По батату в кожну хату. Атовець Іван Павліш зібрав урожай солодкої картоплі на Львівщині
Уже цієї зими страви з місцевого батату можна буде скуштувати в українських ресторанах.
Поки більшість фермерів намагаються розпродати картоплю, співзасновник громадської організації "Тарілка", атовець Іван Павліш на своїй сторінці у Facebook оголосив про продаж батату. Ця солодка картопля, яку вирощують здебільшого в Азії та Південній Америці, виявляється, цілком придатна для вирощування в наших широтах.
Батат набирає все більшої популярності через те, що вважається не менш поживним, але значно кориснішим, ніж картопля, це дуже перспективна культура. Окрім корисних властивостей, батат стає популярнішим завдяки фуд-блогерами. Адже яскраві кольори, пюре чи чіпси з цього коренеплода дуже добре виглядають на фото. Зокрема, Іван Павліш цього року виростив три сорти батату: помаранчевий, фіолетовий і кремовий.
"Уже маю попередні домовленості з деякими мережами ресторанів, окрім того, що зголошувалися люди, які замовляли в мене батат торік. Окрім того, я написав пост про старт продажів на своїй сторінці у Facebооk, тож певна клієнтська база є, – розповів Іван Павліш "Еспресо.Захід". – Насправді про якісь надприбутки поки говорити рано, адже це поки що швидше експерименти, ніж бізнес-проєкт. Мої основні культури – соя та пшениця. Однак продовжуватиму розвивати цей проєкт, оскільки вважаю, що це дуже перспективна культура. І це справді смачно".
Попри те, що батат називають солодкою картоплею, насправді це ліана й вирощування суттєво відрізняється.
"Якщо картоплю ми можемо просто закопати в землю, то батат треба спершу проростити в теплиці, а вже в ґрунт висаджувати саджанці. До речі, цього року я висаджував власні саджанці і вважаю це досягненням, – каже Іван Павліш. У цьому сезоні я врахував попередні помилки, тож отримав більший урожай, ніж торік. За якістю теж кращий. Але до досконалості ще далеко. Скажімо, коли висаджував саджанці у ґрунт, за прогнозами мав два дні йти рясний дощ. Але дощу не було. Натомість почались вихідні і я не встиг вчасно організувати полив, тож частина саджанців загинула. Якби не ця технологічна помилка, ми могли б зібрати ще кращий урожай".
Для дозрівання солодкій картоплі потрібно 90 теплих днів. Але літо цього року було прохолодним. Тож увесь сезон ділянка з бататом була вкрита агроволокном. Його зняли лише в жовтні, перед тим, як викопувати.
"Копати його не складно, достатньо трішки підкопати лопатою – і він легко виходить з землі. Вісім осіб з ділянкою приблизно 25 соток справилися за день. Зберігати теж можна просто у складському приміщенні в ящиках, що добре провітрюються, за температури 15-16 градусів. Він може простояти так і рік без проблем, – каже фермер. – Я хотів би займатися розвитком власної торгової марки, продажем через соцмережі (з окремих сторінок), але для цього буде ціла зима. А зараз треба завершити фермерський сезон, тож наразі більше уваги приділяю польовим роботам, підготовці до наступного сезону, а не продажам".
Фермер сподівається, що вже наступного року проблем з поливом не буде. Цього року Іван Павліш як учасник АТО отримав грантову допомогу, тож тепер має ще одну теплицю, нове обладнання, а також причіп і бочку, яка дозволить організувати полив на ділянці.
Стежте за найважливішими новинами Львова, регіону, України та світу разом з "Еспресо.Захід"! Підписуйтесь на нашу facebook-сторінку.
- Актуальне
- Важливе