
Після теракту в Івано-Франківську у Львові проведуть тренінги з кібербезпеки для старшокласників
Після того, як в Івано-Франківську двоє підлітків на замовлення російських спецслужб влаштували теракт і самі ж підірвались на вибухівці, у Львові проведуть серію тренінгів для старшокласників
Про це повідомив директор Департамент освіти та культури Львівської міської ради Андрій Закалюк.
"Кілька слів про інформаційну безпеку, соцмережі та "легкі" гроші. Мабуть, більшість із вас уже чула про нещодавні події в Івано-Франківську. Там, на замовлення російських спецслужб, підлітки 15 та 17 років організували теракт, внаслідок якого самі ж підірвались на вибухівці. Один із них загинув, інший – у важкому стані в лікарні. Відомо, що обоє знайшли "роботу" в Telegram-каналі, де їх змотивували начебто "легким" заробітком", – каже Андрій Закалюк.
За словами головного освітянина Львова, це не вперше дітей використовують через соцмережі, зокрема – у Telegram.
"Мусимо бути особливо пильні та обережні, понад усе – зараз, у воєнний час, коли російські спецслужби активно полюють на наших підлітків як одну з вразливих категорій українців. І йдеться не лише про заробіток: після того, як скористаються, російські спецслужби все частіше позбуваються небажаних свідків. Відтак, ми, зі свого боку, проведемо тренінги з кібербезпеки для учнів старших класів наших шкіл, аби вкотре нагадати їм про правила поведінки в соцмережах та застерегти від участі в злочинах", – запевнив Андрій Закалюк.
Він також радить батькам навчити дитину базових правил безпеки в інтернеті.
– пояснити їй, що таке особиста інформація, що можна, а що не можна публікувати, адже все, що потрапляє в інтернет, ніколи звідти не зникне; наголосити на важливості обмеження приватності профілів у соцмережах, а також на тому, що варто бути особливо обережними з незнайомцями. Шантаж, булінг, насильство сьогодні існують навіть в інтернеті;
Якщо батьків турбує кількість часу, який ваша дитина проводить в інтернеті, знайдіть цікаві спільні активності, які відволікали б їх від мережі.
"Найважливіше – вибудовуйте довірливі стосунки з дитиною, бо якщо вона відчуває підтримку, то прийде по допомогу до батьків. Інформація та особиста довіра – це наша зброя. Рекомендую також переглянути серіал від Дія.Освіта, присвячений безпеці дітей в інтернеті для батьків, за посиланням.
При цьому він нагадав освітянам, що онлайн-безпека – це відповідальність не лише батьків, а й вчителів.
"Вдосконалюйте власні цифрові навички та розповідайте учням, що таке персональні дані, яку інформацію можна та не можна публікувати, що таке неприйнятний контент та як із ним боротись, нагадуйте про етикет поведінки в мережі тощо. За можливості – встановіть правила використання гаджетів у своїх школах та класах, – радить освітянам Андрій Закалюк. – Якщо ваші учні стикаються з проблемою кібербулінгу, важливо, щоб вони не боялись вам розповісти про це і знали, що можуть отримати допомогу в будь-якій ситуації".
Також він закликав учителів звертати увагу на моральний стан учнів, зокрема, якщо вони стали більш замкнутими, тривожними, засмученими, їхнє коло спілкування різко змінилось або вони повністю ізолювались від колективу, стали менш активними чи почали прогулювати уроки. Більше – у путівнику Дія.Освіта зза посиланням.
"Ще кілька важливих моментів, про які хочемо нагадати всім: підпали майна ЗСУ, держустанов чи мінування – це тероризм або диверсія; за ці злочини передбачена сувора кримінальна відповідальність навіть для неповнолітніх. Якщо вам чи вашим знайомим пропонують "просто занести пакунок" до будь-якої адмінбудівлі за гроші, негайно повідомте у чат-бот СБУ t.me/spaly_fsb_bot і надайте інформацію про контакт, який намагався вас завербувати", – закликав Андрій Закалюк.
Що відомо про теракт в Івано-Франківську
У вівторок 11 березня в Івано-Франківську пролунали вибухи. Внаслідок подвійного вибуху на вул. Привокзальній, 9 та 49 постраждало троє людей, яких госпіталізували, та ще одна загинула.
Пізніше у Службі безпеки України повідомили, що двоє неповнолітніх хлопців, 15 і 17 років, яких рф завербувала через телеграм-канали із пошуку "легких грошей" за інструкцією куратора виготовили вибухові пристрої, замасковані під термоси. По дорозі до локації, де вони мали залишити вибухівку, російські спецслужби дистанційно підірвали її. 17-річний хлопець загинув. 15-річний у важкому стані в лікарні. Він позбувся ніг.
- Актуальне
- Важливе




