
"Ми не бачили риби 40–50 років. А тепер вона є": у парку "Верховинський" коментують результати демонтажу гребель на річках
У 2024 році в Європі демонтували понад 500 штучних перешкод на річках — це рекорд за всю історію спостережень, на 11% більше, ніж у 2023 році, і в п’ять разів більше, ніж у 2020-му. Роботи з демонтажу тривають і в Українських Карпатах
Такі дані містить новий звіт Dam Removal Europe 2024, повідомляє пресслужба WWF-Україна.
Відновлення вільнотекучих річок — частина євроінтеграційних зобов’язань України. Як пояснює керівниця напряму "Вода" WWF-Україна Оксана Коноваленко, держава взяла на себе зобов’язання реалізувати положення Водної рамкової директиви ЄС, зокрема через затвердження планів управління річковими басейнами, що передбачають відновлення річкових екосистем і досягнення доброго стану вод.
WWF-Україна з 2018 року працює над поверненням річкам природного стоку. У 2020–2022 роках у межах європейського проєкту "Відкриті річки" та за підтримки Open Rivers Programme організація провела масштабне очищення річок у Карпатах — у басейні Черемошу.
У Національному природному парку "Верховинський" демонтовано шість застарілих гребель:
- Баюрівка (р. Перкалаб),
- Гостовець (струмок Гостовець),
- Лостунець (струмок Лостун),
- Добрин (струмок Добрин),
- Медвежик і Ґропинець (р. Шибений).
Це дозволило відновити понад 500 км проточних водних шляхів, покращити гідрологічний стан річок Білий і Чорний Черемош, а також сприяло поверненню водної фауни, зокрема й на румунський бік Перкалаби.
"Ми не бачили риби 40–50 років. А тепер вона є! Разом із нею з’явилися видри, норки, навіть ведмідь почав виходити до води", — розповів співробітник парку Ярослав Зеленчук.
Відновлення природної течії річок важливе для якості води, захисту від повеней і посух, збереження біорізноманіття й стримування змін клімату, пояснюють у WWF-Україна.
- Верховний Суд дозволив збудувати кілька десятків вітряків на закарпатській Боржаві.
- Актуальне
- Важливе



