Поліціянти страйкують, влада розводить руками, − розслідування Еспресо

З 100% усіх справ, які правоохоронні органи в Україні скерували до суду – 97% - заслуга Національної поліції. Проте зарплатня, яку пропонують поліціянтам, є низькою. Все ж що може керівництво − це знайти додаткову роботу.

Про це йдеться в сюжеті журналіста Євгена Міклушки в програмі "Вечір з Миколою Княжицьким", передає "Еспресо.Захід".
 



По всій країні страйкують поліціянти, рапорт на звільнення написали всім райвідділком, грошей на папір до принтера чи бензин – знову немає, тринадцяту зарплату не дали, грошей на збільшення премій – не знайшли, − з таких новин розпочався рік в усіх, хто працює у структурах МВС та їх сімей, а ще у тих, хто їздить за кермом чи просто переймається порядком та безпекою на вулицях. А все через те, що в бюджет 2022 року народні обранці вкотре не заклали збільшення фінансування для Національної поліції.

"Перше головне питання для багатьох це зарплата. Окрім того, турбує невнормований робочий графік і велике бажання та вимога внормувати це, рахувати, тобто вести  табель робочого часу. Також це матеріально-технічне забезпечення працівників, в більшості це стосується райвідділів. Тому що відомий факт, як завжди, бракує паперу, бракує бензини й це все на багатьох лягає на їхні плечі, на ту ж саму зарплату, яка на цей час менше середньої", − зазначив голова Профспілки патрульної поліції Львівщини, Тарас Пристай.
Тож наприкінці грудня патрульні по всій країні почали свою акцію протесту, яку самі ж охрестили "максимально толерантною".

Патрульні поліціянти реагують на усі виклики, які надходять їм з лінії 102. Займаються оформлення дорожньо-транспортних пригод, складають адміністративні протоколи на водіїв, що їздять "під мухою", тобто у стані алкогольного чи наркотичного сп’яніння. Натомість за дрібніші порушення водіїв – не карають штрафами, а лише виносять усні попередження.

Згідно з законом, поліція не має права на страйк. Саме тому вони обрали таку гібридну форму, щоб привернути увагу свого ж міністра до внутрішніх справ. Поліціянти роблять це не вперше, але перший раз так масово і консолідовано по всій країні. Проте, замість того, аби шукати додаткове фінансування нардепи написали проєкт закону, який має дозволити поліціянтам у вільний час шукати собі підробіток.
"Насправді це найбезглуздіше рішення, яке можна запропонувати правоохоронному органу, в якого записано в положенні, що служба є неперервною. Керівники також мають розуміти навантаження. Робочий день не закінчуються фіксованою 12-годинною зміною. Поліція − це безпека вулиць, це безпека тих же самих керівників, влади…", − наголосив підполковник поліції, ексзаступник начальника Національної поліції у Львівській області Тарас Бакай. Додаткової олії в вогонь підлила фінансова допомога, яку щороку працівники поліції отримували наприкінці грудня. Звісно, перед Новим роком та Різдвяними святами на ті ж додаткові 10-13 тисяч розраховували й тепер. А отримали від  500 гривень до 1500 грн.

"Починається з патрульки, наступне – вони не отримують індексовану оцю зарплатню у вигляді 13-ї зарплати, на яку кожен розраховував. Тобто проблема стала ще більшою. Пізніше добавились події в райвідділку в Токмаку, воно ще додало негараздів, а згодом, мені здається, процес перестав бути керованим", − наголосив Бакай.

Після того, як поліціянти не отримали очікуваної так званої 13-ї зарплати – у згадуваному Токмаку, це Запорізька область, майже весь райвідділок написав рапорти на звільнення з лав Нацполіції. Тоді вже на проблему із зарплатами та технічним забезпеченням звернули увагу керівники поліції. Працівникам пообіцяли покращення, яке вже не за горами, і переконали залишитись на службі. Але пусті обіцянки "на словах" жодним чином не знизили рівень напруги. Тоді вже й міністр внутрішніх справ врешті почав реагувати на протести своїх підопічних.

"На 2022 рік в Законі про держбюджет передбачено додаткових 2,8 млрд грн. Лише на зарплати Нацполіції додатково виділено 1 млрд грн. Президент доручив Уряду збільшити зарплати працівникам системи МВС усіх категорій на 10% уже з 1 лютого. Підкреслю, не тільки поліцейських, а й рятувальників, прикордонників, нацгвардійців, працівників міграційної служби", − зазначив міністр внутрішніх справ України Денис Монастирський.

Навіть після такої щедрої обіцянки Міністра поліціянти не припинили своєї "максимально толерантної" акції, адже додаткових 10% – крапля в морі.

"Як мінімум ми втратимо кадровий потенціал. Люди йдуть, а основа структури − це є люди, це є професійність. В мене з роти у Львові за останні три місяці звільнилось 5 людей. Тобто 10% за останні три місяці. При цьому, що більшість чекали грудневої зарплати, щоб можна було розраховувати на ці доплати, їх не прийшло. І цьогоріч далі заяви надходять на звільнення.

Зі 100% усіх справ, які правоохоронні органи в Україні скерували до суду, – 97% − заслуга Національної поліції. Це 145 235 справ. Державне бюро розслідувань спромоглось передати на розгляд Феміди 1983 справи. 597 матеріалів – напрацювання Служби безпеки України. Податкові органи передали 562 справи. І Національне антикорупційне бюро України розібралось та передало до суду 26 справа. Натомість середня зарплатня в органах МВС – 14 133 гривні. В НАБУ ж в середньому отримують 62 722 гривень. Іще більше в ДБР – 63 450 гривень на місяць, прокурори САП щомісяця заробляють по 157 000 гривень.

Така непропорційність у зарплатах цілком логічно та справедливо обурює поліціянтів. Річ у тім, що зарплатня працівників Нацполіції, на відміну від слідчих ДБР, БЕБ та САП, не прив’язана до прожиткових мінімумів в Україні, і тому у 5-10 разів нижча, ніж у колег з інших правоохоронних органів. Чи може 10% підняття зарплати вирівняти цю нерівність? Звісно, ні. Ми не можемо підрахувати, на скільки зросте рівень злочинності на вулицях, якщо тенденція зі звільненнями патрульних збережеться. Проте він точно зросте. Якщо компетентні слідчі підуть в адвокатуру чи на якусь іншу, більш оплачувану за нинішню роботу – звісно і показник розкривання злочинів теж понизиться. А паралельно з розвитком цієї історії – спостерігаємо що вже й інші бюджетні структури теж заявляють про необхідність підняття зарплат. Особливо тривожно, що подібна ситуація як в Нацполіції – і в Збройних Силах України. Петиція щодо підвищення їм зарплат – уже на сайті президента.

Стежте за найважливішими новинами Львова, регіону, України та світу разом з "Еспресо.Захід"! Підписуйтесь на нашу facebook–сторінку