Попереджати про подорожчання та не ставити подвійні націнки. Як держава регулює ціни під час війни
На сьогодні в Україні діє державне регулювання цін на соціально значущі продукти харчування, бензин і дизель, а також основні лікарські засоби
Про це "Еспресо.Захід" розповіла завідувачка сектору контролю за регульованими цінами управління захисту споживачів Головного управління Держпродспоживслужби у Львівській області Олена Логвиненко.
За перші сім місяців 2022 року ціни на продовольчі товари в Україні зросли більш як на 22%. Через війну деякі продукти харчування та ліки подорожчали у півтора-два рази. І це логічно, адже подорожчали енергоносії, зріс курс валют, а звиклі ланцюги постачання зруйновані. Однак непоодинокими є випадки, коли постачальники свідомо розігрівають паніку довкола певних товарів, аби заробити якнайбільше. Щоб зменшити можливість спекуляцій з цінами на основні товари, в Україні діє державне регулювання цін на деякі з них.
"Основний закон, який стосується державного регулювання, – це закон "Про ціни та ціноутворення". Він передбачає регулювання на соціально значущі продукти та товари, – пояснює Олена Логвиненко. – Є декілька способів державного регулювання цін: встановлення фіксованих цін, граничних цін, обмеження торговельної надбавки, обмеження постачальницько-збутових надбавок та граничних нормативів рентабельності. Ще одним способом є запровадження процедури декларування зміни цін: якщо продавець підіймає ціну більш ніж на 5%, то зобов’язаний її задекларувати. Це означає, що нову ціну треба спочатку внести в реєстр, який є на сайті Держпродспоживслужби, і лише через три дні можна її застосовувати. Якщо ціна зростає більш як на 15%, то її можна застосовувати за 30 днів. Фактично, такий захід лише відтерміновує зростання цін. Держава ж не може заборонити збільшувати ціни, якщо зростає закупівельна ціна".
На які продукти діє державне регулювання цін
Перелік соціально значущих продуктів харчування, ціни на які регулюють, визначений постановою КМУ № 341, яка була видана ще на початку пандемії. Відповідно до цієї постанови, до категорії соціально значущих відносять сімнадцять товарів, з яких дванадцять – харчові продукти.
-
крупа гречана
-
цукор-пісок
-
борошно пшеничне вищого сорту
-
макаронні вироби вітчизняного виробництва (вермішель з борошна пшеничного вищого сорту),
-
молоко пастеризоване жирністю 2,5 % (у плівці)
-
хліб пшенично-житній
-
яйця першої категорії (С1)
-
птиця (тушка куряча, четвертинка тушки курячої)
-
вода мінеральна негазована
-
масло вершкове жирністю 72%
-
батон
-
олія соняшникова рафінована.
На всі ці продукти діє декларування цін. Однак, за словами Олени Логвиненко, на частину з соціально значущих товарів діє також обмеження торговельної надбавки 10%. Це означає, що до закупівельної ціни можна ставити не більш ніж 10% надбавки.
Обмеження надбавки діє на такі продукти: борошно, молоко 2,5% у плівці, хліб житньо-пшеничний, яйця першої категорії, птицю, батон та олію.
На гречку торговельна надбавка не обмежується, тож мережі можуть ставити таку націнку, яку дозволяє совість, але при цьому вони обов’язково повинні декларувати зміну цін.
АЗС достатньо лише задекларувати підвищення цін на пальне
Державне регулювання цін можливе лише на бензини марки А-92 та А-95, а також дизель. Як розповіла Олена Логвиненко, до 19 травня цього року в Україні діяло подвійне регулювання цін на пальне: обмеження торговельної надбавки та декларування цін. Однак 19 травня пункт про обмеження надбавки зняли. Тепер АЗС зобов’язані декларувати ціни, якщо вони заростають більш ніж на 5%, але націнку можуть ставити будь-яку.
"Контроль за дотриманням державних регульованих цін входить до обов'язків Держпродспоживслужби. Однак з 16 квітня такі повноваження мають також податкові органи: вони бачать зміну ціни в базі РРО, – каже Олена Логвиненко. – На час воєнного стану в Україні заборонені планові та позапланові перевірки, за винятком окремих сфер, визначених Мінекономіки. Тож зараз маємо право здійснювати позапланові перевірки за дотриманням цін лише на соціально значущі продукти, бензин та дизель. Зокрема, на Львівщині з 8 травня до 1 вересня ми перевірили 98 АЗС майже усіх операторів ринку. У 88% підприємств встановлені порушення. Переважно це перевищення торговельної надбавки, а також порушені правила декларування. За наслідками цих перевірок накладено 1,727 млн грн штрафних санкцій".
Держава регулює ціни на основні медикаменти, але перевіряти, чи аптеки дотримуються правил, заборонено
В Україні діє тако регулювання цін на ринку лікарських засобів. Зокрема, на ліки, що входять до Національного переліку лікарських засобів, діє обмеження торговельних надбавок. Залежно від засобу, націнка може бути від 10% до 25%. Однак перевіяти, чи аптеки дотримуються цих обмежень, під час воєнного стану не можна.
"Відповідно до наказу Мінекономіки, який дозволяє проводити позапланові заходи з контролю за цінами, лікарські засоби не входять до переліку товарів, які маємо право перевіряти, – каже Олена Логвиненко. Крім того, обмеження торговельної надбавки діє лише на ліки з Нацпереліку, це лише орієнтовно 40% ринку лікарських засобів.
Тарифи на комунальні послуги
В Україні регульованими є також тарифи на комунальні послуги. Наразі чинний указ президента, згідно з яким заборонено під час воєнного стану та впродовж шести місяців після його завершення підвищувати тарифи на газ, теплопостачання та гарячу воду.
Є також постанова КМУ № 502 від 29 квітня 2022 року, якою органам, які уповноважені встановлювати тарифи (а це органи місцевого самоврядування) рекомендовано не підвищувати тарифи на водопостачання та водовідведення. Тож у разі підняття тарифів на воду, споживачам варто треба звертатися до органів місцевого самоврядування, оскільки саме вони відповідальні за встановлення тарифів.
Стежте за найважливішими новинами Львова, регіону, України та світу разом з "Еспресо.Захід"! Підписуйтесь на нашу facebook-сторінку та телеграм-канал.
- Актуальне
- Важливе