Польські фермери планують блокувати пункт пропуску у Медиці до 3 лютого

Польські фермери, які 4 січня відновили блокаду прикордонного переходу "Медика - Шегині", планують протестувати до 3 лютого

Удень 5 січня кореспондентка "Еспресо" Поліна Карнасюк на кордоні з Україною розповіла, що польські фермери продовжують блокаду прикордонного переходу "Медика - Шегині".

"Цей пункт пропуску знову заблокували саме зі сторони Польщі. Речники прикордонної служби зазначили, що через цей пункт пропуску могли проходити понад 500 транспортних засобів щоденно, але тепер з цим знову проблеми. Можуть пропускати лише один транспортний засіб на три години. Вантаж, який перевозить гуманітарну допомогу або продукти, які швидко псуються, буде проходити без черги", - каже Поліна Карнасюк.

Кореспондентка поспілкувалась з водіями. Вони кажуть, що черги величезні, а відколи поновили протести, то блокувальники не пропускають навіть тих,  хто перевозить продукти, які мають швидкий термін придатності.

За даними Поліни Карнасюк, протест польських фермерів триватиме до 3 лютого.

За словами Карнасюк, з квітня 2023 року є ембарго на ввезення до Польщі української кукурудзи та інших видів зерна. Сьогодні протестувальники вимагають, щоб їм доплатили 100 злотих, бо на ринках впала ціна на кукурудзу.
"Зріс урожай в Бразилії та США, тому ринкова ціна впала. Також йдеться про пільги сільського господарства. Тобто, вони хочуть сплачувати менший податок. Але до чого тут  Україна і блокування кордону - незрозуміло", - зазначила вона.
Окрім пункту пропуску “Шегині-Медика” поновили ще на напрямках “Рава Руська – Гребенне”, “Краківець-Корчова” та “Ягодин-Дорогуськ”, де блокування відбуваються вже два місяці, додала кореспондентка.

Про поновлення протестів 4 січня  повідомили у Західному регіональному управлінні Держприкордонслужби України-Західний кордон, передає "Еспресо.Захід".

"Сьогодні близько 09.00 на території Польщі на дорозі перед пунктом пропуску "Медика" (Республіка Польща), суміжному з українським пунктом пропуску "Шегині", поновилося блокування руху для вантажних транспортних засобів. У зв’язку з цим ускладнення руху можливе як на виїзд з Польщі, так і на в’їзд", - йдеться у повідомленні.

Зараз на цьому напрямку на в’їзд до України на території Польщі очікують близько 800 вантажівок. При цьому організатори протестів не планують перешкоджати руху автобусам та легкового транспорту.

"Наразі прикордонники України вживають заходів щодо відстеження ситуації, уточнення взаємодії зі польськими колегами щодо порядку подальшого пропуску вантажного автотранспорту та категорії вантажів, які будуть пропускатися через кордон", - додали в ДПСУ.

У коментарі "Еспресо.Захід" речниця Західного регіонального управління Держприкордонслужби України розповіла, що наразі оформлюють вантажівки, які ще встигли зайти на кордон до блокування, суттєвих змін наразі не спостерігають.

"Щоб відчути блокування і робити висновки - потрібен час. Але діє електронна черга", - пояснила вона.

Як писало Радіо Свобода, попередньо, протест триватиме до 3 лютого. Польські фермери обіцяють пропускати 3 вантажівки на годину, без затримок - машини з гумдопомогою і товарами, що швидко псуються.

Страйки на польсько-українському кордоні: що відомо

6 листопада польські перевізники розпочали страйк на польсько-українському кордоні. Згодом польські перевізники повністю заблокували проїзд вантажівок на двох пунктах пропуску на кордоні з Україною. 

9 листопада у Польщі відбулася зустріч урядовців і перевізників, які блокують кордон з Україною, однак вона завершилася нічим. Водночас черги з вантажних транспортних засобів стають усе довшими. Україна запропонувала польській владі запустити смуги для порожніх вантажівок і очікує на відповідь з їхньої сторони.

Згодом польські перевізники пообіцяли посилити блокаду на кордоні з Україною. Крім того, митники почали фіксувати збільшення черг вантажівок на словацькому напрямку.

Україна та Польща заявили, що готують позови щодо відшкодування збитків, завданих блокуванням прикордонних автомобільних пунктів пропуску. Крім того, стало відомо, що польські перевізники не пропускають гумдопомогу і небезпечні вантажі.

Тим часом в уряді Польщі закликали Україну скасувати реєстрацію в е-черзі для порожніх вантажівок. Також польська міністрка зустрілася з протестувальниками і запропонувала їм компромісне розв'язання питання.

1 грудня заблоковані українські водії на польському кордоні провели перемовини з консулом. 4 грудня в пункті пропуску "Угринів - Долгобичув" відкрили проїзд для порожніх вантажівок.

Унаслідок блокування протестувальниками кордону з Україною експорт через ці пункти пропуску знизився на 40%, а держбюджет України втратив 9,3 млрд грн через недонадходження митних платежів. 

Згодом стало відомо, що заблоковані на кордоні з Польщею вантажівки повернуть в Україну залізницею. Ввечері 7 грудня Укрзалізниця відправила до Польщі перший контрейлерний поїзд з вантажівками, до складу якого ввійшли 23 платформи із 13 завантаженими тягачами та напівпричепами.

У понеділок, 11 грудня, на кордоні Польщі та України розблокували рух вантажівок через пункт пропуску "Ягодин — Дорогуськ". Однак ввечері того ж дня протестувальники фурою перекрили розблокований перехід.

Єврокомісія закликала розблокувати усі пункти пропуску на кордоні з Польщею.

У суботу, 23 грудня, польські фермери призупинили протести на пункті пропуску "Шегині-Медики". Новий уряд Польщі заявив, що проведе перемовини з протестувальниками.