"Потрібні спокій, план та імпровізація": керівник школи виживання про те, як пережити блекаут узимку

Від російських ракет постраждало близько 40% енергетичної інфраструктури України. Все більше українців задумуються, що доведеться робити, якщо настане повний блекаут і прийде зима

Якщо приватний сектор має більше шансів на виживання за таких умов, то мешканці багатоквартирних будинків у містах можуть потрапити в пастку. Як підготуватися до холодних днів, коли немає ні електрики, ні газу, розповів "Еспресо.ЗахідСергій Білоус, керівник школи виживання "Білі вовки".

За словами Сергія, у випадку блекауту людина має подумати над такими базовими питаннями: як отримати світло, де взяти воду та що робити, аби не замерзнути.

"Для того, щоб вижити потрібен спокій, план та імпровізація", – каже чоловік.

Світло

Перше і стандартне, про що необхідно подбати – це наявність у квартирі свічок. Наступне – ліхтарики й батарейки до них.

"Ще важливо, якщо є змога, придбати ліхтарик із вмонтованою сонячною батареєю. Є такі ж павербанки. Я собі придбав такий за 1400 грн, і він того вартий. Усі павербанки мають бути заряджені, усі батарейки мають бути придбані завчасно", – зазначає пан Сергій.

Також треба подумати про зв’язок. Рекомендовано виписати важливі номери телефонів. Так у разі вимкнення гаджету ви можете зв’язатися з рідними, номери яких ви не запам’ятали, з іншого телефону. А вмикати телефон варто лише за потреби. Важливо вчасно домовитися з близькими про конкретне місце зустрічі в разі відсутності зв’язку.

Вода

"Вода у виживанні стоїть на першому місці. Без неї людина при інтенсивному фізичному навантаженні може прожити три дні. Далі починається слабкість, головний біль і т.д.", – нагадує Сергій Білоус.

Щоб уникнути проблем з водою, завчасно треба глянути, де в районі є джерела води. Якщо поблизу є приватний сектор – шукати криницю. Якщо є річка чи став – знайти їхнє місце розташування. Звичайно, треба завчасно запастися водою – як питною, так і технічною. 

"Згідно з військовими нормами, одній людині на добу для нормального функціонування потрібно до 50 літрів води. Це і з гігієною і всім іншим", – додає пан Сергій.

Розглянемо ситуацію, коли людина не запаслася водою. 

"Тоді, як я вже говорив, треба шукати джерела. Коли знайшли воду, майте на увазі, що для вживання вона ще не готова, її треба знезаразити. Для цього є спеціальні таблетки, але якщо у вас їх немає, то використовуємо йод – 8 крапель йоду на 1 літр води. Або ж 2-3 гранули марганцю на 1 літр води. Дати воді настоятися від 30-40 хв, тоді, не збовтуючи її, обережно злити та прокип’ятити протягом 7 хвилин. Після цього можна не переживати за отруєння", – ділиться лайфхаком чоловік.

Безперечно, органи місцевого самоврядування намагатимуться привозити воду людям у цистернах, але впевненим можна бути лише в тому, що підготували самі.

Дотримуйтеся принципу повторного використання води: мийте руки над мискою, а вдруге ця вода знадобиться для змивання унітазу, до прикладу.

"Є ще такий момент: людина десь мусить справляти свої фізіологічні потреби. Якщо води в унітазі немає, то хочу сказати, що краще ходити на вулицю й не соромитися. Або ж дотримуватися згаданого вже принципу повторного використання води", – коментує пан Сергій.

Тепло

Людина має одягатися багатошарово – не светр на светр, а тонкі речі під теплими. Бажано, щоб одяг був з бавовни. 

“Багатошаровість робить ефект термоса. Між прошарками одягу утворюється невеличка повітряна подушка, яка триматиме тепло. Якщо людина виконує якусь хатню роботу, щоб не спітніти, треба частину одягу зняти. Вологий одяг забиратиме тепло з тіла у 25 разів швидше, ніж холодне повітря. Ноги обов’язково тримати в теплі та сухими, особливо це стосується тих, у кого ноги пітніють. Мають бути запасні шкарпетки. Це важливо, бо всі хвороби йдуть через ноги: якщо ноги промерзли, то чекай завтра нежитю, як мінімум”, – розповідає виживальник.

Читайте також: Львівський лікар розповів, як не отримати обмороження в холодній квартирі

Щодо квартири, то Сергій Білоус рекомендує вибрати одну кімнату, в якій усі члени сім’ї разом житимуть у той час, коли відсутнє опалення. 

Поради з інтернету про намет посеред кімнати не мають сенсу, бо якраз головне – не спати на підлозі. Чоловік радить спати усім разом і так грітися: хто спить скраю, має мінятися з тим, хто посередині, аби всі прогрівалися рівноцінно. 

Якщо ж людина відчуває, що їй холодно, необхідно розігрітися маховими рухами.

"Зазвичай люди біжать до батареї і гріють руки. Але поки кров зробить оберт через серце, то вона знову стає холодною. Це нічого, по суті, не дає", – застерігає він.

Читайте також: Треба сприймати блекаут як челендж: поради альпініста, який побував на Евересті

Якщо якийсь член сім’ї не може ходити, то для нього треба приготувати ПЕТ-пляшки чи грілки з водою. Воду, що важливо, не можна доводити до кип’ятіння, вона має мати близько 50 градусів. Грілки з такою водою треба прикласти неходячій людині на потилицю, в пахову зону та під пахвами рук.

Як зазначає Сергій Білоус, правила безпеки ніхто не скасовував, тому гарячу цеглу, аби зігрітися, у квартиру заносити не можна, а відкритий вогонь варто розпалювати лише на вулиці

"Є різні поради, типу купити кемпінг-газ. Це такий балончик з газом, на якому можна варити їсти. Його, з мого досвіду, вистачить на 5 приготувань. Якщо є гроші, а зараз усе подорожчало в кілька разів, то можна запастися такими балончиками. Але ми говоримо про бюджетні варіанти – тому вулиця і вогонь", – резюмує він.

 Стежте за найважливішими новинами Львова, регіону, України та світу разом з "Еспресо.Захід"! Підписуйтесь на нашу facebook-сторінку та телеграм-канал.