У Бережанах на Тернопільщині для встановлення на могилах загиблих військових розробили уніфіковані пам'ятники
Наразі встановили 11 пам’ятників. Це зробили на місцях поховання військовослужбовців з громади, які загинули у 2022 році
Про це розповів міський голова Бережан Ростислав Бортник, пише Суспільне.
У Бережанській громаді на Тернопільщині встановлюють однакові пам’ятники на могилах загиблих бійців. Наразі їх спорудили на місці поховання воїнів, які загинули у 2022 році. Перед тим як встановлювати уніфіковані пам’ятники, були обговорення з родинами загиблих воїнів в міській раді.
"Ми обговорювали і дійшли до спільної думки, такі вибрали. Думаю, що гарні вийшли пам'ятники. Вони повинні відрізнятися від всіх пам’ятників, які є зараз на цвинтарі. Чоловік ще служив від 2014 року, але на другий день після повномасштабного вторгнення зі своїм побратимом зібрали рюкзаки і були вже на сході. Він був в 72-й бригаді. Це є розвідка. Розвідка постійно була на передовій. Вони були біля Бахмута і в гарячих місцях. Він був поранений 25, а 26 загинув", – каже Оксана Осадца, яка прийшла на могилу чоловіка.
Ростислав Бортник розповів, що пам’ятники встановили за гроші з бюджету громади. На надмогильному пам’ятнику розміщені дати народження і смерті бійця, світлина захисника, з боку – зріз половини щита і хрест. Такий ескіз обрали родини загиблих бійців.
"Інша половина відсутня – це є та, що ми втратили людину. Нематеріальне, яке ми мусимо собі домальовувати, як і обличчя захисників, чи той самий щит і хрест. На щиті притаманний об’ємний піксель. Ми його зробили в 3D. Він ще буде покриватися темною морилкою, щоб краще виділятися і мати символ броні. Чогось такого масивнішого і брутальнішого. Це основний концепт. Непритаманний для таких надгробних пам’ятників – це є зріз, чи сходинка. Один пам’ятник коштує 98 тисяч, якщо я не помиляюсь", – каже Ростислав Бортник.
За словами міського голови, у деяких місцях є спереду можливість вказати і позивний, що дуже важливо для побратимів. А також вказувати, що воїн є Герой України. "Віталій Скакун був першою жертвою повномасштабного вторгнення, який 24 лютого 2022 року ціною свого життя підірвав міст в Генічеську. Тим самим частково зупинив просування ворога. А також зі зворотної сторони кожна родина має можливість висловити свої слова про загиблих, про свого захисника", – зазначив Ростислав Бортник.
Він додав, що у 2025 уніфіковані пам’ятники встановлюватимуть на могилах бійців, які загинули у 2023 році. Скільки їх у громаді, міський голова не сказав.
- З полону на Тернопільщину повернувся військовий Віктор Томчук.
- Актуальне
- Важливе