Львівський апеляційний суд скасував положення про Пантеон героїв Тернополя
Сьогодні, 3 грудня, у Львові Восьмий апеляційний адміністративний суд ухвалив рішення, яке розділило батьків загиблих воїнів, адже виник конфлікт довкола Пантеону героїв Тернополя
Про це повідомив журналіст, історик, військовослужбовець бригади "Хартія" Національної гвардії України Вахтанг Кіпіані, передає "Еспресо.Захід".
Він зазначив, що це "плювок у майже 240 родин воїнів Сил оборони України, які поховані на почесній дільниці Микулинецького цвинтаря".
"У місті влада та родини загиблих ініціювали створення величного меморіалу, де знайшли вічний спочинок герої російсько-української війни. Був там днів десять тому. Це справді гарно зроблено. Козацькі хрести зі світлого природного каменю, вічнозелений ялівець, прапори національні та підрозділів, рівна повага до всіх - від солдата до полковника. Дуже делікатно і сильно все зроблено. Всі навіки в одному строю. Але. Є три могили без хрестів. Одна з них - Віталія Стадника, матроса ВМС, до війни - прокурора. Його батьки (судді у минулому) спочатку погодились "бути як всі", але потім вирішили, що вони трішечки не як всі. І що їм вдасться встановити не пам’ятник встановленого зразка, а великий з двометровою бронзовою фігурою. "Бо можуть собі дозволити". Це майже дослівна цитата, яку повторюють з болем мами і близькі інших вояків. Була спроба силою продавити встановлення з... тітушками. Активісти, рідні загиблих і навіть вояки, які перебували у відпустці, мали чергувати на цвинтарі, щоб не дати цій родині порушити спільні домовленості і єдиний стрій хрестів", - розповів Вахтанг Кіпіані.
Відбувається п’ять судів
Журналіст додав, що родина Стадників звернулася в суди, тому зараз одночасно відбувається п’ять судів.
"Родини полеглих витрачають гроші і час на те, щоб відвоювати право своїх близьких на гідність. Щоб хоча б на кладовищі ніхто не мав ексклюзивної вищості над іншими. І от тепер рішення суду. У цьому, нині скасованому 17-му пункті міського положення написано дослівно таке - "Самостійне встановлення будь-яких інших намогильних споруд на території Пантеону героїв Тернополя заборонено". І от колишнім суддям дуже важливо, щоб цієї норми не було. Бо вони не ніщеброди якісь, а солідні забезпечені люди і поставлять своєму синові фігуру в повний зріст. Ще й з автоматом. Зрештою - мають право. Буквально у п’яти метрах від пантеону є вільна ділянка землі. Там можна встановити і цю фігуру, і щось інше. Ні, вони не хочуть. Вони хочуть поламати спільне рішення, яке ухвалене в інтересах всіх загиблих. Історія не закінчена. Але вона показова", - написав Кіпіані.
Він звернув увагу на потенційні наслідки такого рішення, зауваживши, що якщо "одні зможуть поставити пам’ятник не такий, як в інших, то тоді кожен буде робити, що хоче".
"І тоді одним буде скромний хрест, іншим - "по багатому". Бо можуть", – підсумував Вахтанг Кіпіані.
Що відомо про Пантеон героїв Тернополя
У Тернополі вже тривалий час роздумують над створенням Пантеону героїв. Як писало Суспільне, авторкою концепції є Дарця Веретюк. Архітекторка проєкту - Анастасія Джула, яка працює над ним вже понад два роки.
"Пантеон Героїв" у Тернополі буде облаштовано на Микулинецькому кладовищі. Раніше виконком ухвалив рішення уніфікувати могили всіх загиблих на російсько-українській війні захисників. Відповідно до цього рішення на могилах полеглих встановлюють козацькі хрести.
Влітку на круглому столі щодо цього проєкту історик Святослав Липовецький розповідав, що ідея козацьких хрестів у "Пантеоні Героїв" — символічна та об’єднує різні часи боротьби українців за свободу.
- Актуальне
- Важливе