Еспресо. Захід
Інтерв’ю

Після влучання ракети світла в Новому Роздолі не було три доби. Маємо бути готові до такого взимку, – Ярина Яценко

1 грудня, 2022 четвер
16:59

У Новому Роздолі на Львівщині уже визначили, що зливатимуть воду з системи опалення, якщо ТЕЦ зупиниться у мороз, та планують відвозити людей у пункти обігріву за місто

Новий Розділ – одне з міст Львівщини, про яке згадують у новинах на початку майже кожного опалювального сезону через проблеми з місцевою ТЕЦ. Майже 90% жителів міста мають централізоване опалення, і нині це є найбільшим головним болем голови Новороздільської громади Ярини Яценко. Адже якщо електроенергії не буде тривалий час, ТЕЦ працювати не зможе. Про це Ярина Яценко розповіла в інтерв'ю "Еспресо.Захід".  

Пані Ярино, чи готується Новий Розділ до можливого блекауту, коли електроенергії може бути не кілька годин, а тиждень чи два?

Звичайно. Насамперед ми готуємо пункти обігріву, або, як їх називають, пункти незламності. Найбільші пункти будуть у новороздільській лікарні та у приміщенні початкової школи, де зараз навчання не проводиться. Генератори там є, є гармати для обігріву. Лікарня в нас має індивідуальне опалення. Цього року нам вдалось втілити проєкт і лікарня перейшла на опалення пелетами, тож не залежить від центрального теплопостачання. Окрім того, у нас будуть пунктами обігріву приміщення ДСНС, а також приміщення шкіл та садочків у селах громади. Чому в селах? Бо там є пічне або газове опалення, а в місті в усіх школах та садках опалення централізоване, тому там ми не зможемо забезпечити тепло. 

Насправді ці пункти обігріву у селах – не бозна-де, вони у межах пішої доступності. Якщо світла не буде довго, ми плануємо  відвозити у ці пункти певні категорії людей. Наприклад, в одну зі шкіл – самотніх літніх людей, які малорухомі. В іншу – тільки матерів з дітьми. Так буде їх простіше обслуговувати, забезпечити харчуванням.  Зараз триває процес закупівлі додаткових генераторів, щоб повністю бути готовими до тривалого відключення електрики.

Ідея назвати пункти обігріву Пунктами незламності, надійшла з Офісу президента. А чи надали на них бодай часткове фінансування з державного чи обласного бюджету?

Наразі ми організовуємо усе виключно коштами громади та благодійників, які нам допомогли з генераторами та іншими речами.

Скільки такі пункти коштують громаді?

Остаточну цифру не можу назвати, бо ми ще не до кінця провели усі закупівлі, але сума вимірюється мільйонами гривень. Лише один генератор для лікарні – півтора мільйона гривень. А Пунктів незламності у нас буде одинадцять. Так, усі решта генераторів не такі потужні, тож дешевші, частину дали нам благодійники. Але це йдеться лише про організацію Пунктів незламності. Кошти потрібні також для того, аби вони функціонували, адже якщо не буде світла та тепла тиждень, то людей треба буде харчувати. Зрештою, потрібне пальне для генераторів.

У Новому Роздолі багато багатоповерхівок. Що буде з системою опалення, якщо блекаут настане посеред зими, коли надворі мороз?

У нас є ТЕЦ, яка працює на газі, але все одно без електрики вона працювати не буде. Для нас це дуже великий ризик, бо 90% населення мають централізоване опалення. Розглядаємо варіант, що декілька днів не буде електроенергії, а отже, й тепла посеред зими. Ми провели кілька нарад, навчань, аби усі –  і керівники комунальних господарств, і керівники ОСББ – розуміли, що робити у таких випадках. Має бути чітке розуміння,  хто спустить воду з системи, скільки часу у них на це є, як саме це має відбуватись. 

А як буде організоване водопостачання та постачання продуктів під час блекауту?

Ми маємо трохи матеріального резерву. Можливо, не на тривалий час, але на перші дні точно дамо собі раду. У нас є централізований водозабір. Вони завжди тримають критично повний резервуар води. За відсутності електрики це дає можливість хоча б кілька годин подавати воду в систему самоплином. У нас дев’ятиповерхівки, то до останніх поверхів вона, на жаль, не дійде, але на перших поверхах люди зможуть набирати. На декілька днів її вистачить. Маємо також угоду на довезення води. Але у нас в місті є свої водозабори, тому дуже великої проблеми з водою не мало б бути. 

Багато підприємців уже закупили собі генератори, поставили невеличкі твердопаливні котли. Тобто вони вже побачили, де є проблеми, шукають шляхи їх вирішення і навіть готові нам допомагати з обігрівом. Зокрема, наші підприємства сказали, що можуть організувати обігрів для своїх працівників та їхніх сімей. Це орієнтовно тисяча людей. 

А скільки загалом людей живе в Новому Роздолі? 

У громаді живе 38 тисяч осіб – 28 у місті, та ще десять у селах. У селах проблем менше, бо люди мають пічне опалення, криниці. В ОСББ так само як у Львові, ставлять буржуйки, щоб можна було обігріти хоча б частину людей. У нашому місті зараз проживає приблизно 2400 переселенців, і я вважаю, що про них треба подбати насамперед. Велика частина мешканців Нового Роздолу мають куди поїхати: мають родичів чи знайомих у селах, де можна якийсь час перебути, хоча частина таки залишиться.  А для переселенців ми – остання надія. Їм немає куди їхати.

Яким чином плануєте розв'язувати проблему зі зв'язком, адже коли немає електрики, переважно "лягає" мобільний зв’язок та інтернет, не працює навіть система оповіщення? Чи є у місті пункт зі старлінком?

Старлінка у нас, на жаль, немає. І на жаль, уже маємо досвід, як це, коли в місті немає ані електрики, ані зв’язку.  Коли у нас впала ракета, світла три дні не було зовсім, а потім ще тиждень було електропостачання в обмеженому режимі. Енергетики працювали тут цілодобово. Я вважаю, що вони зробили все дуже швидко при такій аварії, яка була. Нам вдалось перепідключитись до інших станцій, а сам ремонт тривав значно довше. Але цей випадок дав розуміння, які в нас слабкі місця і чого можна очікувати, якщо електрики не буде тривалий час. 

Після цього випадку ми зверталися до мобільних операторів, щоб вони поставили генератори на своїх станціях. Маємо надію, що хоча б частково зв’язок буде. Щодо підзарядки телефонів, то ми тоді просто ставили по місту невеликі генератори та оголошували точки, і люди ставали в чергу й заряджали телефони. 

На щастя, у нас компактне місто. Коли не було зв’язку, то про тривогу та відбій тривоги попереджали через гучномовці, встановлені на автомобілі. Іншого способу наразі немає.

Дуже важливо наперед розуміти, як буде відбуватись логістика та комунікація, коли немає зв’язку. Усі наші голови ОСББ, керівники підприємств критичної інфраструктури знають час і місце, де треба зібратись у випадку, якщо немає світла і зв’язку, хто буде посильними. Умовно кажучи, усі вони знають, що у випадку надзвичайної ситуації вони мають за стільки-то часу зібратись у визначеному місці.  

  • Наприкінці червня на одному з російських телеканалів запустили сюжет, в якому пропагандисти "пояснювали", чому варто завдати удару по Новому Роздолі на Львівщині.

Стежте за найважливішими новинами Львова, регіону, України та світу разом з "Еспресо.Захід"! Підписуйтесь на нашу facebook-сторінкутелеграм-канал та твіттер.

Теги:
Читайте також:
  • Київ
  • Львів
  • Вінниця
  • Дніпро
  • Донецьк
  • Житомир
  • Запоріжжя
  • Івано-Франківськ
  • Кропивницкий
  • Луганськ
  • Луцьк
  • Миколаїв
  • Одеса
  • Полтава
  • Рівне
  • Суми
  • Сімферополь
  • Тернопіль
  • Ужгород
  • Харків
  • Херсон
  • Хмельницький
  • Черкаси
  • Чернівці
  • Чернигів
  • USD 39.43
    Купівля 39.43
    Продаж 39.93
  • EUR
    Купівля 42.25
    Продаж 42.97
  • Актуальне
  • Важливе
2024, п'ятниця
26 квітня
22:55
Як в Мукачеві виглядатиме нова автостанція. Фото
22:33
Булінг
Булінг у франківському ліцеї: директорка постане перед судом
22:14
У Рівному демонтували монумент радянським солдатам
У Рівному демонтували монумент Вічної слави
21:53
Франківчанка Вероніка Вельч, дружина Сенцова, очолила український офіс Amnesty International
21:35
"Поверніть, як було": у Львові створили петицію, щоб змінити ОДР на вул. Кубійовича
21:18
Передвеликодня толока: у Луцьку дві тисячі людей взялися прибирати місто
21:00
На Франківщині перевернулася швидка
На в'їзді у Калуш перекинулося авто швидкої, є травмовані
20:45
Бути корисними: у Франківську художники за донати для ЗСУ малюють портрети людей
20:28
допомога військовим
Громада Львова передала військовим системи РЕБ, квадроцикли та акумулятори
20:13
Зникла безвісти: на Тернопільщині розшукують 33-річну жінку, яка має проблеми зі слухом
19:55
Банківська картка
Загрожує до 8 років тюрми: тернополянка знайшла чужу картку та пішла на шопінг
19:38
На Львівщині мобільний центр забору крові за рік роботи врятував 16 тис. людей
19:29
бурштин
На Волині з'ясували, скільки бурштину пропустили за кордон українські митники за три роки 
19:15
онкохірург Олег Дуда
Львівський обласний онкоцентр отримав нового керівника
18:57
новини Рівненщини
На Рівненщині патрульні відшукали 80-річного чоловіка з проблемами з пам'яттю
18:44
новини Львова
У Львові до Великодня планують завершити ремонт центру з працевлаштування людей з інвалідністю
18:31
Оновлено
У Луцьку хлопця вдарило струмом на даху залізничного вагона
У Луцьку помер 14-річний хлопець, якого уразило струмом на даху вантажного вагона
18:27
Огляд
Сонце
Погода Львів: прогноз синоптиків на сьогодні 26 квітня, завтра, тиждень
18:12
новини Львова
У Львові на місяць закриють на ремонт частину вул. Уласа Самчука
17:55
новини Волині
На Волині судитимуть водія, який п'яним скоїв смертельну ДТП
17:38
новини Закарпаття
В Ужгороді коштом благодійників встановлять пам’ятник князю Корятовичу на однойменній площі
17:27
Ексклюзив
вугілля
У Львівській ОВА розповіли, кому можна збувати червоноградське вугілля після руйнування вугільних електростанцій
17:25
новини Львова
Співпраця у сфері медицини, культури, економіки, освіти: у Львів приїхав посол Німеччини Єґер
17:16
Новини Західної України
На Прикарпатті засудили донеччанку за спробу вбивства та викрадення дітей
16:58
ноини Львова
Кілька вулиць Львова до 10 травня будуть без води: перелік
16:46
нагородження "Почесним знаком Святого Юрія"
У Львові 25 військових посмертно нагородили "Почесним знаком Святого Юрія"
16:30
Що відбувається із 3-D школою у Львові, яку планували відкрити 5 місяців тому
16:23
новини Тернопільщини
На Тернопільщині лісник незаконно зрубав дерева на понад 170 тис. грн
16:10
Наталія Тарабалка, військова капеланка, мати загиблого льотчика
Мати легендарного загиблого льотчика із Прикарпаття стала капеланкою
15:57
податки
Керівника ЖБК на Буковині судитимуть за несплату податків на майже 11 млн грн
15:53
цибуля
Чому в Україні деякі фермери роздають цибулю безплатно, а в супермаркетах – імпортна
15:40
Воїни волинської ТрО підірвали окупантів, які сховалися на автобусній зупинці
Воїни волинської ТрО підірвали окупантів, які сховалися на автобусній зупинці
15:26
гурт "Бетон" на благодійному концерті у Києві
Львівський гурт "Бетон" зібрав на концерті в Києві понад 100 тис. грн на імпланти
15:15
У Львові американські лицеві хірурги оперуватимуть воїнів з травмами обличчя
15:06
"Львіввугілля"
Зі знищенням Трипільської ТЕС Львіввугілля втратило єдиного споживача, –  профспілка
14:59
Українець письмово відмовився від мобілізації через особисті обставини: як його покарали
14:45
Забудовники пообіцяли представити юридичний механізм: як просувається справа "Рубікону" у Львові
14:29
Усеін Бекіров
У Львові відбудеться концерт відомого кримськотатарського піаніста Усеіна Бекірова
14:14
На Закарпатті чоловіки в масках вдерлися в будинок пенсіонерки, зв'язали її й вимагали гроші
На Закарпатті чоловіки в масках вдерлися в будинок пенсіонерки, зв'язали її й вимагали гроші
14:00
виробництво FPV-дронів у Калуші
У Калуші налагодили виробництво FPV-дронів: перші безпілотники вже проходять випробування
Більше новин