Еспресо. Захід
Ексклюзив

Понад 90% успішних операцій на фронті: львівські хірурги роблять унікальні оперативні втручання й рятують військових

Христина Парубій
22 листопада, 2023 середа
10:50

Серед них – судинний хірург Тарас Кобза. Нещодавно він з командою врятував військового, який дістав поранення на сонних артеріях

Зміст

Про роботу хірургів розповідає "Еспресо.Захід"

Львівські лікарі проводять унікальні хірургічні операції пораненим на фронті. На другій лінії створили умови й виконують чи не найскладніші оперативні втручання на серці та судинах. Один із них – Тарас Кобза. Він судинний хірург, старший  ординатор хірургічного відділення. Під час повномасштабної війни Росії проти України працює в польовому госпіталі на сході України, де разом із командою рятує військових. За майже два роки повномасштабної війни у нього виконаних 300 операцій на артеріях. Відсоток успішних перевищує 90% – різних ступенів складності. Навіть при пораненнях серця хірурги наближаються до такого результату. 

хірург Тарас Кобза

Фото: архів Тараса Кобзи

"Якщо пацієнт встигає доїхати живий до операційної, його відсоток виживання дуже високий, – розповідає Тарас Кобза. – Умови ми створили. Ми приїжджаємо й намагаємося обладнати операційні, як у цивільній лікарні. А ще краще зробити так, як ми собі уявляли в наших державних лікарнях. Залучаємо волонтерів – і нам вдається. Маємо портативне освітлення, хороші апарати й унікальне обладнання. Наприклад, кишеньковий ультразвук – те, про що я мріяв. Маю ультразвуковий апарат, який поміщається в кишеню і транслює зображення на мобільний телефон. Ще одне з наших останніх надбань – апарат для гемодіалізу. Намагаємося врятувати пацієнтів від ниркової недостатності. Усі чули про турнікети, що від них військові втрачають кінцівки. Це пов'язано з часом. Хлопці молодці, вони дістали поранення, закрутили турнікет, врятували своє життя, але далі потрібне правильне щогодинне послаблення цього турнікета. Відновлення кровопостачання кінцівки дає можливість годинами зберігати її і так доїхати до операційної ще з живою кінцівкою. З цим апаратом ми відхиляємося від тих гострих вказівок, коли треба робити ампутації, бо запуск крові у зруйновану кінцівку загрожує життю пацієнта. Маючи таке обладнання, ми можемо ризикнути". 

хірург Тарас Кобза

Фото: архів Тараса Кобзи

Рятуємо військових із пораненням сонної артерії

Тарас Кобза – професійний лікар. У цивільному житті ще з 2005 року працював судинним хірургом у Львівській обласній клінічній лікарні. Кандидат медичних наук. Жодного разу не стояв осторонь подій, які відбувалися в країні. Брав участь у Помаранчевій революції та Революції Гідності. На Майдані оперував поранених на Грушевського. А коли російські війська зайшли на схід, добровільно вирушив у армію. Тоді Тарас Кобза рятував військових з Іловайська. Була велика кількість важких поранених. 

"Пригадую, коли почалося вторгнення в Крим,  усвідомлював, що півострів – велика мишоловка, але коли вже пішло континентальне вторгнення на Донбас,  діватися було нікуди, війна є війна. Я приїхав у військкомат своєю машиною.  Ось так і поїхав служити. У зону АТО ми поїхали на підсилення. Місяць мали навчання на полігоні. У кінці серпня мене і ще декількох лікарів відправили на підсилення секторів. Поїхав у військовий госпіталь у Дніпро. Приймали поранених з Іловайська. Воїни були важкі. Це була несподівана практика. Їх привозили вертольотами, в Дніпрі сідало три гелікоптери. З них за один раз відвантажували близько 70 людей. Були лежачі, сидячі. Я не знаю, як їх довозили, але прилітали. Тоді нам це виглядало страшною катастрофою". 

хірург Тарас Кобза

Фото: архів Тараса Кобзи

У 2015 році Тарас Кобза отримав травму хребта, пройшов реабілітацію і повернувся на роботу в лікарню. 24 лютого вранці, лиш упали перші російські ракети, знову вирушив на фронт. Місце служби не змінилося, але значно зросла кількість травмованих і змінився характер поранень. На другій лінії фронту медики створили умови й роблять унікальні реконструктивні операції. Тобто відновлюють судини. 

"Це яскраві випадки, коли нам все вдається, і вони довгоочікувані. Тому що пацієнти дуже часто потрапляють уже в стані наркотичного сну. Поранення шиї, сонної артерії – це завжди погано, це практично смерть. На цих двох великих, а потім маленьких сонних артеріях тримається наш мозок. Те, завдяки чому ми існуємо. Нам вдається рятувати воїнів з такими пораненнями, – наголошує Тарас Кобза. – Нещодавно був унікальний випадок. Була пошкоджена не просто сонна артерія, а місце, де зливаються три сонні артерії. Загальна – величезна, зовнішня, яка кровопостачає лице й око, і внутрішня, яка кровопостачає мозок. У військового були відірвані ці три судини. Тобто зі всіх трьох сторін артеріальна кровотеча заливала рану, ти не можеш гарно їх відділити, зловити. Але нам вдалося, добралися, перетиснули їх і так зшили, що знову всі три артерії працювали. Результат нашої роботи дізналися через кілька днів. Зв'язалися з лікарнею у Дніпрі, нам сказали, що пацієнт при свідомості, все гаразд, буде проходити реабілітацію". 

Жертвувати пацієнтами, на щастя, не доводилося

За словами Тараса Кобзи, друга лінія є хорошим і потрібним місцем для вузьких спеціалістів. Адже військова доктрина не передбачає посади судинного хірурга чи кардіохірурга. А ці спеціалісти потрібні біля поля бою. Наразі там працюють два хірурги, які можуть одночасно робити судинні операції. Але буває, що пацієнтів значно більше.

хірург Тарас Кобза

Фото: архів Тараса Кобзи

"Більшість хірургів не вміють накласти судинний анастомоз. Ця ж судинка може мати три міліметри, треба її так зшити, щоб вона зберігала свою прохідність. Її часом навіть не видно. Для судинного хірурга це не є велика проблема. Ми вибираємо, хто має більше шансів. Особисто мій підхід, напевно, більше цинічний, але він має право на життя. Це військовий підхід. Я дивлюся на того, в кого більше шансів. Якщо в тебе більше шансів не відновлення кінцівки, ти йдеш перший. Я з тобою швидше завершу й візьмуся за того, в кого шансів менше. Бо, якщо робитиму довго якусь величезну операцію, а в мене двоє легших стануть важкими – буде проблема. Буває таке, що пацієнт уже в госпіталі, але чекає, коли ми завершимо попередню операцію. Жертвувати, на щастя, не доводилося. Так, щоб зовсім списати пацієнта – не було такого", – пояснює Тарас Кобза.

львівські хірурги рятують військового

Фото: архів Тараса Кобзи

Загалом хірурги на фронті працюють дуже швидко. Операції, на які в цивільній лікарні виділяли години, тут проводять за хвилини. Особистий рекорд Тараса Кобзи – відновлення кровопостачання за 35 хвилин. Намагаються робити все швидко і якісно, щоб зберегти якнайбільше життів наших захисників.

Теги:
Читайте також:
  • Київ
  • Львів
  • Вінниця
  • Дніпро
  • Донецьк
  • Житомир
  • Запоріжжя
  • Івано-Франківськ
  • Кропивницкий
  • Луганськ
  • Луцьк
  • Миколаїв
  • Одеса
  • Полтава
  • Рівне
  • Суми
  • Сімферополь
  • Тернопіль
  • Ужгород
  • Харків
  • Херсон
  • Хмельницький
  • Черкаси
  • Чернівці
  • Чернигів
  • Біла Церква
  • USD 41.07
    Купівля 41.07
    Продаж 41.52
  • EUR
    Купівля 45.37
    Продаж 46.02
  • Актуальне
  • Важливе
2024, четвер
3 жовтня
14:44
У Тернополі потяг збив чоловіка: правоохоронці просять відгукнутися очевидців події
14:37
На Рівненщині у ДТП загинули двоє рідних братів
14:22
Червоноградську міськраду перейменували на Шептицьку
14:08
На Рівненщині проведуть моніторинг умов проживання дітей ВПО
14:00
Президентом Ради європейських лісівників став ректор зі Львова 
13:47
Ексклюзив
Епідеміолог розповіла, яких захворювань чекати восени
13:39
Українські прикордонники завадили потрапити до Словаччини киянину та закарпатцю 
13:25
У Львові пропонують створити Центр відкритих даних для розв'язання міських проблем
13:12
Хмельницька АЕС
У НАН розповіли чого чекати мешканцям, якщо Росія обстріляє Хмельницьку АЕС
12:55
акція "Подаруй місту дерево"
Восени у Львові висадять понад 300 дерев та кущів
12:36
Офіційно на Закарпатті зареєстровано 127 тис. переселенців, за даними мобільних операторів - 350 тис.
12:29
Насильство над дітьми
Знущання з дітей у реабілітаційному центрі на Львівщині: моніторингова група зафіксувала численні порушення
11:57
Західноукраїнський форум Рад внутрішньо переміщених осіб
Кількість інтегрованих внутрішньо переміщених осіб є дуже мала – 10-15%
11:34
поліція
На Волині, тікаючи від поліції, зіткнулись два мотоцикли, один із водіїв – неповнолітній
11:07
наркотики на присадибній ділянці
На Хмельниччині судитимуть чоловіка, який виростив плантацію конопель
10:47
Ексклюзив
полонина Апецька
Забудова вітряками полонини Апецька на Закарпатті: у WWF розповіли про ризики
10:46
Вісімнадцятирічний студент, який постраждав у смертельній ДТП з коровою на Львівщині, одужує
Вісімнадцятирічний студент, який постраждав у смертельній ДТП з коровою на Львівщині, одужує
10:35
затримання на хабарі
Пів мільйона гривень за групу інвалідності: на Хмельниччині підприємиця вимагала гроші у військовозобов'язаного
10:24
ДТП на Волині
Пʼяний волинянин спричинив ДТП і вдарив поліцейського
10:06
черги на кордоні
Черги на кордоні з Польщею у Львівській області 3 жовтня
09:58
смертельний інцидент у лісі, на чоловіка впало дерево
На Львівщині у лісі на чоловіка впало дерево, він загинув
09:43
Унаслідок зіткнення вантажівки та легковика на Рівненщині загинули двоє людей
Унаслідок зіткнення вантажівки та легковика на Рівненщині загинули двоє людей
09:31
На Івано-Франківщині запрацював підрозділ добровільної пожежної команди
09:01
Їхав в Умань на Рош га-Шана: на кордоні затримали ізраїльтянина з підробленим паспортом
Їхав в Умань на Рош га-Шана: на кордоні затримали ізраїльтянина з підробленим паспортом
08:18
сили ППО
На Хмельниччині уночі сили ППО знищили 4 "шахеди"
08:10
Помер волейбольний суддя міжнародного рівня зі Львівщини Леонід Францишко
Помер волейбольний суддя міжнародного рівня зі Львівщини Леонід Францишко
07:57
погода осінь
Погода на заході України: прогноз синоптиків на 3 жовтня
07:55
центр рекрутингу 125 бригади
Потрібні оператори дронів, водії та інженери: у Львові 125 бригада відкрила рекрутинговий центр
07:44
шахед
Під час нічної тривоги на Прикарпатті лунали вибухи: що відомо
07:30
Огляд
Трагедія через забудову і свавілля міськради: 21 рік тому львівський професор вчинив акт самоспалення
2024, середа
2 жовтня
22:43
Третьокласниця франківського ліцею передала військовим 12 тис. грн, які зібрала на свій день народження
Третьокласниця франківського ліцею передала військовим 12 тис. грн, які зібрала на свій день народження
22:13
Чернівецький національний університет
Зимові канікули в одному із вишів Чернівців триватимуть три місяці: яка причина
21:46
дснс
В Івано-Франківську під час пожежі у житловому будинку загинула жінка
21:34
У Львові на проспекті Чорновола добудують 1 км велодоріжки. За чиї кошти
21:15
ветерани АТО
Гранти ветеранам: на Буковині зареєстрували 28 нових бізнесів
20:49
річка Опір
На Львівщині досліджують законність використання земель біля річки Опір
20:30
У Шептицькому сталася стрілянина: онук повідомив про викрадення авто, а за кермом був його нетверезий дідусь
20:22
У Львові лише 11,2% пасажирів користуються готівкою в громадському транспорті
20:04
Ратуша
У Львові погодили виділення 11 млн грн на відновлення будинків після атаки РФ 4 вересня
19:47
чемпіонат України
Волинянка стала чемпіонкою України з семиборства
Більше новин