"Проводити тестування енергосистеми, коли війська на кордоні – це подарунок Путіну", – Ольга Кошарна

Україна не має достатньо вугілля для ТЕС на випадок, якщо РФ порушить домовленості і не під’єднає нас до спільної енергосистеми після випробувань.

Вранці 23 лютого Бурштинський острів від’єднають від європейської системи, а уже 24-26 лютого випробовуватимуть, як працюватиме об’єднана українська енергосистема, якщо її ізолювати від енергосистем Росії та Білорусі. Про це повідомляє Національна акціонерна компанія "Укренерго". 

Відокремити українську енергосистему від російської потрібно було давно, однак проводити такі тестування в умовах війни та дефіциту вугілля, – надто небезпечно. Про це заявила "Еспресо.Захід" член Колегії Держатомрегулювання України Ольга Кошарна.

Річ у тім, що енергосистема України ще з часів СРСР роз’єднана. Бурштинська ТЕС утворює так званий острів (Закарпатська, частина Івано-Франківської та Львівської областей), який працює синхронізовано з європейського енергосистемою. А вся інша частина України синхронізована з РФ та Білоруссю. У 2021 році оголосили, що на 2022 рік заплановані тестування роботи української енергосистеми в ізольованому режимі, аби у 2023 синхронізувати її з європейською. 

Тестувати енергосистему, коли ТЕС на сході обстрілюють, –  нерозумно

"Ми однозначно повинні від’єднатися від російської енергосистеми. Але проводити такі тестування зараз, коли на кордоні російські війська, – надто ризиковано. Тестування триватимуть три дні, і потім РФ має нас назад приєднати. Вони пообіцяли, що приєднають. Але ми знаємо, чого вартують перемовини з РФ. Починаючи з Будапештського меморандуму, вони вже все, що можна, порушили, – каже  Ольга Кошарна. – Вчора через обстріл "сіла на нуль" Луганська ТЕС. ДТЕК пише, що вони навіть не можуть визначити, як відновлювати енергоспоживання частини населених пунктів там, тому що тривають обстріли, пошкоджені лінії електропередач. Курахівська ТЕС, яка там поруч, має надто малий запас вугілля  – лише 20% від гарантованого. А в нас основне навантаження при ізольованій роботі понесуть саме теплові електростанції".

Якщо під час тестувань виявиться, що українська енергосистема не може в ізольованому режимі підтримувати потрібну частоту й мережі, можуть виникнути перебої з енергопостачанням. Відтак, стратегічні підприємства поповнили запаси дизпалива, аби запустити генератори. Українців теж мали б попередити про можливі перебої з електрикою та пояснити, чому потрібні такі випробування. Принаймні, аби люди не запанікували.

Вугілля для ТЕС вистачить на тиждень

За словами експертки, наше найслабше місце – це малі запаси вугілля на складах. До України прямують судна з імпортним вугіллям, але морські порти можуть заблокувати. 

"Йшлося про те, що за три дні ми можемо спалити 300 тис тонн вугілля. Зараз у нас є приблизно 700 тисяч тонн. Наче вистачає. А якщо нас не підключать назад? При цьому припинять транзит газу? Газу в нас в сховищах також небагато. Це дуже небезпечно, – каже Ольга Кошарна. – Взагалі в умовах військової загрози ухвалювати рішення про такі тестування треба на рівні Кабінету Міністрів. Створити координаційний штаб на базі РНБО із залученням розвідок, силовиків. Я жодних розпоряджень Кабміну не знайшла. Виходить, це ініціатива Міненерго й Укренерго. І це дивно. Тому що 1 грудня пройшов круглий стіл, який організувала Dixi Group з залучення МЗС і представництва ЄС в Україні та секретаріату Європейського енергетичного співтовариства. І представник посольства ЄС в Україні двічі заявив, що у зв'язку з дефіцитом вугілля на теплових ТЕС не варто проводити тестування у зимовий період". 

До слова, за даними Укренерго, впродовж останніх двох місяців у нас періодично не працюють 15-20 блоків ТЕЦ та ТЕС саме через відсутність палива. Окрім того, експерти сходяться на тому, що постійні планові ремонти, які відбуваються фактично в усіх областях, – не що інше, як обмеження споживання електроенергії через її дефіцит. Якщо ж українська енергосистема залишитися ізольованою, то доведеться застосовувати планові відключення 

"Керівництво Міністерства енергетики абсолютно непрофесійне. І це показав увесь минулий рік. Підготовкою до зими треба було займатись з квітня. Треба було шукати гроші, щоб розрахуватися з шахтарями за борги. Білорусі за імпорт заплили 5,5 млрд грн. Але ж ці гроші треба було вкладати в розробку власних лав, – каже Ольга Кошарна. – Міненерго нічого не робило, натомість у серпні намалювали графік, що до 1 грудня мало бути три млн тонн вугілля. А не було навіть мільйона. Головне – доповідати президенту хороші новини. І все. І чомусь там це слухають. От зараз уе тестування. А чи є у нас план Б, В і Г на випадок, якщо щось піде не так? Окрім того, що Росія нас може не підключити назад, є ще ризик кібератак під час тестувань. Уже був прецедент у листопаді 2014 року, коли  "полетіло" Прикарпаттяобленерго через кібератаку. Тобто ризиків маса. І нехай мене оголошують московським агентом, але я вважаю, що ці тестування треба відкласти. Проводити їх зараз –  це просто подарунок Путіну". 

Стежте за найважливішими новинами Львова, регіону, України та світу разом з "Еспресо.Захід"! Підписуйтесь на нашу facebook-сторінку.