Pfizer – не для всіх: кого та якою вакциною щеплюють на Львівщині

На ранок п’ятниці, 30 квітня у Львівській області вакцинували 50 888 осіб.

Найбільше – вакциною Covishield (близько 39 000). 1300 осіб зробили щеплення CoronaVac і трохи більш ніж 1000 – вакциною Pfizer. Решта вакцинувалася AstraZeneca SkBio.

Докладніше про кожну з вакцин під час пресбрифінгу розповіла в. о. генерального директора Львівського обласного лабораторного центру МОЗ України Наталія Іванченко, передає "Еспресо.Захід"

"Формула, діюча речовина і складники в обох вакцинах – Covishield та AstraZeneca SkBio – є абсолютно ідентичними, – запевнила головна епідеміологиня області. – Це – та сама вакцина AstraZeneca, але виготовлена на різних майданчиках: індійським Serum Institute of India і заводом у Південній Кореї. Таку ж вакцину виробляють на заводах, розташованих на території Європи. Спосіб введення – однаковий. Реакція організму шляхом вироблення антитіл – однакова. Інтервал між першою та другою дозами – однаковий і становить 90 днів, що дозволяє досягнути максимальної ефективності цієї вакцини". 

Вона повідомила, що вакцину AstraZeneca SkBio зараз використовують для тих, хто не був вакцинований під час І і ІІ етапу. Також до вакцинації залучили осіб, старших 65 років. 

Особливості вакцин, якими щеплюють мешканців області

Як пояснила лікарка, CoronaVac – це інактивована вакцина (з інактивованим збудником усередині): "За своїм складом ця вакцина схожа на вакцину від дифтерії, кашлюку, правця і поліомієліту, яку ми давно використовуємо й розуміємо механізм її дії. Інтервал введення між двома дозами становить 28 днів. В одному флаконі – одна доза. CoronaVac вакцинують у першу чергу маломобільних людей (які не можуть прийти в заклад охорони здоров'я для того, щоб пройти процедуру щеплення, тому бригада приїздить до них додому), педагогічних працівників, залучених до проведення ЗНО, та працівників міграційної служби". 

За її словами, "найбільш "нашумілою" вакциною Pfizer (торгова назва Comirnaty) вакцинують людей, які перебувають у геріатричних центрах і пансіонатах". "Не лише тих, хто там мешкає, а й тих, хто там працює, – уточнила експертка департаменту охорони здоров'я Львівської ОДА з епідеміології. – Також цією вакциною розпочали вакцинацію працівників Державної служби з надзвичайних ситуацій і, згідно з логістикою Міністерства охорони здоров'я, в подальшому нею можна буде вакцинувати прикордонників". 

Як потрапити на вакцинацію 

"Сімейні лікарі активно запрошують осіб, відповідно до наявних декларацій, тобто кого вони знають і хто старший за 65 років. Люди, які хочуть вакцинуватися, можуть звернутися на номер "гарячої" лінії МОЗу 0 800 40 20 19. Їх внесуть у лист очікування, і тоді, коли надійде черга на вакцинацію цієї вікової категорії, почнуть запрошувати їх. Записатися в такий лист очікування можна в додатку "Дія" – коли надійде етап вакцинації власне для цієї людини, її запросять. Колективи, в яких працює 50 і більше людей, можуть звернутися до регіонального координатора і зголоситися, що вони мають бажання вакцинуватися. Ці люди також потраплять у лист очікування", – пояснила механізм запису на щеплення від COVID-19 Наталія Іванченко. 

Другої дози на Львівщині ще не отримав ніхто

За її інформацією, Львівщина за абсолютною кількістю вакцинованих посідає третє місце в Україні – після Києва і Дніпропетровської області.

"Звичайно, популяційний імунітет ще не виробився, і та людина, яка отримала першу дозу вакцини, може захворіти. Проте перебіг у неї має бути легшим. Вакцинація захищає від важких і летальних випадків. Вакцинована людина не повинна потрапити у відділення реанімації та інтенсивної терапії. Якщо вона й захворіє, то захворювання має протікати у значно легшій формі. На сьогодні вакцинація є найбільш дієвим способом, яким можна зупинити пандемію в усьому світі", – додала лікарка. 

Також вона зазначила, що наразі жодна людина на Львівщині ще не отримала другої дози: "Ті, що отримали першу дозу Comirnaty, через 21 день після першої 100-відсотково отримають другу дозу тієї ж вакцини. Ті, що вакциновані першою дозою CoronaVac, отримають другу через 28 днів". Вакциновані перший раз Covishield, другий раз отримають щеплення тією ж вакциною – Covishield або AstraZeneca SkBio.  

Стежте за найважливішими новинами Львова, регіону, України та світу разом з "Еспресо.Захід"! Підписуйтесь на наш Telegram-канал.