продавати об’єкти у такий "квадратно-гніздовий"  спосіб формувалася впродовж років. Однак такий підхід не можна застосовувати до продажу чи пошуку орендарів до об’єктів спадщини, бо це безконечна історія втрат".

За словами архітектора, технічно палац не є аварійним: там цілі фундаменти, все ще цілі стіни, більша частина перекриття ще надається до збереження і реставрації. Є проблеми з дахом: він замокає і затікає в кількох місцях і ситуація постійно погіршується. Декоративні елементи розграбовані. Причому впродовж останніх років п'ятнадцяти там вкрали усе, що можна було винести, включно клямками і шурупчиками, дверними та віконними рамами. Усе це зникло безповоротно. Якщо покупець на палац таки знайдеться, то декоративні елементи йому доведеться відтворювати заново. 

Палац Жевуських-Лянцкоронських у Роздолі

Фото: Фонд держмайна

Важлива не ціна продажу, а інвестиції у збереження

Засновниця ініціативи збереження пам’яток "Спадщина.ua" Ганна Гаврилів, яка торік придбала через приватизаційний аукціон палац у Деражні на Хмельниччині, припускає, що інвестор, яких зможе врятувати палац Жевуських-Лянцкоронських, таки знайдеться.

“Я прихильник приватизації таких пам’яток, адже очевидно, що ані держава, ані місцева громада не можуть належно дбати про збереження цього палацу. Наскільки мені відомо, палацом у Роздолі цікавилися принаймні чотири потенційні покупці – і всі вони є потужними гравцями, – каже Ганна Гаврилів. – Я чула нарікання, що ціна 6,955 млн грн – надто низька для такого об’єкта. Але, по-перше, це лише стартова ціна, до якої треба додати ще 20% ПДВ. По-друге, – ця ціна – це ніщо порівняно з тим, скільки туди треба вкласти. Одна справа, коли ти купуєш та інвестуєш у палац на 500 кв. метрів, а інша – це палац на понад 3000 кв. м. Це величезний об’єкт з аварійними чи навіть втраченими господарськими спорудами на території. Будівля є пам’яткою архітектури місцевого значення, а отже вона під охороною пам’яткоохоронного законодавства. А ще там є проблеми з землею".

Земельна ділянка, на якій розташований санаторій "Роздол" перебуває в оренді ТзОВ "Мережа відпочинку" (фірма, яка придбала палац у 2004 р). Договір укладений на 49 років. Відтак розв'язання питання з землею ляже на плечі нового власника.  

За словами Ганни Гаврилів, високий гарантійний внесок – 20% вартості, а це майже 1,4 млн грн, сприятиме тому, що участь в аукціоні візьмуть гравці, які справді зацікавленні у придбанні палацу, а не спекулянти. Бо коли гарантійний внесок надто низький, участь у аукціоні можуть брати недобросовісні гравці, які просто зривають торги. За це вони втрачають гарантійний внесок, але коли сума невелика – це їх не зупиняє. А втратити 1,4 млн грн навряд чи хтось захоче. 

Палац Жевуських-Лянцкоронських у Роздолі

Фото: Фонд держмайна


"Я б хотіла, аби люди розуміли, що ціна не є низькою. Йдеться про частково аварійну споруду. Не важливо, за скільки цей палац придбають – важливі інвестиції у майбутнє, – каже Ганна Гаврилів. – Те, що це пам’ятка архітектури місцевого значення, накладає багато обмежень на майбутнього власника, починаючи з від виготовлення проєктно-кошторисної документації на реставрацію, ПКД на реконструкцію прилеглого парку. Рано чи пізно питання з землею вирішиться, а парк також є пам’яткою садово-паркового мистецтва, – каже Ганна Гаврилів. – Коли йдеться про пам’ятники історико-культурної спадщини, то усі роботи з відновленням не робляться звичайним господарським методом. Доводиться залучати підрядні організації, які мають сертифікат на роботу з об’єктами культурної спадщини. Тому навантажень на власника насправді багато. Тому дай Боже, аби хтось купив". 

 • У травні Фонд держмайна виставив на приватизацію будівлі санаторію "Роздол" –  пам'ятку архітектури XVIII–ХІХ ст. палац Жевуських – Лянцкоронських. За радянських часів у палаці графів Лянцкоронських спочатку був притулок для дітей-сиріт, а пізніше санаторій, що спеціалізувався на лікуванні захворювань органів травлення. 
Теги:
Читайте також:
 • Київ
 • Львів
 • Вінниця
 • Дніпро
 • Донецьк
 • Житомир
 • Запоріжжя
 • Івано-Франківськ
 • Кропивницкий
 • Луганськ
 • Луцьк
 • Миколаїв
 • Одеса
 • Полтава
 • Рівне
 • Суми
 • Сімферополь
 • Тернопіль
 • Ужгород
 • Харків
 • Херсон
 • Хмельницький
 • Черкаси
 • Чернівці
 • Чернигів
 • USD 38.2
  Купівля 38.2
  Продаж 38.75
 • EUR
  Купівля 41.35
  Продаж 42.16
 • Актуальне
 • Важливе
2024, вiвторок
27 лютого
22:52
У Калуші надзвичайники врятували з вогню котика
У Калуші надзвичайники врятували з вогню котика
22:28
собака, мопс
У Львові тиждень можна безкоштовно вакцинувати від сказу домашніх тварин
22:10
У Хмельницькому у пам'ять про рятувальників, які загинули від російського дрона, відкрили меморіальні дошки
У Хмельницькому у пам'ять про рятувальників, які загинули від російського дрона, відкрили меморіальні дошки
21:51
На Закарпатті затримали підозрюваних у викраденні елітних авто
На Закарпатті затримали підозрюваних у викраденні елітних авто
21:33
тролейбус у Чернівцях
У Чернівцях з 1 березня проїзд у тролейбусах подорожчає
21:14
Музей Шухевича у Львові, розбір завалів
У Львові оголосили архітектурний конкурс на відновлення музею Шухевича
20:59
ведмеді, Домажир
Ведмежий притулок Домажир відкриває сезон 1 березня
20:41
Інженери зі Львова вдруге поспіль перемогли на ІТ-змаганнях НАТО
20:26
ліс
Ліс зі столітніми деревами на Львівщині отримав статус заповідного
20:14
Новини Заходу України
Біля Луцька сільрада незаконно привласнила землю Укрзалізниці вартістю 1,5 млрд грн
19:58
На Хмельниччині судитимуть лікаря, який вимагав у в’язня гроші за надання допомоги
19:46
Окупанти розстріляли жителя Тернопільщини, який потрапив у полон
Окупанти розстріляли жителя Тернопільщини, який потрапив у полон
19:34
"З'їдає" зайві гроші: Львівавтодор перевіряє збій у роботі е-квитка
19:21
Степан Івахів
Що задекларував нардеп з Волині та багатій зі списку Forbes Степан Івахів
19:05
У Львові після зимівлі до Стрийського парку повернули лебедів
18:51
У психоневрологічному інтернаті на Львівщині призначили керівника
18:50
У Львові у "Тюрмі на Лонцького" покажуть Кубань очима Валентина Сперкача 
18:38
прощання з Героями
Львів попрощається із трьома загиблими воїнами
18:25
Портал мешканця
У Львові відновив роботу Портал мешканця
18:23
Кіа Соренто
Прикордонника, який оформив на вітчима авто, передане як гумдопомогу, так і не притягнули до відповідальності, – Літинський 
18:15
Президент Чехії Петр Павел передає автівку для пацієнтів із ампутаціями
Президент Чехії передав автівку для пацієнтів із ампутаціями
18:08
пожежа на підприємстві у Франківську
У Франківську через паліїв трави горіло підприємство
17:59
пенсія
Суттєвого підвищення пенсій не буде: уряд затвердив значно нижчий показник індексації, ніж обіцяли
17:45
Донеччанин підкупляв прикордонника, щоб виїхати за кордон
17:28
У Червонограді затримали вбивцю його рідного брата
17:15
На Хмельниччині унаслідок російських атак пошкоджено 12 бібліотек
На Хмельниччині унаслідок російських атак пошкоджено 12 бібліотек
17:08
Огляд
Сонце
Погода Львів: прогноз синоптиків на сьогодні 27 лютого, завтра, тиждень
17:00
Огляд
День обізнаності про аносмію: як це жити без нюху
16:50
На Тернопільщині судитимуть колишнього працівника ТЦК за виготовлення фальшивих документів для ухилянтів
16:45
в'язниця
Хмельничанка, яка нетверезою знущалася з 87-річної матері, отримала вирок
16:38
Мешканка Львова пропонувала чоловіку "допомогти" скласти іспит з водіння за 15 тис. грн
Жителька Львівщини пропонувала чоловіку "допомогти" скласти іспит з водіння за 15 тис. грн
16:35
новини Рівненщини
Машина в кредит і $125 тис. готівкою: що задекларував нардеп від "Слуги Народу" з Рівненщини Олександр Аліксійчук
16:28
Для виїзду за кордон закарпатець "докупив" третю дитину за $ 2 тис. 
16:20
Музей Шухевича у Львові, розбір завалів
Фонд Порошенка звернувся до Садового із закликом не гальмувати відбудову музею Шухевича
16:16
За підробку заповітів судитимуть колишнього старосту одного із сіл Шепетівського району на Хмельниччині
16:03
Біля Львова мікроавтобус збив пішохода: чоловік у реанімації
15:55
Юрій Паньків
Найстарший учасник УПЛ, воротар ФК "Рух" може завершити кар'єру через рецидив травми
15:39
Кабмін погодив призначення двох заступників голови Рівненської ОВА
15:22
вагнерівець на Рівненщині
На Рівненщині судитимуть диверсанта-вагнерівця з Білорусі, який планував знеструмити Київ
15:07
ухилянт
На словацькому кордоні чоловік намагався підкупити прикордонника, щоб втекти з України
Більше новин