Еспресо. Захід

Приватизація палацу Жевуських-Лянцкоронських "квадратним" способом: чи вдасться врятувати пам'ятку у Роздолі

Зіновія Воронович
13 червня, 2023 вiвторок
17:35
Зміст

На Львівщині приватизують один з найрозкішніших маєтків Галичини – палац Жевуських-Лянцкоронських, однак для ФДМУ це лише "будівлі санаторію Роздол"

14 червня Фонд держмайна спробує продати на аукціоні "Будівлі і споруди санаторію "Роздол". Якби не фото, ніхто б і не здогадався, що одна з цих будівель – палац Жевуських-Лянцкоронських, який свого часу був одним з найрозкішніших у Галичині. Уже наприкінці XIX століття у палаці був власний водогін, згодом з'явилося електричне освітлення, телефон та інші технічні інновації. Від колишньої величі палацу Жевуських-Лянцкоронських лишилась хіба бліда пляма, а для Фонду держмайна, це лише "цегляний головний корпус "А-2" площею 3149,5 кв.м".  

Така приватизація – це безконечна історія втрат

"Сам факт, що держава намагається знайти власника, – позитивний. Але наразі мені не видно, аби держава була зацікавлена в його збереженні. Вони продають цей об’єкт просто як квадратні метри, – каже архітектор, голова комісії з питань історико-культурної спадщини та туризму Львівської обласної ради Іван Щурко. – Ще перед оголошенням аукціону варто було б зібрати фахівців зі збереження об’єктів спадщини та тих, хто потенційно міг би зацікавитися палацом, безпосередньо на об’єкті. Наголосити їм на цінності цього об’єкта, пояснити, що можна руйнувати/добудовувати, а що категорично ні. Але я не бачив таких ініціатив Фонду держмайна. Це сумно, бо такі об’єкти як палац Жевуських-Лянцкоронських можна на пальцях порахувати. Якщо держава хоче знайти інвестора, що розуміє цінність цього об’єкта і здатного його зберегти, то напевне підхід до аукціону мав би бути інакшим".

Однак ФДМУ взагалі не акцентує на тому, що йдеться про палац Жевуських-Лянцкоронських. Лише якщо завантажити інформаційне повідомлення, то можна знайти уточнення: “цегляний головний корпус "А-2" площею 3149,5 кв.м є пам'яткою архітектури місцевого значення – охоронний № 465/1-М – "Палац" сер.ХІХ ст. (рішення виконкому Львівської обласної ради народних депутатів від 26.02.1980 № 130). Охоронний договір на пам’ятку культурної спадщини від 30.09.2022 № 16-АА-22, укладений між Департаментом архітектури та розвитку містобудування Львівської обласної державної адміністрації та Державним підприємством "Управління справами Фонду державного майна України". 

Палац Жевуських-Лянцкоронських у роздолі

Фото: Локальна історія


Далі вказано, що пам’ятка може бути приватизована лише за умови укладення майбутнім власником з відповідним органом охорони культурної спадщини попереднього договору про укладення в майбутньому охоронного договору на пам’ятку (її частину) з викладенням його істотних умов, у тому числі щодо цільового використання пам’ятки, робіт, які майбутній власник зобов’язується провести на пам’ятці з метою утримання її в належному стані.

До речі, у 2004 році палац уже продавали у приватну власність, однак оскільки новий власник не робив нічого для збереження пам’ятки, його повернули у державну власність. Насправді за роки безгосподарності палац постраждав більше, аніж під час двох світових воєн. 

"На жаль, держава знову намагається приватизувати цей палац, не зробивши висновку з попереднього досвіду. Адже тоді людині просто чітко не пояснили усі обмеження, які накладає на використання цього об’єкта пам'яткоохоронне законодавство, – каже Іван Щурко. – Я розумію, що практика продавати об’єкти у такий "квадратно-гніздовий"  спосіб формувалася впродовж років. Однак такий підхід не можна застосовувати до продажу чи пошуку орендарів до об’єктів спадщини, бо це безконечна історія втрат".

За словами архітектора, технічно палац не є аварійним: там цілі фундаменти, все ще цілі стіни, більша частина перекриття ще надається до збереження і реставрації. Є проблеми з дахом: він замокає і затікає в кількох місцях і ситуація постійно погіршується. Декоративні елементи розграбовані. Причому впродовж останніх років п'ятнадцяти там вкрали усе, що можна було винести, включно клямками і шурупчиками, дверними та віконними рамами. Усе це зникло безповоротно. Якщо покупець на палац таки знайдеться, то декоративні елементи йому доведеться відтворювати заново. 

Палац Жевуських-Лянцкоронських у Роздолі

Фото: Фонд держмайна

Важлива не ціна продажу, а інвестиції у збереження

Засновниця ініціативи збереження пам’яток "Спадщина.ua" Ганна Гаврилів, яка торік придбала через приватизаційний аукціон палац у Деражні на Хмельниччині, припускає, що інвестор, яких зможе врятувати палац Жевуських-Лянцкоронських, таки знайдеться.

“Я прихильник приватизації таких пам’яток, адже очевидно, що ані держава, ані місцева громада не можуть належно дбати про збереження цього палацу. Наскільки мені відомо, палацом у Роздолі цікавилися принаймні чотири потенційні покупці – і всі вони є потужними гравцями, – каже Ганна Гаврилів. – Я чула нарікання, що ціна 6,955 млн грн – надто низька для такого об’єкта. Але, по-перше, це лише стартова ціна, до якої треба додати ще 20% ПДВ. По-друге, – ця ціна – це ніщо порівняно з тим, скільки туди треба вкласти. Одна справа, коли ти купуєш та інвестуєш у палац на 500 кв. метрів, а інша – це палац на понад 3000 кв. м. Це величезний об’єкт з аварійними чи навіть втраченими господарськими спорудами на території. Будівля є пам’яткою архітектури місцевого значення, а отже вона під охороною пам’яткоохоронного законодавства. А ще там є проблеми з землею".

Земельна ділянка, на якій розташований санаторій "Роздол" перебуває в оренді ТзОВ "Мережа відпочинку" (фірма, яка придбала палац у 2004 р). Договір укладений на 49 років. Відтак розв'язання питання з землею ляже на плечі нового власника.  

За словами Ганни Гаврилів, високий гарантійний внесок – 20% вартості, а це майже 1,4 млн грн, сприятиме тому, що участь в аукціоні візьмуть гравці, які справді зацікавленні у придбанні палацу, а не спекулянти. Бо коли гарантійний внесок надто низький, участь у аукціоні можуть брати недобросовісні гравці, які просто зривають торги. За це вони втрачають гарантійний внесок, але коли сума невелика – це їх не зупиняє. А втратити 1,4 млн грн навряд чи хтось захоче. 

Палац Жевуських-Лянцкоронських у Роздолі

Фото: Фонд держмайна


"Я б хотіла, аби люди розуміли, що ціна не є низькою. Йдеться про частково аварійну споруду. Не важливо, за скільки цей палац придбають – важливі інвестиції у майбутнє, – каже Ганна Гаврилів. – Те, що це пам’ятка архітектури місцевого значення, накладає багато обмежень на майбутнього власника, починаючи з від виготовлення проєктно-кошторисної документації на реставрацію, ПКД на реконструкцію прилеглого парку. Рано чи пізно питання з землею вирішиться, а парк також є пам’яткою садово-паркового мистецтва, – каже Ганна Гаврилів. – Коли йдеться про пам’ятники історико-культурної спадщини, то усі роботи з відновленням не робляться звичайним господарським методом. Доводиться залучати підрядні організації, які мають сертифікат на роботу з об’єктами культурної спадщини. Тому навантажень на власника насправді багато. Тому дай Боже, аби хтось купив". 

  • У травні Фонд держмайна виставив на приватизацію будівлі санаторію "Роздол" –  пам'ятку архітектури XVIII–ХІХ ст. палац Жевуських – Лянцкоронських. За радянських часів у палаці графів Лянцкоронських спочатку був притулок для дітей-сиріт, а пізніше санаторій, що спеціалізувався на лікуванні захворювань органів травлення. 
Теги:
Читайте також:
  • Київ
  • Львів
  • Вінниця
  • Дніпро
  • Донецьк
  • Житомир
  • Запоріжжя
  • Івано-Франківськ
  • Кропивницкий
  • Луганськ
  • Луцьк
  • Миколаїв
  • Одеса
  • Полтава
  • Рівне
  • Суми
  • Сімферополь
  • Тернопіль
  • Ужгород
  • Харків
  • Херсон
  • Хмельницький
  • Черкаси
  • Чернівці
  • Чернигів
  • USD 39.28
    Купівля 39.28
    Продаж 39.8
  • EUR
    Купівля 42.17
    Продаж 42.9
  • Актуальне
  • Важливе
2024, понедiлок
6 травня
22:47
Немовля
На Великдень у Львові народилося 10 немовлят
22:30
На Хмельниччині затримали посадовця селищної ради за вимагання $8 тис. хабаря
22:05
Великдень у Гаю
На Великдень Шевченківський гай у Львові відвідали рекордні 10 тис. відвідувачів
21:48
ДТП
На Буковині, через зіткнення двох автомобілів, загинула людина
21:30
ДТП на Рівненщині
Лежав на узбіччі з роздробленими ногами: на Рівненщині шукають водія, який наїхав на людину та втік
21:17
ЛеоКарт
У Львові розповіли, як розблокувати ЛеоКарт з від’ємним балансом
21:07
У річці Тиса за день виявили шість потопельників, - журналіст Глагола
21:00
Буковинка, яка в інтернеті продавала взуття та "забула" сплатити 4 млн грн податків, постане перед судом
20:47
Львів’ян, які самовільно добудували балкон над Укрпоштою, змусять демонтувати лоджію
20:31
На Тернопільщині у річці водолази виявили тіло зниклого чоловіка
20:15
На Прикарпатті селяни викликали поліцію на трьох священників. Деталі
20:00
На війні від ворожого дрона-камікадзе загинув захисник із Прикарпаття Андрій Горлатий
19:46
На словацькому пункті пропуску "Вишнє Нємецьке" відновлено прийом та пропуск вантажівок
19:29
снаряди часів Другої світової війни
На Тернопільщині у полі знайшли склад артснарядів часів Другої світової війни 
19:16
На Буковині вісьмом воїнам відкрили меморіальні дошки
19:01
затриманий з гранатою у Чопі
У Чопі, що на кордоні з Угорщиною, біля вокзалу ходив нетверезий чоловік з гранатою в руках
18:48
новини Буковини
На Буковині судитимуть чоловіка, який знайшов банківську картку та зняв із неї 18 тис. грн
18:38
Оновлено
побиття
У Ковелі на Великдень стався конфлікт через російську музику, поліція відкрила кримінал
18:33
За два тижні воїни волинської бригади знищили майже тисячу окупантів
18:15
новини Закарпаття
Господарі заснули після застілля: на Закарпатті згорів житловий будинок
18:09
Бограч
Бограч-індекс: на Закарпатті підрахували, як змінились ціни на продукти,  на основі відомої місцевої страви 
17:56
Володимир Зеленський відзначив львівських прикордонників державними нагородами
17:46
На Буковині 5 місцевих підозрюють в організації наркобізнесу
17:35
новини Тернопільщини
"Великодні ДТП": у Тернопільській області на вихідних трапилося дві автопригоди з потерпілими
17:29
Хмари й дощ: прогноз погоди у Львові та на Львівщині на 7 травня
17:23
Закупив товари для військових за завищеними цінами: на Закарпатті судитимуть працівника сільської ради
17:15
новини Львівщини
На Львівщині розшукують 10-річну дівчинку: прикмети
17:10
Верховний Суд визнав незаконним будівництво вітряків на полонині Боржаві у Карпатах
16:54
новини Рівненщини
5 спортсменів з Рівненщини представлятимуть Україну на Паралімпійських іграх у Парижі
16:48
новини Буковини
На Великдень на Буковині сталося три ДТП, є шість постраждалих
16:33
Цьогоріч з бюджету Чернівців виділять понад 14 млн грн на поховання загиблих бійців
16:15
освіта Рівне
На Рівненщині працюватиме 28 екзаменаційних центрів для НМТ
16:09
Огляд
Великдень у Гаю
Куди піти у Львові із 6 по 12 травня: презентація книжки Марусі Щербини "Яра" та 20 днів у Маріуполі
16:00
На Тернопільщині затримали чоловіка, який вдарив ножем у живіт власну матір
15:38
На Волині в управління АРМА передали арештовану деревину на понад 1,2 млн грн
15:36
Новини Заходу України
Рейс поїзда Мукачево — Кошице скасували через поломку на ділянці Мукачево — Чоп
15:25
дайвінг
Хорватські воїни навчають українських ветеранів ментально розвантажуватися за допомогою дайвінгу
15:09
П’ятикласниця зі Львівщини виготовила і передала ЗСУ понад 5 тис. розпалювачів
П’ятикласниця зі Львівщини виготовила і передала ЗСУ понад 5 тис. розпалювачів
14:54
На Рівненщині за образливі слова чужій дружині чоловік отримав ніж у живіт
14:40
Волинські піротехніки
Волинські піротехніки за місяць обстежили 20 га деокупованих територій
Більше новин