"Це частина гібридної війни, яка триває не один десяток років": прокурор Андрій Никеруй про роботу проросійських псевдоекспертів

Людей, які грають на руку російському агресору та впроваджують у нашому суспільстві деструктивні настрої, попри високий рівень патріотизму, вистачає й на Львівщині

"Еспресо.Захід" поспілкувався з прокурором Львівської обласної прокуратури Андрієм Никеруєм про ситуацію в регіоні й те, чи є на Львівщині особи, незаконну діяльність яких фінансують з-за кордону, зокрема з РФ.

На Львівщині є дуже багато вироків за статтею 436-2 ККУ – це виправдовування агресії Росії чи глорифікація провідних осіб РФ

Як зазначає прокурор, загалом ворожі наративи у 99% випадках поширюються в інтернеті. Як свідчить практика, переважно це роблять люди старшого віку та з радянським мисленням. Але є й ті, які роблять це організовано, розвивають цілі мережі чатів у соцмережах, активно ведуть ютуб-канали та телеграм-канали. 

"Є інші категорії людей, таких собі псевдоекспертів, які самостійно формують навколо себе групи людей, шукають гострі теми в суспільстві: спочатку ковід, зараз ухилення від мобілізації й т.д. На мою думку, такі люди мають суттєвий вплив на суспільство, у них багато фоловерів, які серйозно сприймають таку інформацію. І такі речі призводять до поганих процесів у суспільстві – це і підрив обороноздатності, і зневіра (бо спільний знаменник всього цього: "в України немає майбутнього" та поразка у війні)", – розповідає Андрій Никеруй і додає, що часто ці особи є постійними гостями на певних передачах, наприклад агентства NewsFront, співзасновницею якої є громадянка України Лозанова (яка перебуває в санкційному списку), їх залучають як "експертів" із суспільно-політичних процесів.

На Львівщині було кілька випадків фінансування й роботи за зовнішніми методичками, але таких кейсів дуже мало

Прокурор зазначає, що загалом це все є частиною великої гібридної війни, яка триває не один десяток років.

"Ще до 2014 року діяли цілі групи, спрямовані на розподіл України. Така діяльність дійсно фінансувалася з-за кордону й були організовані цілі заходи. До прикладу, акція за підвищення пенсій, на якій не стільки йшлося за пенсії, скільки пропагувалися сепаратистські настрої типу "в Росії нам було б краще". Чи у Європі, не важливо. Суть була в розколі суспільства", – каже Андрій Никеруй.

До такої пропаганди хтось долучався свідомо, але більшість діяли наосліп – думали, що роблять одне, а насправді грали роль цеглинок загального проєкту з розділення України.

Щодо сучасних псевдоекспертів і любителів "русского міра", то прокурор стверджує, що на Львівщині було кілька випадків фінансування й роботи за зовнішніми методичками, але таких кейсів дуже мало.

"Тут є два варіанти: людина працює за ними тому, що ідеологічно підтримує або очікує на вигоду – це грошова винагорода чи якісь можливості на майбутнє на кшталт обіймання певних посад. У нас є такі випадки, але мало. Все, що вони публікують, звучить так само з вуст перших осіб РФ", – каже він.

Він також зазначає, що на Львівщині є дуже багато вироків за статтею 436-2 ККУ – це виправдовування агресії Росії чи глорифікація провідних осіб РФ.

"Саме за цією статтею є дуже багато вироків. Як правило, все зводиться до того, що в соцмережах чи в приватному спілкуванні люди говорять, до прикладу, що немає війни й т.д. Проте, якщо ми говоримо про системну діяльність, де пропагують ідеї "русского міра", "СВО"; тобто діяльність, що відповідає критеріям російської пропаганди, то тут можуть вбачатися ознаки й того, що особа діє в інтересах країни-агресора і становить загрозу інформаційній безпеці держави, це може розцінюватись як державна зрада. Тобто є певна межа між цими звинуваченнями, яка регулюється юридичними тонкощами", – додає Андрій Никеруй. 

Про деяких таких псевдоекспертів неодноразово писав чи згадував у своїх матеріалах "Еспресо.Захід". Це й Остап Стахів – великий поборник вакцинації в минулому, а зараз "месія" ухилянтів. Ще до лютого 2022 року його звинуватили у спробі повалення конституційного ладу (ч. 1, 2 ст. 109 ККУ). Цей псевдоексперт та політик-невдаха зі Львівщини активно, хоч і акуратно, кидає в маси дезінформацію та російські наративи. Суди щодо його незаконної діяльності досі тривають. Андрій Никеруй підтверджує, що справді судовий процес триває довго, і це ініційовано стороною захисту, проте фактів зловживань щодо цього поки не виявлено.

Читайте також: Як російські ІПСО намагаються зірвати мобілізацію в Україні

Також у Львові судять київську адвокатку Світлану Новицьку, яку звинувачують у державній зраді. Крім того, вона у суді захищала колишню очільницю Львівської обласної організації політичної партії "Опозиційна платформа – За життя" Інну Іваночко. Прокурор Андрій Никеруй просив вказати, що саме цю справу він не веде і не бачив її матеріалів.

Крім того, в суді перебуває справа Мар’яна Чави, якого звинувачують у перешкоджанні законній діяльності Збройних Сил України, образі честі й гідності військовослужбовців та виправдовуванні збройної агресії РФ.

До слова, Чава донедавна активно пропагував створення так званих "народних тергромад". Однак після початку розслідування та процесу над ним поки що чоловік цієї теми не підіймає.

"Так званий рух народовладдя поширений по всій Україні й у кожному регіоні має свої осередки. Це ж люди, які вважають, що України не існує, у них є свої "вибори", "президент" і т.д. Сказати, що зараз вони здійснюють якісь дії, важко. Все зводиться до того, що люди збираються, щось собі обговорюють – і на тому все. Якщо там буде щось явно незаконне, то повірте, що миттєва реакція не забариться", – резюмує прокурор.