Еспресо. Захід
Ексклюзив

Понад 17 тис. відвідувачів і 914 подій: яким був 2022 рік для "МолоДвіжЦентр.Львів"

29 січня, 2023 неділя
11:53

"МолоДвіжЦентр.Львів" – один із молодіжних просторів мережі "ТВОРИ!". Це місце суспільного активізму у Львові, де можна працювати в безплатному коворкінгу, вчитися нового та знайомитись з ініціативною молоддю на різноманітних подіях

Про простір і підсумки роботи його команди у 2022 році для "Еспресо.Захід" розповіла комунікаційна менеджерка "МолоДвіжЦентр.Львів" Валентина Палиця. 

"МДЦ – це про драйвових людей. Усіх нас об’єднує творчість, креатив, те, що ми є молодими в душі незалежно від віку і, мабуть, те, що в нас у цінностях є вар’ятство. Воно частково також про креатив і творчість, але вар’ятство в цьому сенсі – це швидше про сміливість бути собою, бути смішним, місцями дурнуватим. Тобто втілювати ідеї, які здавалися на перший погляд неможливими, і бути дуже запаленим цими цінностями: цінностями "МолоДвіжЦентру", громадського активізму, волонтерства. Ми підтримуємо ініціативи молоді  й громадських організацій, що до нас приходять. Допомагаємо їм розвиватися далі в напрямах, які є для них пріоритетними", – розповіла Валентина Палиця.

Вона додає, що перші пів року 2022-го були турбулентними і для молоді, і загалом для українців та українок незалежно від віку. Психіка адаптовувалася.

"Мої колеги в "МолоДвіжЦентр.Львів" й загалом у мережі просторів "ТВОРИ!" (це і Pixlab, простір медіа й дизайну, який відкрився під час війни в квітні, і Lviv Open Lab, що на проспекті Червоної Калини), також продовжували свою діяльність і долучалися до волонтерства. У Lviv Open Lab досі є штаб із плетіння сіток. Волонтери плетуть там сітки на рівні з роботою простору. І саме там на початку повномасштабної війни сплели найбільшу маскувальну сітку на той час в Україні", – зауважила комунікаційна менеджерка.

Коли в центрі почали активно проводити події, то команда почала розширюватися. Під час війни вся мережа почала рости кількісно та якісно. 

"Ми тримаємось купи на тому, що ми є творчою спільнотою. І в такому дусі стараємося тримати молодь, яка до нас приходить. Тобто давати молоді те, що підтримуватиме її зараз: події, контент, психологічну підтримку", – додає вона. 

За цей час молодь стабілізувалась, стала стійкішою, подорослішала. Якісь можливості втратили, наприклад, хтось із хлопців, хто хотів би вчитися за кордоном, не може цього зробити зараз. Така ситуація в країні, але вони знайшли себе в чомусь іншому: хтось – на фронті, хтось – у волонтерстві, хтось – у благодійних зборах.

Понад 17 тис. людей та 914 подій у просторі за рік

У просторі "МолоДвіжЦентр.Львів" є безплатний коворкінг і лекторій, які частково працюють навіть під час повітряної тривоги й відключень світла. За рік його відвідали 17 909 людей, організували в ньому 914 подій.

Щодня сюди можна прийти з 09:00 до 20:00, окрім деяких свят і останнього понеділка місяця. Під час тривоги двері зачиняють, але на вивісці є наліпка про те, що ви можете зателефонувати або написати – і вам відчинять двері, бо в центрі є укриття. Безпека – передовсім, тому всі події, які проводять на першому поверсі й увесь коворкінг переносять на мінус перший поверх. Іноді щось доводиться зупинити. 

3,5 тис. людей на "Молодвіж 4.5.0"

Восени 2022 року у Львові традиційно провели "Молодвіж", флагманом якого є "МолоДвіжЦентр.Львів". Для відвідувачів підготували три локації, на яких запрошені гості обговорювали ментальне здоров’я і вплив повномасштабного вторгнення на нього, історію та мистецтво, майбутнє України та її молоді. Гостями події були Віталій Портников, Тарас Чмут, Макс Щербина, Тарас Тополя. 

"Блоки "Нація", "Спокій", "Залп" – про різні настрої, різну атмосферу. Якщо "Спокій" – це про ментальне здоров’я, яке для нас зараз суперважливе, то ми запросили фахових психологів, презентували проєкт "Не дрібниці". Це комплексна історія. Ми ніби закрили кілька важливих напрямів, які для молоді пріоритетні зараз. Фактично провели "Молодвіж 4.5.0" без залучених коштів із міського бюджету. Це фандрейзинг", – розповіла Палиця. 

Більш ніж 4 тис. психологічних сесій у рамках проєкту "Не дрібниці"

"Не дрібниці" – це проєкт про психологічну допомогу молоді: про здорові й токсичні стосунки та про емоції, які спричинила або загострила війна.

"У нас є чат-бот "Не дрібниці" у співпраці з Фондом народонаселення ООН UNFPA. Це чат-бот для підлітків, для молоді. У ньому можна анонімно отримати підтримку від фахових психологів. Вони мають супервізії, інтервізії у своїй групі. Крім чат-боту, маємо сайт із психологічними картками й акаунт в інстаграмі. На сторінці в інстаграмі часто проводять прямі ефіри з психологами на теми стосунків, гендеру, моделей поведінки батьків із підлітками, емоційних гойдалок, безпечного сексу, компромісів", – пояснила Валентина Палиця. 

Також було проведено серію тренінгів "Не дрібниці в стосунках". Це навчальні тренінги онлайн для молодіжних працівників і працівниць. Після тренінгів вони могли розповідати іншій молоді про здорові й екологічні стосунки, про насильство: де є порушення й варто звернутись у поліцію, а де все гаразд. 

30 епізодів подкастів "Менталочка" й "У molo є питання"

"Менталочка" – це подкаст про те, як зберегти своє ментальне здоров’я, зокрема й у час повномасштабної війни. Перший сезон подкасту зачіпав теми, які були в перші півроку після 24 лютого доволі актуальними. Крім ведучих Олексія Удовенка та Яни Пекун, було й кілька запрошених гостей. 

"Ми спілкувались із людьми, які в тій сфері розвиваються, працюють і можуть щось сказати з власного досвіду. Якщо це епізоди щодо волонтерства, то спілкуємось про те, як не вигорати, з людиною, яка активно волонтерила на той час", – розповіла Валентина Палиця.

Якщо говорити про другий сезон "Менталочки", то там уже були простіші, ближчі до людей теми ментального здоров’я. 

"Спочатку ми заземляємося, потім нагору – це філософські вставки в межах епізоду. Якщо, наприклад, розповідаємо про диктаторів, про тоталітарні режими, то говоримо на прикладі сучасності, на прикладі історичного контексту та як це перетікає. Якщо це епізод про стосунки, то ми говоримо про моногамію, полігамію, про те, як було в племенах умовних колись і даємо загальні тези, які є в суспільстві зараз", – пояснила вона.

Подкаст "У molo є питання" – це голос української молоді та відповіді на запитання, що її цікавлять. "У molo є питання" теж триває вже другий сезон. Концептуально він трохи складніший: присвячений спільнотам і тому, як вони взаємодіють під час війни, як впливають на українців й українок, як спільноти викристалізовують свої постулати. Розмови були з лідерами цих спільнот. Серед них і "Пласт", і БУР, і Street Culture.

Формат подкастів обрали тому, що зараз це доволі зручно – йти кудись і слухати подкаст. Багато молоді так робить. З усіх платформ один епізод "Менталочки" чи "У molo є питання" – це близько 5 тисяч прослуховувань.

Запуск 14 проєктів у межах "Банку ідей 2.0"

"Банк ідей" – проєкт, що передбачає допомогу із втіленням ідей молоді в життя. Валентина Палиця пояснює: "Наша роль у тому, що ми даємо систему від початку: як пітчити свою ідею перед партнерами чи грантодавцями, потім – як цю ідею красиво почати розписувати адміністративно project-менеджерами, координаторами. Після цього –  як цю ідею втілювати, як її комунікативно подавати, як про неї правильно звітувати, щоб потім інші грантодавці захотіли підтримати нові проєкти. Ми також займаємось інформаційною підтримкою цих ініціатив: повідомляємо про них у соціальних мережах, знімаємо про них відео, робимо фотографії, ділимось проміжними результатами".

2021 року стартував пілот "Банку ідей", де були проєкти, орієнтовані на Львів й область. Було 7 різних проєктів.  2022 року це вже було 14 проєктів у дванадцяти громадах України: як молодь у своїх громадах інтегрує внутрішньо переміщену молодь, як вони створюють молодіжні спільноти в невеликих громадах від Зборівської на Тернопільщині до Нововолинської громади чи громади в Луцьку, чи на Чернігівщині, де взагалі був частково знищений ракетою молодіжний центр. Його  поступово почали відновлювати й відбудовувати завдяки цьому проєкту. 

"Ми вболіваємо і тішимось за те, що такі круті команди змогли втілити не менш круті проєкти: збудувати укриття з нуля, де можна проводити психологічні сесії, грати в настільні ігри чи робити якісь арттерапевтичні речі, організовувати поїздки в інші громади, ретрити для молоді, музичні вечори чи вечори акторської майстерності. Розмах дуже широкий", – каже Валентина Палиця.

До повномасштабного вторгнення зв’язків із міжнародними організаціями було трохи менше і це було більш точково. Після 24 лютого до цього почали підходити більш комплексно. "МолоДвіжЦентр.Львів" став виконавчим партнером UNFPA Фонду народонаселення ООН, разом з яким вдалося втілити багато проєктів. 

"Ми бачили ціль-місію і до того йшли. Гуманітарна допомога, підтримка внутрішньо переміщеної молоді, інтеграція молоді в спільноти – організовуємо "Банк ідей". Робимо його таким, щоб це було доречно і на часі. "Молодвіж" –  значить, його організовуємо з підтримкою багатьох міжнародних організацій і робимо його так само актуальним і трендовим", – додає комунікаційна менеджерка.

Зараз центр на етапі планування року. Зокрема, буде продовжено подкасти, проєкт "Не дрібниці", є й інші задуми. Як зазначає Валентина Палиця, мають намір "стійко рухатись і розвиватися далі, бо молодь – це про постійний рух і розвиток".

Софія Суперека

Стежте за найважливішими новинами Львова, регіону, України та світу разом з "Еспресо.Захід"! Підписуйтесь на нашу facebook-сторінкутелеграм-канал та твіттер.

Читайте також:
Львів
+5°C
 • Львів
 • Київ
 • Вінниця
 • Дніпро
 • Донецьк
 • Житомир
 • Запоріжжя
 • Івано-Франківськ
 • Кропивницкий
 • Луганськ
 • Луцьк
 • Миколаїв
 • Одеса
 • Полтава
 • Рівне
 • Суми
 • Сімферополь
 • Тернопіль
 • Ужгород
 • Харків
 • Херсон
 • Хмельницький
 • Черкаси
 • Чернівці
 • Чернигів
 • USD 37.44
  Купівля 37.44
  Продаж 38.31
 • EUR
  Купівля 40.3
  Продаж 41.18
 • Актуальне
 • Важливе
2023, четвер
30 березня
22:57
Пораненому бійцю львівські хірурги наново сформували череп
22:40
На Буковині благодійник заселив мам із малими дітьми у розвалений будинок
22:22
відділення реабілітації
У лікарні на Прикарпатті відкрили відділення реабілітації та відновлювальної медицини
22:05
Світлана Акопян
Бойовій медикині із Закарпаття Світлані Акопян вручили відзнаку РНБО
21:47
Михайло Марійчук
Завтра йому виповнилося б 26: на війні загинув боєць з Прикарпаття Михайло Марійчук
21:30
На Волині громада села придбала для оборонців Бахмута вантажний автомобіль
21:09
Почаївська лавра
Почаївській лаврі заборонили видобувати пісок
20:51
зрадник
Закликав захопити владу: львів'янину світить до 15 років ув'язнення
20:33
прапор України
В Ужгороді сім'ям загиблих захисників виплачуватимуть по 100 тис. грн допомоги
20:15
На Волині шістьом захисникам відновили втрачені у бою паспорти
На Волині шістьом захисникам відновили втрачені у бою паспорти
19:58
хмари
Погода у Львові та Львівській області: прогноз синоптиків на 31 березня
19:40
Оновлено
Зґвалтування дитини
Мати й вітчим на Закарпатті ґвалтували 12-річну доньку і знімали це на телефон
19:35
вигляд через прилад нічного бачення
На Рівненщині радіомеханік виготовляє прилади нічного бачення для автівок ЗСУ
19:22
прощання з героями
Львів попрощається із двома загиблими тероборонівцями та бійцем Королівської бригади
19:09
Ексклюзив
комісія біля церкви у Львові
Церкву у Львові зобов'язали відновити ділянку і висадити нові дерева
18:56
кримінальні справи
Закарпатець, який вбив двох дітей на Святвечір, отримав довічне
18:43
навчання лікарів
Сімейних лікарів у Львові вчать тестувати пацієнтів на ВІЛ
18:29
прощання з героями
Львів попрощався із двома загиблими воїнами 24-ї ОМБр
18:16
Ірина Микичак
Ексчиновницю Львівської ОДА Ірину Микичак звільнили з посади заступниці глави МОЗ
18:04
кіста в легенях
Не міг дихати: львівські хірурги врятували однорічного хлопчика з кістами в легенях
17:50
комендантська година
На Тернопільщині скоротили комендантську годину
17:38
Писанки та крашанки на Великдень
У Франківську працюватиме великодній ярмарок
17:25
вирубка лісу
ДБР підозрює двох закарпатських лісників у вирубці дерев на майже 2 млн грн
17:22
заструлився військовий
У військовому містечку на Львівщині застрелився нацгвардієць
17:07
ухилянти, організатор каналу
Біля кордону зі Словаччиною затримали організатора, який хотів вивезти "клієнтів" за 6 тис. доларів
16:54
Михайло Варцаб’юк
На війні загинув прикарпатець Михайло Варцаб'юк, якого рік вважали безвісти зниклим
16:41
скандал з перепусткою, Львів
Скандал з перепусткою на Ринок: працівницю Львівської облради покарали доганою
16:28
Присвятив загиблим на війні друзям: аеророзвідник Павло Прижегодський випустив студійну версію пісні "Моя Перемога"
16:15
аеропорт Чернівці
Ексбухгалтерка аеропорту в Чернівцях привласнила майна на понад 600 тис. грн: її судитимуть
16:02
перевірка документів на кордоні
На кордоні з Угорщиною затримали 35-річну закарпатку, яка перебувала у розшуку
16:00
Ексклюзив
"Колискова для солдата"
У Львові "Колискова для солдата" знову працювала на фронт 
15:49
екобус у львові
Куди у Львові здати небезпечні відходи: графік стоянок екобуса у квітня
15:36
"Афера чи недбальство?" Львів’яни скаржаться на якість бруківки біля Органного залу
15:21
Депутат Львівської обласної ради Юрій Фольварочний достроково склав повноваження
15:07
Організаторці псевдореферендуму на Запоріжжі оголосили підозру. Подробиці
14:54
На Волині прокуратура вимагає передати громаді озеро вартістю 154 мільйони гривень
14:40
дерева
У Львові створять дендрологічний парк, а в області – два нові заказники
14:07
У Львові вперше в Східній Європі однорічну дитину прооперували за допомоги робота Da Vinci
13:51
Науковці Львівщини зможуть отримати грант на проведення досліджень національно-визвольної боротьби 
13:40
Сергій Бордеану
Кілька тижнів тому зустрів на фронті свої 45 років: загинув волинянин Сергій Бордеану
Більше новин