"Підбирається до кордонів України": лікар-інфекціоніст розповів, чи захистять наявні вакцини від індійського варіанта коронавірусу   

Зоряна Круль
12 травня, 2021 середа
18:00

Мутований коронавірус, який призвів до колапсу системи охорони здоров'я в Індії, вже виявили в сусідніх з нами Польщі та Румунії. 

Міністр охорони здоров'я Максим Степанов не приховує: цей різновид вірусу стане для України "достатньо серйозним викликом". "Новий штам – дуже небезпечний і дуже агресивний. Навіть більш небезпечний, ніж південноафриканський чи британський штам", – наголосив на брифінгу очільник профільного відомства. 

Індійський варіант коронавірусу вражає не лише легені та судини, а й атакує шлунково-кишковий тракт, нирки й може викликати вкрай небезпечне для здоров'я та життя ускладнення – мукормікоз, або як його ще називають, "чорну цвіль". Збудниками цієї рідкісної інфекції є паразитичні грибки з підтипу Мукорових, які мирно співіснують з людиною, допоки у тієї не виникне імунна недостатність. У "ковідних" хворих це відбувається на тлі важкого перебігу COVID-19 та застосування стероїдів, які пригнічують імунну систему задля порятунку життя хворого (щоб у нього не розвинувся т. зв. "цитокіновий шторм"). 

Експансії цього вірусу не уникнути, а смертність, яку він викликає і темпи поширення викликають занепокоєння у науковців з усього світу. Одне, в чому вони впевнені на 100%, – кожна вакцинована від COVID-19 людина – це знак "стоп" на його дорозі. Вакцини, якими проводять щеплення, захищають від класичної версії коронавірусу і британського його варіанта, який, зокрема, спровокував в Україні третю хвилю захворюваності. Тож, найімовірніше, захистять і від індійської версії SARS-CoV-2. Проте за темпами вакцинації Україна відверто "пасе задніх". На середу, 12 травня, в Україні першу дозу вакцини отримало трохи більш ніж 882,5 тисяч осіб, а другу (тобто пройшли повний курс вакцинації) – менш ніж 2 тисячі. У той час, коли Польща вже вакцинувала понад 28% свого населення, в Україні зробили щеплення менш ніж 2%.

Про ризики від індійської мутації коронавірусу для українців, "Еспресо.Захід" запитав у заступника директора Львівської обласної інфекційної клінічної лікарні, лікаря-інфекціоніста Ігоря Берника. 

Як гадаєте, наявні вакцини захистять від нової версії коронавірусу?

Однозначно цього наразі ніхто не стверджує, бо дослідження ще тривають, проте існує припущення, що індійська мутація вірусу може уникати захисних сил організму тих людей, які перехворіли на COVID-19, або тих, які вакцинувалися. Хороша новина в тому, що під час вивчення інших мутацій виробники Pfizer та AstraZeneca довели ефективність їхніх вакцин і вважають, що й проти цієї мутації вони будуть ефективними. Директор Центру клітинної і молекулярної біології у Хайдарабаді Ракеш Мішра заявив, що вакцина AstraZeneca Plc (в Індії, нагадаю, вона називається Covishield) ефективна проти нового штаму і дозволить запобігти серйозному захворюванню в разі, якщо вакцинована людина захворіє. А генеральний директор BioNTech SE Угур Сахін повідомив, що індійський варіант має таку саму мутацію, яку вчені досліджували раніше і проти якої вакцина Pfizer/BioNTech виявилася ефективною.  

З чим пов'язаний спалах в Індії? Можливо, ця модифікація вірусу – більш заразна, ніж інші?

Пояснив би це щільністю населення. Населення Індії – майже 1,5 мільярда, і це створює сприятливі умови для передачі збудника. Проте не можна виключати, що причиною може бути й мутація вірусу. 

Усі віруси мутують, бо хочуть вижити, і SARS-CoV-2 – не виняток. У той час, як вірус активно циркулює у людській популяції, у його генах відбуваються певні зміни, які дозволяють йому легше потрапляти у людську клітину і, відповідно, заражати більшу кількість людей. Це – одна з потенційно небезпечних мутацій вірусу, бо деякі його мутації не виконують жодної функції.

Попередні дослідження показують, що мутація В.1.617 сприяє легшому поширенню вірусу. Її вже виявили у понад 30 країнах. 

ВООЗ класифікувала індійський варіант коронавірусу як "варіант глибокої занепокоєності". Що це означає?

Три інші варіанти, з Великої Британії, Південної Африки і Бразилії, отримали те саме позначення. Мутація підвищується від "варіанта, який представляє інтерес", до "варіанта, який викликає занепокоєння", коли є принаймні один з кількох критеріїв: 

● легка передача збудника;

● збудник викликає більш важкі форми захворювання;

● нейтралізація збудника антитілами є зниженою;

● ефективність лікування і вакцинації є меншими.

Наразі науковці  намагаються встановити, чи відповідає індійський варіант коронавірусу за смертельний спалах у цій країні. Місцевий уряд уже заявив, що в них є дані про зв'язок між цим варіантом і смертельною другою хвилею в Індії, проте ця кореляція ще не "повністю встановлена".

Ви як інфекціоніст, який уже понад рік надає допомогу важким "ковідним" хворим, можете спрогнозувати, як будуть далі розвиватися події?   

Якби цей вірус був відомий людству ще з давніх часів, то ми могли б щось передбачити. Так, як це є з вірусом грипу. Щороку створюється вакцина, яка діє на той штам вірусу, який циркулює конкретно в цей епідсезон. Для цього вчені протягом року досліджують, які штами вірусу грипу циркулюють (вірус грипу циркулює цілорічно. – Ред.) і таким чином визначають, які циркулюватимуть у наступний епідеміологічний період. Відповідно, у склад вакцини вводять ті речовини, які викликатимуть виробництво антитіл саме до цих конкретних штамів вірусу. 

SARS-CoV-2 поводиться точнісінько так само, як вірус грипу.

Тож не виключено, що двома дозами вакцини не обійдеться і від СOVID-19 будемо вакцинуватися щороку, якщо не двічі на рік… Якщо людина вже отримала першу дозу вакцини від коронавірусу, наскільки вона захищена?

Навіть якщо людина отримає дві дози вакцини, потрібно продовжувати дотримуватися елементарних санітарних вимог – зберігати соціальну дистанцію, носити маску, мити руки. Вакцина не захищає на 100% від вірусу, не захищає від мутованих вірусів і не захищає від інших інфекційних захворювань. 

Вакцина повинна захистити від самого захворювання чи від важкої його форми? От ми знаємо, що, наприклад, вакцина Pfizer через два тижні після введення першої дози є на 89,7% ефективною у запобіганні COVID-19, а вакцина AstraZeneca – на 86%. Це означає, що одні люди на 100% будуть захищені, а інші не матимуть жодного захисту?

Поясню. У деяких людей після введення першої дози рівень антитіл може бути трохи більш ніж 1, а це – дуже малий титр, який не забезпечить повного захисту від захворювання. Можливо, ця людина захворіє і перенесе СOVID-19 у легшій формі, але ризик захворіти в неї є. 

Тому навіть якщо ви повністю вакциновані (отримали дві дози) і ходите без маски, ризикуєте самі й наражаєте на небезпеку тих, хто поряд і ще не вакцинувався. 

Перебіг захворювання залежить від багатьох факторів: віку, імунітету, наявності супутніх захворювань. 81% переносить СOVID-19 легко. У 15-17% перебіг середньої важкості або важкий. У 2-3% – дуже важкий або навіть летальний. Хто як перенесе цю хворобу – невідомо. Єдиний спосіб уберегтися від важкого перебігу СOVID-19 і смерті від нього – вакцинація. Після вакцинації людина може захворіти (якщо у неї виробилася мала кількість антитіл), але, швидше за все, перенесе хворобу в легшій формі.

Але ж є випадки, коли людина вакцинувалася і захворіла. Та так, що потребувала госпіталізації. У вашій практиці такі випадки були?

Були, бо в перші 14 днів після щеплення антитіла ще не встигають виробитися. Від вакцини неможливо захворіти, бо в ній немає живого збудника. Тобто тут є два варіанти. Або людина захворіла перед щепленням і вакцинувалася в інкубаційному періоді. Або ж заразилася після щеплення – в ті дні, коли антитіла в неї ще не утворилися.  

Важливо отримати дві дози вакцини – друга доза значно підвищує рівень антитіл, особливо у людей старшого віку, і забезпечує тривалу активацію імунної пам'яті.

Стежте за найважливішими новинами Львова, регіону, України та світу разом з "Еспресо.Захід"! Підписуйтесь на наш Telegram-канал.


 
Читайте також:
звільнення
20 липня, 2021 вiвторок
Освітянські війни: на Львівщині громада села бунтує проти зміни директора школи
Станіслав Воронов
21 липня, 2021 середа
У Львові помер видатний науковець, який розвинув новий напрям у хімії високомолекулярних сполук 
Арена Львів
20 липня, 2021 вiвторок
"Обидва футбольні клуби уклали угоду зі стадіоном на прийнятних умовах", – директорка "Арени Львів"
Львів
+23
 • Львів
 • Київ
 • Вінниця
 • Дніпро
 • Донецьк
 • Житомир
 • Запоріжжя
 • Івано-Франківськ
 • Кропивницкий
 • Луганськ
 • Луцьк
 • Миколаїв
 • Одеса
 • Полтава
 • Рівне
 • Суми
 • Сімферополь
 • Тернопіль
 • Ужгород
 • Харків
 • Херсон
 • Хмельницький
 • Черкаси
 • Чернівці
 • Чернигів
 • USD 26.96
  Купівля 26.96
  Продаж 27.21
 • EUR
  Купівля 31.7
  Продаж 32.11
 • Актуальне
 • Важливе
2021, п'ятниця
23 липня
21:14
акценти
Поновлення Василя Петрика на посаді та знесення скульптури Матері-Батьківщини та воїна, – акценти від "Еспресо.Захід"
20:58
Купи зустріч
Купи зустріч – допоможи Вікторії: у Львові стартував благодійний аукціон, щоб зібрати гроші на ліки від СМА
20:44
ЦНАП
ЦНАПи Львова відновлюють прийом документів на послуги Сервісних центрів МВС
20:28
Пласт ПЦУ
Пласт та ПЦУ підписали меморандум про співпрацю
20:13
обстеження жінок
У Львові розпочався масштабний проєкт "Дні здоров'я в Україні"
19:47
кошти на ліквідацію наслідків
На ліквідацію наслідків негоди у Львові виділили майже 21 млн грн
19:29
рожева вода на рівненщині
Неподалік Рівного з’явилися калюжі з рожевою водою
19:09
Віктор Винник
Віктор Винник до 30-ї річниці Незалежності переспівав свій відомий хіт зі школярами 
18:57
змагання нацгвардійців
У Львові завершилися змагання з військово-спортивного багатоборства серед нацгвардійців
18:47
Борковський
"Борковський & Валевська" на "Еспресо": газопровід розбрату та закон про мову
18:27
Платформа Розвитку Стосунків
Про стосунки і для стосунків: львів'ян запрошують на кампус "Гостинець"
18:06
Древній Звенигород
Музей і парк "Древній Звенигород" розпочне роботу у серпні
17:51
знесення монумента у Львові
У Львові знесли радянські скульптури Матері-Батьківщини та воїна
17:28
вино
Закарпатські мед та вино включать до переліку продуктів із географічними зазначеннями
17:14
Пошкоджена каплиця Боїмів
У Львові вандали пошкодили 400-річну каплицю Боїмів
17:07
підроблений паспорт
У "Шегинях" затримали росіянина з підробленим паспортом Греції
16:51
весілля у Палаці Потоцьких
Вперше за 20 років у Палаці Потоцьких одружилася молода пара. Фото
16:37
Андрій Садовий
Львівська громада виявилась біднішою за Славську
16:23
Віктор Гурняк
Фотографу з Тернополя, який загинув на сході, посмертно присвоять звання Героя України
16:17
отруєння діти
У спортивному таборі на Франківщині, де отруїлися діти, виявили 62 порушення
16:03
заказник Білогорща
Торфовище Білогорща охоронятимуть від недобросовісних сміттєперевізників
15:50
вбивство на Волині
Волинянин, який відсидів за смерть батька, повернувся на волю і вбив матір 
15:35
скорочення лікарів
На Тернопільщині через нестачу грошей на зарплати звільняють медиків
15:22
прапор у Львові
У Львові урочисто підняли український та олімпійський прапори
15:15
репродукція
35 тис. грн за кілька яйцеклітин: про безпліддя, донорство та репродукцію
15:02
ДТП з потягом на Закарпатті
На залізничному переїзді на Закарпатті пасажирський потяг протаранив вантажівку: є постраждалі
14:41
побиття
На Львівщині власник бару побив журналіста 
14:17
кіношкола
У Львові запрацює кіношкола для учнівської молоді
14:08
траншея
На Львівщині чоловіка засипало землею під час копання траншеї
13:55
Fiat Doblo
Поліція Закарпаття розслідує обставини трагічної загибелі у ДТП 2-річної дівчинки
13:48
Львів
Афіша Львова на 24-25 липня
13:32
Шалена кількість скарг: "Львівгаз" оштрафували на 425 тисяч гривень
13:25
отруєння діти
На Франківщині в дитячому спортивному таборі отруїлися 16 дітей та один дорослий
13:12
Андрій Тетерук
"Зеленський має нести політичну відповідальність за замовчування зриву спецоперації "вагнерівців", − Андрій Тетерук
13:06
вул. Ветеранів, 4
У Львові проріжуть двері в історичному будинку для облаштування магазину
12:51
FlixBus
FlixBus запустив нові маршрути зі Львова до Польщі та Угорщини
12:37
ремонт вул. Шевченка
У Львівській міськраді не впевнені, що ремонт вул. Шевченка завершать до кінця року
12:23
Moderna
Де можна вакцинуватися у Львові американською вакциною Moderna та як записатися на щеплення
12:10
Вілла Стеткевича у Львові стане громадським простором
12:00
Катерина Пітєніна
"Поточне скликання Верховної Ради стало рекордсменом позачергових засідань", − Катерина Пітєніна
Більше новин