Еспресо. Захід
Ексклюзив

"Поліція і влада на боці моспатріархату": на Закарпатті громада ПЦУ четвертий рік бореться за храм

Зіновія Воронович
9 листопада, 2023 четвер
17:32

У селі Присліп на Закарпатті громаду Свято-Вознесенської церкви, яка ще 2019 року офіційно перейшла в ПЦУ, прихильники московського патріархату досі не пускають до храму, хоча в селі є ще дві церкви УПЦ (МП)

Віряни Свято-Вознесенської церкви у селі Присліп на Закарпатті були одними з перших в Україні, які вирішили вийти з УПЦ МП та приєднатися до Православної церкви України. Ще в березні 2019 року, через три місяці після отримання томоса, вони провели збори й проголосували за перехід до ПЦУ. Священник УПЦ (МП), який у цьому ж селі має ще дві парафії, їхнє рішення не підтримав і вирішив не поступатися жодним храмом. Відтак уже четвертий рік релігійна громада ПЦУ бореться за право молитись у своєму храмі, хоча має на нього всі документи.

"Ми цю церкву будували, а нас московити навіть на подвір’я не пускають"

"У нас на території села є три релігійні громади: Свято-Вознесенська, Свято-Миколаївська і Свято-Покровська. У 2019 році ми провели збори громади й вирішили приєднатися до Православної церкви України. Пізніше обласна державна адміністрація в Ужгороді затвердила нашу реєстрацію, – каже житель села Присліп Михайло Болехан. – У нас є всі документи, але до цього часу не можемо молитись у нашій церкві: прихильники московського патріархату нас не пускають. На нашій парафії більшість за ПЦУ, але ж збігаються вірники УПЦ МП з інших їхніх парафій, влаштовують конфлікти, а наші люди, старожили, які будували цю церкву, не мають права до неї зайти".

Ще одна мешканка Нижнього Присліпа (саме тієї частини, де розташований Свято-Вознесенський храм), Олена Труш, каже: проблема в тому, що місцева влада та поліція – на боці московського патріархату. 

"Поліція вся за них! Кажуть, ви маєте свої документи, а вони свої. Одного разу церковник відкрив храм, ми зайшли і наш священник почав проводити молебень. То прихильники московського патріархату доти не вривалися, доки не приїхала поліція. Вони нашого священника побили, збили з ніг. Але поліція вивела нашого священника! А Бітлян (піп УПЦ), разом з матушкою дивилися на ту колотнечу і сміялися, – розповідає Олена Труш. – Московський піп нам погрожував. Казав: за місяць вас усіх винесуть уперед ногами, а я буду вас хоронити під плотом. Він сам родом з Міжгірщини, але він – почаївський. Хто ся вчив у Почаєві – то страшні московити. Чи вони такі зомбовані, чи що".

Донедавна відправи для громади проводив священник з Івано-Франківської області. Однак їх проводили не у церкві, а біля хреста. Хто має можливість, їздив на служби в Івано-Франківську область.

"Мені 64 роки, моєму чоловікові – 68. Наше покоління будувало цю церкву. А тепер не можемо там помолитися. Ми боролися за українську церкву, а виходить, що ми – ніхто, влада і поліція на боці московської, – каже жінка. – Найбільше прикро, що більшість учителів за УПЦ МП. Це мене дуже дивує. Чого можуть навчити вчителі, які підтримують ворога? І як ми хочемо помолитися хоча б на подвір’ї церкви, збігаються прихильники Бітляна з Верхнього Присліпа і з Завийки, де він має парафії. І вчителі біжать, навіть у робочий день. Нас б’ють, обзивають, сиплють сіль в очі. Ми старі люди – не можемо з ними фізично боротися". 

"Священник казав, що Бог не розуміє української, а війну почала Америка" 

Ще одна жителька Нижнього Присліпа, пані Анна Мазурок, раніше дякувала в церкві. Каже, найбільше її болить, що навіть рідна донька, яка мешкає в цьому ж селі, підтримує священника московського патріархату, який веде антиукраїнську пропаганду.

"Ще коли я ходила до церкви, Володимир Бітлян казав: не дивіться телевізор, там вам правди не скажуть. А правда така, що українці українців убивають. Казав, що Бог не розуміє української мови, – каже пані Олена. – Він має в нас три парафії, ми просили бодай одну. І документи зробили, і в суди подавали, але не можемо добитися правди". 

"Ми, може, цього всього й не починали б, якби священник не почав вести антиукраїнську політику, – розповідає ще одна жителька села, Марія Фулитко. – Казав, що такої держави, як Україна – немає, що томос Порошенко купив за цукерки, а війну почала Америка, а не Росія. Колись він агітував за Януковича, потім – за Бойка. Роздавав брошурки з Почаєва про те, що українська мова – неугодна Богу. Чому ми у своїй державі не можемо служити Богу й Україні?"

Жінка каже, що коли хоронять когось із родин, які за ПЦУ, то прихильники УПЦ не лише не пускають до церкви, а й не дають дзвонити в дзвони.

"Коли був похорон, нас не пустили до церкви, не дали павізи (хоругви, – ред). Тоді родина померлого викликала поліцію й усі написали заяву. Але на ті заяви ніхто не реагує!" – розповідає пані Фулитко. 

"Поліція і місцева влада "кришують" утримання московитами храму ПЦУ"

"Є релігійна громада, яка офіційно висловила своє бажання і перейшла до Православної церкви України. Ще 2019 року відбулася реєстрація статуту в новій редакції у складі Мукачівсько-Карпатської єпархії. За цей період релігійна громада в установленому порядку оформила всі документи й узаконила право на землю, технічну документацію на храм, реєстрацію храму як нерухомого майна в реєстрі. Тобто в цій частині документація повністю відповідає закону, – каже в коментарі "Еспресо.Захід" єпископ Мукачівський і Карпатський Віктор Бедь. – Релігійна громада є власником храму й користується земельною ділянкою, але фактично не може зайти, бо цьому протидіє місцевий священник московського патріархату, який зводить туди різних тітушок, щоб били та протистояли парафіянам нашої громади".

За словами єпископа, вони неодноразово звертались і до органів державної влади, і до поліції тощо.

"Саме з їхнього боку – місцевої влади та місцевої поліції – йде незаконне сприяння злочинній діяльності представників московського патріархату. Представники московського патріархату разом зі священником Бітляном незаконно проникають у храм. Коли наші представники викликають поліцію, вона це фіксує. Якщо подається заява про порушення кримінальної справи про незаконне захоплення й утримання храму, це розглядає поліція, а далі щоразу під будь-якими причинами відмовляє, аби ця кримінальна справа розглядалася по суті, – каже єпископ Віктор Бедь. – Тому маємо патову ситуацію, коли з боку місцевої влади (а це Міжгірська територіальна громада), з боку поліції фактично йде кришування злочинної незаконної діяльності з утримання захопленого московитами храму, який належить Свято-Вознесенській парафії Мукачівсько-Карпатської єпархії Православної церкви України". 

Натомість голова Межигірської громади Василь Щур каже: місцева рада не може вирішити конфлікт між релігійними організаціями.

"Ми б хотіли, аби конфлікт вирішити мирно. Щоб одні молилися в одній церкві, інші в іншій. Але люди на це не пішли. Наразі ситуація розглядається в судах. Є позови як з одного, так і з іншого боку. Але це не селищна рада судиться з громадою, а одна громада з іншою, тому я не можу коментувати ці юридичні деталі", – каже Василь Щур. 

  • На Закарпатті одна з найрозгалуженіших мереж московського патріархату. За даними ОВА, на середину квітня цього року в Закарпатській області діяли 623 релігійні громади Української православної церкви (МП).
Читайте також:
Львів
-3°C
  • Львів
  • Київ
  • Вінниця
  • Дніпро
  • Донецьк
  • Житомир
  • Запоріжжя
  • Івано-Франківськ
  • Кропивницкий
  • Луганськ
  • Луцьк
  • Миколаїв
  • Одеса
  • Полтава
  • Рівне
  • Суми
  • Сімферополь
  • Тернопіль
  • Ужгород
  • Харків
  • Херсон
  • Хмельницький
  • Черкаси
  • Чернівці
  • Чернигів
  • USD 36.71
    Купівля 36.71
    Продаж 37.39
  • EUR
    Купівля 39.9
    Продаж 40.87
  • Актуальне
  • Важливе
2023, субота
2 грудня
21:21
ТЦК
Автівку покинули на дорозі: на Закарпатті представники ТЦК силою витягли водія з вантажівки та відправили на підготовку
20:45
ЗСУ, мобільні вогневі групи ППО
На Франківщині планують створити майже 60 вогневих точок для ППО
20:17
змагання з дронів
У Львові відбулися перші змагання з пілотування дронами
19:45
діти на кризі
На Волині 11-річні хлопці застрягли на кризі, на допомогу прийшли рятувальники
19:19
Огляд
Погода Львівщина
Погода у Львові та Львівській області: прогноз синоптиків на 3 грудня
18:54
лікарі трансплантації
У лікарні на Волині вперше зробили вилучення органів для трансплантації
18:22
трактор впав у річку
Франківські надзвичайники врятували двох людей з трактора, що впав у річку
17:59
спортсмени з Прикарпаття
Прикарпатці здобули перше загальнокомандне місце на чемпіонаті України з вільної боротьби
17:34
Богдан Масляк
Військовий зі Львова дізнався про своє нагородження орденом через 5 місяців після наказу
17:12
сніг, погода, зима
Мешканців західних областей закликали у неділю залишитися вдома
16:51
Огляд
рецепти приготування рису
Пісне меню: 5 страв на час різдвяного посту
16:33
чадний газ
На Львівщині троє людей отруїлися чадним газом, серед них є діти
16:05
Ексклюзив
Наталя Ліпська
Була недостатня комунікація Мінсоцу з ГО та благодійними фондами, – волонтерка про проблеми ввезення вантажів з 1 грудня
15:55
ЗСУ, війна
Волинські воїни ліквідували два ворожих танки на сході України
15:38
Інтерв’ю
Коли всі паркомісця у Львові стануть платними та чи будуватимуть підземні автопаркінги
15:12
підтоплення дороги на Закарпатті
Через негоду на Закарпатті підтопило автошляхи та підвали будинків
14:57
Оновлено
Різдво у Львові
Куди піти у Львові 27 листопада – 3 грудня: дива із Соломією Чубай та Art and Wine Festival
14:38
благодійний аукціон
У Львові під час благодійного мистецького аукціону зібрали близько $127 тис.
14:10
самокрутки з канабісом
На кордоні з Польщею впіймали киянина, який мав повні кишені самокруток з канабісом
13:47
автобус з дітьми застряг у снігу
На Львівщині зі снігової пастки витягнули автобус з дітьми
13:33
Тернополянка Алла Кушнір
Тернополянка стала чемпіонкою Європи з джиу-джитсу
13:14
потяг, залізниця
Низка потягів затримується через снігопади на заході України
12:52
пожежа у гуртожитку
На Закарпатті під час пожежі у гуртожитку загинула жінка
12:30
Фелікс
Вхід за донат. У Тернополі відбудеться спеціальний показ про загиблого воїна Фелікса Куртаніча
12:15
ДТП-вантажівки
Біля Львова зіткнулися 2 вантажівки, є постраждалі
11:54
Оновлено
волонтери
Ввезення гуманітарної допомоги за новими правилами: що відбувалося на кордоні в перший день змін
11:48
Піп Іван
У Карпатах – сильний вітер і відлига
11:19
ялинкові прикраси
У Жовкві встановили рекорд України з найбільшої кількості ялинкових патріотичних прикрас
10:49
Валізи
Західний кордон України минулої доби перетнули 62 тис. людей
10:18
світло
На Тернопільщині через несприятливі погодні умови – аварійні вимкнення
09:51
кордон, черги на кордоні
У чергах на виїзд з України очікують майже 2,5 тис. вантажівок, 52 автобуси та 72 авто: де найбільші скупчення
09:24
снігопад, дороги, замети
Снігопад на Прикарпатті: рятувальники впродовж ночі витягували авто із заметів  
09:03
Через негоду на Львівщині знеструмлені понад 300 населених пунктів
08:37
хмари
Погода на заході України: прогноз синоптиків на 2 грудня
2023, п'ятниця
1 грудня
22:58
На Рівненщині поліцейські вилучили у жінки понад 11 кг нелегального бурштину
22:40
Тернополянин став чемпіоном світу з кікбоксингу за версією Wako
22:23
Центр Чернівців не планують робити пішохідним, - мер
22:05
смертельна ДТП на Закарпатті
Виїхав на зустрічну: на Закарпатті трапилася смертельна ДТП
21:47
виставка малюнків в Норвегії
У парламенті Норвегії відбулася виставка малюнків дітей зі Львова
21:26
На Волині ліцей перейшов на дистанційне навчання через сльозогінний газ
Більше новин