![](https://static.espreso.tv/uploads/photobank/347000_348000/347128_452946993_8073537746022878_23435014520408547_n_new_80x50_0.webp)
Браслети-обереги із гільз: ужгородський скульптор створює патріотичні прикраси
Патріотичні прикраси реалізовують на благодійних ярмарках закарпатські волонтери. Зароблені гроші віддають на потреби ЗСУ
Про це інформує Суспільне, передає "Еспресо.Захід".
В Ужгороді скульптор-волонтер виготовляє браслети із відстріляних гільз
Браслети-обереги із відстріляних гільз робить в Ужгороді скульптор-ливар Ян-Павло Роман. Процес виготовлення браслетів чоловік розробив самостійно. Для деталей створив оригінальні форми.
"От в голові є ідея, що я хочу зробити, наприклад, тризуб. Я його моделюю, друкую на принтері, роблю з нього форму, розрізаю, вибираю модель, заливаю воском, напаюю ялиночку, формую. Випікається віск в муфельній печі та заливається латунь. Далі шліфується, полірується, одягається на браслет і готово", – розповідає Ян-Павло Роман.
Фото: Суспільне
За словами скульптора, найнебезпечніший момент – робота із розплавленим металом. Для цього у майстерні є компактна піч. Шматки латуні із відпрацьованої гільзи плавляться при температурі понад 1000 градусів за Цельсієм. На одну порцію заготовок потрібно 450 грамів металу.
Виготовив майже сотню браслетів
Ян-Павло Роман тільки закінчив Львівську академію мистецтв, отримав спеціальність скульптор. Під час повномасштабної війни волонтерив у Львові. Зараз працює в Ужгороді. Ідея переробляти відстріляні гільзи на щось корисне з’явилася у митця восени 2023 року.
"У Петра Матла був у Чинадієві скульптурний симпозіум і тоді я зробив роботу, що з гільзи. Вона була велика. 2,5 метра. Ідея така: гільза розколюється об стійкість людини. Я з каменю зробив фігуру і гільзу розрізав. Відтоді у мене в голові крутилася ідея, що треба якось використовувати гільзи", – розповідає скульптор-ливар.
Фото: Суспільне
З того часу Ян-Павло виготовив майже сотню браслетів. Каже, стільки ж матеріалу зіпсував, поки вчився. На браслетах скульптора-ливаря герби: України, Ужгорода, Закарпаття, а також вегвізір – тобто "компас вікінга".
Символ-оберіг для військових
"Через "Рух підтримки закарпатських військових" я пробував на реалізацію дати. Дуже гарно воно пішло. Я зрозумів, що це можна продовжувати. В першу чергу це мав би бути символ-оберіг для військових. А для людей цивільних це мало б бути нагадування про те, що вони мають підтримувати та пам’ятати з чого це і якою ціною робиться наше мирне життя тут", – додає Ян-Павло Роман.
- Днями під час благодійного велопробігу у Франківській громаді зібрали 30 тис. грн для ЗСУ.
- Актуальне
- Важливе
![крига Генрі Форда крига Генрі Форда](https://static.espreso.tv/uploads/photobank/347000_348000/347102_453096945_910218067808766_1565905754232653360_n_new_80x50_0.webp)
![Портрет Августина Волошина Портрет Августина Волошина](https://static.espreso.tv/uploads/photobank/347000_348000/347086_photo_2024-07-12_10-39-16-91_new_80x50_0.webp)
![ЗСУ ЗСУ](https://static.espreso.tv/uploads/photobank/332000_333000/332685_zsu_gettyimages_new_80x50_0.webp)
![](https://static.espreso.tv/uploads/photobank/347000_348000/347068_pol65_new_80x50_0.webp)
![Ukrainian Song Project-2024 у Львові: сцена Ukrainian Song Project-2024 у Львові: сцена](https://static.espreso.tv/uploads/photobank/347000_348000/347048_IMG_20240726_132656_402_new_80x50_0.webp)
![На Львівщині викрили незаконне ввезення елітних авто з -за кордону під виглядом гумдопомоги для ЗСУ На Львівщині викрили незаконне ввезення елітних авто з -за кордону під виглядом гумдопомоги для ЗСУ](https://static.espreso.tv/uploads/photobank/347000_348000/347032_66a365c219eed608879982_new_80x50_0.webp)