Еспресо. Захід
Інтерв’ю

"Підбирається до кордонів України": лікар-інфекціоніст розповів, чи захистять наявні вакцини від індійського варіанта коронавірусу   

Зоряна Круль
12 травня, 2021 середа
18:00

Мутований коронавірус, який призвів до колапсу системи охорони здоров'я в Індії, вже виявили в сусідніх з нами Польщі та Румунії. 

Міністр охорони здоров'я Максим Степанов не приховує: цей різновид вірусу стане для України "достатньо серйозним викликом". "Новий штам – дуже небезпечний і дуже агресивний. Навіть більш небезпечний, ніж південноафриканський чи британський штам", – наголосив на брифінгу очільник профільного відомства. 

Індійський варіант коронавірусу вражає не лише легені та судини, а й атакує шлунково-кишковий тракт, нирки й може викликати вкрай небезпечне для здоров'я та життя ускладнення – мукормікоз, або як його ще називають, "чорну цвіль". Збудниками цієї рідкісної інфекції є паразитичні грибки з підтипу Мукорових, які мирно співіснують з людиною, допоки у тієї не виникне імунна недостатність. У "ковідних" хворих це відбувається на тлі важкого перебігу COVID-19 та застосування стероїдів, які пригнічують імунну систему задля порятунку життя хворого (щоб у нього не розвинувся т. зв. "цитокіновий шторм"). 

Експансії цього вірусу не уникнути, а смертність, яку він викликає і темпи поширення викликають занепокоєння у науковців з усього світу. Одне, в чому вони впевнені на 100%, – кожна вакцинована від COVID-19 людина – це знак "стоп" на його дорозі. Вакцини, якими проводять щеплення, захищають від класичної версії коронавірусу і британського його варіанта, який, зокрема, спровокував в Україні третю хвилю захворюваності. Тож, найімовірніше, захистять і від індійської версії SARS-CoV-2. Проте за темпами вакцинації Україна відверто "пасе задніх". На середу, 12 травня, в Україні першу дозу вакцини отримало трохи більш ніж 882,5 тисяч осіб, а другу (тобто пройшли повний курс вакцинації) – менш ніж 2 тисячі. У той час, коли Польща вже вакцинувала понад 28% свого населення, в Україні зробили щеплення менш ніж 2%.

Про ризики від індійської мутації коронавірусу для українців, "Еспресо.Захід" запитав у заступника директора Львівської обласної інфекційної клінічної лікарні, лікаря-інфекціоніста Ігоря Берника. 

Як гадаєте, наявні вакцини захистять від нової версії коронавірусу?

Однозначно цього наразі ніхто не стверджує, бо дослідження ще тривають, проте існує припущення, що індійська мутація вірусу може уникати захисних сил організму тих людей, які перехворіли на COVID-19, або тих, які вакцинувалися. Хороша новина в тому, що під час вивчення інших мутацій виробники Pfizer та AstraZeneca довели ефективність їхніх вакцин і вважають, що й проти цієї мутації вони будуть ефективними. Директор Центру клітинної і молекулярної біології у Хайдарабаді Ракеш Мішра заявив, що вакцина AstraZeneca Plc (в Індії, нагадаю, вона називається Covishield) ефективна проти нового штаму і дозволить запобігти серйозному захворюванню в разі, якщо вакцинована людина захворіє. А генеральний директор BioNTech SE Угур Сахін повідомив, що індійський варіант має таку саму мутацію, яку вчені досліджували раніше і проти якої вакцина Pfizer/BioNTech виявилася ефективною.  

З чим пов'язаний спалах в Індії? Можливо, ця модифікація вірусу – більш заразна, ніж інші?

Пояснив би це щільністю населення. Населення Індії – майже 1,5 мільярда, і це створює сприятливі умови для передачі збудника. Проте не можна виключати, що причиною може бути й мутація вірусу. 

Усі віруси мутують, бо хочуть вижити, і SARS-CoV-2 – не виняток. У той час, як вірус активно циркулює у людській популяції, у його генах відбуваються певні зміни, які дозволяють йому легше потрапляти у людську клітину і, відповідно, заражати більшу кількість людей. Це – одна з потенційно небезпечних мутацій вірусу, бо деякі його мутації не виконують жодної функції.

Попередні дослідження показують, що мутація В.1.617 сприяє легшому поширенню вірусу. Її вже виявили у понад 30 країнах. 

ВООЗ класифікувала індійський варіант коронавірусу як "варіант глибокої занепокоєності". Що це означає?

Три інші варіанти, з Великої Британії, Південної Африки і Бразилії, отримали те саме позначення. Мутація підвищується від "варіанта, який представляє інтерес", до "варіанта, який викликає занепокоєння", коли є принаймні один з кількох критеріїв: 

● легка передача збудника;

● збудник викликає більш важкі форми захворювання;

● нейтралізація збудника антитілами є зниженою;

● ефективність лікування і вакцинації є меншими.

Наразі науковці  намагаються встановити, чи відповідає індійський варіант коронавірусу за смертельний спалах у цій країні. Місцевий уряд уже заявив, що в них є дані про зв'язок між цим варіантом і смертельною другою хвилею в Індії, проте ця кореляція ще не "повністю встановлена".

Ви як інфекціоніст, який уже понад рік надає допомогу важким "ковідним" хворим, можете спрогнозувати, як будуть далі розвиватися події?   

Якби цей вірус був відомий людству ще з давніх часів, то ми могли б щось передбачити. Так, як це є з вірусом грипу. Щороку створюється вакцина, яка діє на той штам вірусу, який циркулює конкретно в цей епідсезон. Для цього вчені протягом року досліджують, які штами вірусу грипу циркулюють (вірус грипу циркулює цілорічно. – Ред.) і таким чином визначають, які циркулюватимуть у наступний епідеміологічний період. Відповідно, у склад вакцини вводять ті речовини, які викликатимуть виробництво антитіл саме до цих конкретних штамів вірусу. 

SARS-CoV-2 поводиться точнісінько так само, як вірус грипу.

Тож не виключено, що двома дозами вакцини не обійдеться і від СOVID-19 будемо вакцинуватися щороку, якщо не двічі на рік… Якщо людина вже отримала першу дозу вакцини від коронавірусу, наскільки вона захищена?

Навіть якщо людина отримає дві дози вакцини, потрібно продовжувати дотримуватися елементарних санітарних вимог – зберігати соціальну дистанцію, носити маску, мити руки. Вакцина не захищає на 100% від вірусу, не захищає від мутованих вірусів і не захищає від інших інфекційних захворювань. 

Вакцина повинна захистити від самого захворювання чи від важкої його форми? От ми знаємо, що, наприклад, вакцина Pfizer через два тижні після введення першої дози є на 89,7% ефективною у запобіганні COVID-19, а вакцина AstraZeneca – на 86%. Це означає, що одні люди на 100% будуть захищені, а інші не матимуть жодного захисту?

Поясню. У деяких людей після введення першої дози рівень антитіл може бути трохи більш ніж 1, а це – дуже малий титр, який не забезпечить повного захисту від захворювання. Можливо, ця людина захворіє і перенесе СOVID-19 у легшій формі, але ризик захворіти в неї є. 

Тому навіть якщо ви повністю вакциновані (отримали дві дози) і ходите без маски, ризикуєте самі й наражаєте на небезпеку тих, хто поряд і ще не вакцинувався. 

Перебіг захворювання залежить від багатьох факторів: віку, імунітету, наявності супутніх захворювань. 81% переносить СOVID-19 легко. У 15-17% перебіг середньої важкості або важкий. У 2-3% – дуже важкий або навіть летальний. Хто як перенесе цю хворобу – невідомо. Єдиний спосіб уберегтися від важкого перебігу СOVID-19 і смерті від нього – вакцинація. Після вакцинації людина може захворіти (якщо у неї виробилася мала кількість антитіл), але, швидше за все, перенесе хворобу в легшій формі.

Але ж є випадки, коли людина вакцинувалася і захворіла. Та так, що потребувала госпіталізації. У вашій практиці такі випадки були?

Були, бо в перші 14 днів після щеплення антитіла ще не встигають виробитися. Від вакцини неможливо захворіти, бо в ній немає живого збудника. Тобто тут є два варіанти. Або людина захворіла перед щепленням і вакцинувалася в інкубаційному періоді. Або ж заразилася після щеплення – в ті дні, коли антитіла в неї ще не утворилися.  

Важливо отримати дві дози вакцини – друга доза значно підвищує рівень антитіл, особливо у людей старшого віку, і забезпечує тривалу активацію імунної пам'яті.

Стежте за найважливішими новинами Львова, регіону, України та світу разом з "Еспресо.Захід"! Підписуйтесь на наш Telegram-канал.


 
Теги:
Читайте також:
  • Київ
  • Львів
  • Вінниця
  • Дніпро
  • Донецьк
  • Житомир
  • Запоріжжя
  • Івано-Франківськ
  • Кропивницкий
  • Луганськ
  • Луцьк
  • Миколаїв
  • Одеса
  • Полтава
  • Рівне
  • Суми
  • Сімферополь
  • Тернопіль
  • Ужгород
  • Харків
  • Херсон
  • Хмельницький
  • Черкаси
  • Чернівці
  • Чернигів
  • USD 39.55
    Купівля 39.55
    Продаж 40.08
  • EUR
    Купівля 42.28
    Продаж 43.04
  • Актуальне
  • Важливе
2024, субота
20 квітня
14:46
Ірина Верещук
Ірина Верещук прокоментувала чутки про призначення її головою Тернопільської ОВА
14:30
Бельгія
Бельгійське місто Мехелен стало новим побратимом Львова
14:06
Десятки дітей із прифронтових регіонів прибули на оздоровлення на Прикарпаття
13:51
У центрі Львові відкрили фермерський ярмарок
13:28
Оновлено
благодійний аукціон "Сила мистецтва" у Львові
Куди піти у Львові із 15 по 21 квітня: передвеликодній Тлум&Крам та Автостопом по музичній галактиці
13:16
На Буковині розбудують і реконструюють 6 пунктів пропуску на українсько-румунському кордоні
12:57
Румунія кордон
Добудують автодорогу, стратегічну для НАТО: за два роки Румунію і Україну з'єднає автомагістраль
12:43
пшениця зерно
Харківський бізнесмен планував експортувати пшеницю на 9,2 млн грн за фальшивими документами
12:26
У Ворохті на Прикарпатті вночі горів готель
У Ворохті на Прикарпатті вночі горів готель: пожежу гасили 3 години
12:14
прикордонний контроль, перетин кордону
Скільки людей перетнули західний кордон України 19 квітня
12:06
Огляд
суспільство
Як прикрасити паску до Великодня: найцікавіші варіанти декору
11:36
Львів’янин до смерті побив власну матір
Львів’янин до смерті побив власну матір
11:10
Ексклюзив
Гуманітарна допомога
Були випадки, що звіти про гуманітарну допомогу зникали з системи, – керівник ГО "Нескорені" Олександр Лабецький
10:42
Медика – Шегині
Рух вантажівок відновлено: польські фермери розблокували два пункти пропуску
10:20
Ексклюзив
військовий Іван з позивним Кардан
Місцеві на Луганщині постійно здавали позиції ЗСУ, – військовий Іван
10:01
KOLABA, Наталка Карпа і блогерка з Волині Аліна Жук переспівали "Зеленеє жито"
Старий хіт на новий лад: KOLABA, Наталка Карпа і блогерка з Волині Аліна Жук переспівали "Зеленеє жито"
09:31
кордон, черги
Черги на кордоні з Польщею у Львівській області 20 квітня
09:13
інцидент з ТЦК в Ужгороді
В Ужгороді група жінок накинулася на працівників ТЦК, які хотіли відвезти чоловіка у військкомат
08:50
Осінь, дощ
Погода на Львівщині та в інших західних областях України: прогноз синоптиків на сьогодні, 20 квітня, і завтра
08:35
Ексклюзив
Оксана Мороз
Звідки взявся тренд "я ухилянт" та чи працює Остап Стахів на російські ІПСО. Розмова з Оксаною Мороз
2024, п'ятниця
19 квітня
22:57
Це питання можна вирішити, - румунський посадовець про потяг з Чернівців до Сучави
22:39
На Закарпатті 24-річний чоловік може отримати до 15 років тюрми через вбивство жінки
22:30
Андрій Садовий з дружиною
Регулятор азартних ігор виписав компанії дружини Андрія Садового штраф у 5 млн грн
22:20
сказ кіт
На Прикарпатті виявили сказ у домашнього кота, який покусав господаря
22:00
Денис Снігур
У Львові відкрили пам'ятну дошку загиблому прикордоннику Денису Снігуру
21:38
Посадовцю Львівспецкомунтрансу, який переправляв ухилянтів за кордон, обрано запобіжний захід
21:20
У Львові зіштовхнулися два трамваї
21:03
книги
За три роки з бібліотек Франківщини вилучили понад 1,5 млн російськомовних видань
20:45
У Луцькому районі внаслідок ДТП травмувалося троє людей
Біля Луцька двоє неповнолітніх на мотоциклі наїхали на пішохода, усіх трьох госпіталізували
20:26
"Карпати", Мирон Маркевич
Мирон Маркевич розкритикував футболістів "Карпат" після поразки від "Інгульця"
20:12
Валерій Тарасенко
Львів'яни 20 квітня прощатимуться із загиблим воїном Валерієм Тарасенком
19:54
На Волині зіштовхнулися три вантажівки. Поліція з’ясовує обставини
19:38
Харківський виробник парових та гідравлічних турбін переїжджає на захід України
19:20
Орест Чемерис
Ректором Львівського медуніверситету став Орест Чемерис
19:07
новини Львівщини
На Львівщині авто збило 12-річного велосипедиста, хлопчик не вижив
18:56
Огляд
хмарно
Погода Львів: прогноз синоптиків на сьогодні 19 квітня, завтра, тиждень
18:54
новини Прикарпаття
На Прикарпатті перевдягнуті у військових грабіжники викрали понад 8 млн грн
18:38
Музей Шухевича у Львові, розбір завалів
Над проєктами відновлення музею Шухевича у Білогорщі працюватиме 13 команд архітекторів
18:25
новини Львова
З понеділка ЛКП "Лев" знову запрацює після 2-місячного карантину
18:11
Великодні гаївки у Львівському скансені
Львівський скансен запрошує на Великдень у Гаю: програма
Більше новин