Еспресо. Захід
Огляд

Метафора чи абсурд монумента Коновальцю: у Львові знову ламають списи через пам'ятник

18 квітня, 2024 четвер
07:50

До міжнародного дня пам'яток "Еспресо.Захід" підготував огляд про один з останніх архітектурних проєктів – пам'ятник Євгенові Коновальцю – та декілька інших активно обговорюваних львівських пам'ятників

Зміст

Щороку в Україні та світі 18 квітня відзначають міжнародний день пам'яток і визначних місць. Цей день запровадили, щоб підвищити обізнаність у культурній спадщині задля збереження історії для наступних поколінь

"Еспресо.Захід" розповість про один з пам'ятних меморіалів, який невдовзі мали б споруди у Львові і який нещодавно дуже активно обговорювали в соцмережах – пам'ятник Євгенові Коновальцю.

Наприкінці березня переможцем конкурсу на створення пам'ятника Євгену Коновальцю у Львові став автор Дмитро Сорокевич з командою. Члени журі одностайно підтримали його проєкт. 

Пам'ятний комплекс матиме вигляд не класичного пам'ятника в образі постаті, це буде меморіал-зброярня. Спорудять його на перетині вулиць Степана Бандери та Євгена Коновальця, біля університету "Львівська політехніка". Планують вилити з переплавленого металу – техніки та зброї російських окупантів, що теж має свій символізм.

Фото: скріншот з відео city-adm.lviv.ua

 

Критика пам'ятника

Як тільки фото і відеоматеріали загального вигляду історичного комплексу були оприлюднені, проєкт розкритикували. У соцмережах пам'ятник називали абсурдним і недолугим.

Пам'яткоохоронець Андрій Салюк обурився, що підтримка саме такого проєкту – це спосіб не мати у Львові пам'ятника Євгенові Коновальцю взагалі.

"Ще можна було б під землю заховати. І концептуально розказувати, що він діяв підпільно і конспіративно (сарказм). А якщо серйозно – то знайшли спосіб зробити так, щоб памʼятника Коновальцю у Львові не було", – писав Салюк.

Дехто вбачав у цьому символізм, бо пам'ятник нібито нагадує відкриту коробку цукерок, через які, власне, і загинув Євген Коновалець (Павло Судоплатов передав у Роттердамі Коновальцю вибухівку, замасковану під коробку цукерок, як подарунок "від друзів").

"У Львові постане памʼятник-пересторога тим, хто відкриває і хоче їсти з рук Судоплатова "львівські цукерки", хоча офіційно це називається "Памʼятник полковнику Євгену Коновальцю у Львові", – написав львівський священник-блогер Юстин Бойко. 

                                                                                                                                        Фото: скриншот з відео city-adm.lviv.ua 

Думки розділилися

Натомість є чимало відгуків, у яких львів'яни залишають слова підтримки.

"Це сучасно, мінімалістично, співрозмірно масштабу людини та історичного Львова, тобто не тоталітарно. Це зброярня, де в перспективі може рости дерево", – написала львівська екскурсоводка Тетяна Казанцева.

Відреагували на критику і в команді Replus bureau, яка створювала пам'ятний комплекс. Там написали пояснення щодо двох моментів, які непокоїли громадськість.

"Навколо пропозиції пам’ятного простору імені Євгена Коновальця вирішили, що потрібен зворотній зв’язок з містянами. Ми хотіли б відповісти на два важливі питання, які постали в дискусії: тема плагіату та інклюзивності нашої пропозиції.

Нам закидають, що проєкт дуже подібний на монумент жертвам Голокосту в Болоньї від SET Architects. Ми аргументовано пояснили нашу ідею монумента, з цього випливає, що така форма і простір – це не випадкове рішення. Також звернемо увагу на те, що схожих прикладів таких просторів у світі є безліч – з цим нам допомогли в коментарях. Це нормально, що є схожість. У той самий час, монументи таки відрізняються. 

Питання інклюзивності монумента. Пропонований нами благоустрій містить багато пандусів, а також новий, безбар'єрний шлях, що веде до навчального закладу. Вигляд монумента ще пройде через дуже багато фільтрів, щоб стати таким, яким він буде втіленим у реальності", – зазначила команда творців проєкту.

Як відгукуються експерти

"Еспресо.Захід" звернувся по коментар до одного з членів журі – ректора Львівської національної академії мистецтв, мистецтвознавця Василя Косіва. Він розповів, чому оцінювачі конкурсу були одностайними і чим особисто йому сподобався проєкт.

Фото: скриншот з відео city-adm.lviv.ua

 

"Проєкт був одним із небагатьох, а може, навіть і єдиним, у якого була доволі глибока метафора і символізм. Представили, звичайно, різні скульптурні й архітектурні твори, але тут промовила до всіх метафора порожньої зброярні, в яку людина заходить і бачить, що зброя розібрана – всі захищають Україну. Це з одного боку ілюстрація історії та доби Коновальця, а з іншого – актуальна метафора й сьогодні і ще, на жаль, вона буде актуальна довго", – пояснив Косів.

Фото: скриншот з відео city-adm.lviv.ua

Він додав, що журі дало рекомендацію автором проєкту додати до цієї композиції зображення Євгена Коновальця. 

"Ми не вказували, як саме, бо це вже на розгляд творчого колективу. Але якщо це буде і портрет чи фігура, і сама метаформа – то це буде дуже сильне місце", – зазначив Косів.

У таких конкурсах, розповів мистецтвознавець, завдання журі полягає в тому, щоб вибрати, яка ідея найсильніша. 

"Щодо кращого вираження метафори, то була ще рекомендація, щоб там була одна з гвинтівок. У такому сенсі зараз – "ось бери, вона тут для тебе, бери її і воюй". 

Косів каже, що часто люди мають стереотип: якщо пам'ятник – то він має бути класичним. Але багато де у світі від цього вже відмовляються.

"Є можливість глибше мислити, щоб це не стало просто черговою постаттю людини, як багато інших", – підсумував мистецтвознавець.

Головний архітектор Львова Антон Коломєйцев також зауважив, що меморіал Коновальцю доповнять його образом.

"Чи справді памʼятник Коновальцю, споруджений за проєктом переможців, обовʼязково не повинен містити буквального образу Євгена Коновальця? Ні, це не так! Вважаю, що важливо тут мати окрім памʼятника-метафори ще візуальний елемент, що передаватиме власне фізичний образ Коновальця", - сказав він.

Олена Василько – архітекторка, директорка департаменту архітектури та розвитку містобудування Львівської ОВА, також була членом журі архітектурного конкурсу. Вона вважає, що на Львівщині дуже активне громадянське суспільство і є добрим знаком, що люди не стоять осторонь таких важливих питань.

Фото: скриншот з відео city-adm.lviv.ua

"Приємно, що містяни, громадськість не осторонь. Їм не байдуже, як саме будуть формуватися громадські простори. Це дуже високий маркер. Щодо самого проєкту, то територія, де буде пам'ятне місце, доволі складна. Там широка проїзна частина, складний рельєф, важливо, аби це був інклюзивний проєкт. Загалом було 13 проєктів, я підтримала саме цей. Він чітко вирізнявся ідеологічно-символічною структурою", – пояснила Олена Василько.

Кожному пам'ятнику є своє місце, каже архітекторка, а на перетині вулиць Степана Бандери та Євгена Коновальця ситуація дає змогу встановити щось інше. 

"Я не проти монументалізації у середовищі, але в цьому випадку є доречний цей проєкт. Звісно, людям більш звично сприймати класичні пам'ятники, але вони не змушують особливо замислюватись. А тут задум – увіковічити саму ідею, яку людина зароджувала. Варто пробувати нове й закладати нові сенси у формування простору", – додала Василько.

Які ще пам'ятники обговорювали львів'яни

Традиційно перед спорудженням у Львові будь-яких пам'ятних місці, пам'ятників, чи меморіалів, завжди відбувається активна суспільна дискусія на предмет доцільності, відповідності, естетичності тощо. Так, для прикладу, з останніх чи не найбільш обговорюваних був пам'ятник на площі Євгена Маланюка Францу Ксаверу Моцарту. Встановлення цього пам'ятника називали не просто негативним явищем у житті Львові, а навіть культурологічною катастрофою. 

Чимало галасу було також щодо пам'ятника ЗУНР. Їх у Львові, до слова, аж два. Сталося так тому, що Львівська міська рада і Львівська обласна державна адміністрація не могли дійти згоди, хто буде першим і найкращим у цій справі. 

Якщо перший – скульптура золотого лева лізе по каменях, сподобався львів'янам, то другий – дві руки, що тягнуться догори і тримають тризуб, був зрозумілий не всім.

Ще раніше, у 2008 році, львів'ян обурив пам'ятник батькові мазохізму – Леопольду фон Захер-Мазоху. Тоді містяни не поділяли такого культурного новаторства. Пам'ятник мав у собі кілька таємниць, які й донині люблять розглядати чи мацати туристи: в кишенях вони шукають чоловічу гідність, а в лупу, яка вмонтована в скульптуру, можна розглянути еротичні картинки. Та навіть попри несхвалення й обурення духовенства та пам'яткоохоронців, Мазох має неабияку популярність.

Теги:
Читайте також:
 • Київ
 • Львів
 • Вінниця
 • Дніпро
 • Донецьк
 • Житомир
 • Запоріжжя
 • Івано-Франківськ
 • Кропивницкий
 • Луганськ
 • Луцьк
 • Миколаїв
 • Одеса
 • Полтава
 • Рівне
 • Суми
 • Сімферополь
 • Тернопіль
 • Ужгород
 • Харків
 • Херсон
 • Хмельницький
 • Черкаси
 • Чернівці
 • Чернигів
 • USD 39.45
  Купівля 39.45
  Продаж 39.99
 • EUR
  Купівля 42.77
  Продаж 43.47
 • Актуальне
 • Важливе
2024, вiвторок
21 травня
07:51
Біля кордону з Білоруссю на Волині здетонували міни на дорозі, є постраждалий, - ЗМІ
Біля кордону з Білоруссю на Волині здетонували міни на дорозі, є постраждалий, - ЗМІ
07:30
Ексклюзив
Маркіян Іващишин
Світи Марека Іващишина. Він був одним з наріжних каменів Львова, – Антін Борковський
07:25
У Рівному чоловік розбив скло в автівці підприємця та кинув туди гранату
У Рівному чоловік розбив скло в автівці підприємця та кинув туди гранату
07:10
Чиновниця сільської ради біля Львова за рік роботи купила 48 соток "золотої" землі у своїй громаді
2024, понедiлок
20 травня
22:49
Спортсменки зі Львівщини стали чемпіонками Європи зі стендової стрільби
Спортсменки зі Львівщини стали чемпіонками Європи зі стендової стрільби
22:25
Музей Шухевича у Львові, розбір завалів
Відновлення музею Шухевича: у Львові відбулося перше засідання робочої групи
22:00
На війні загинув 34-річний воїн з Тернопільщини Іван Лучка
21:41
Домівка врятованих тварин у Львові проведе барахолку, щоб закрити борги
Домівка врятованих тварин у Львові проведе барахолку, щоб закрити борги
21:20
На Прикарпатті взяли під варто чоловіка, якого підозрюють у побитті до смерті односельчанина
21:01
без води, вода
У вівторок 5 сіл біля Львова будуть без води
20:40
На Закарпатті поліцейські затримали трьох хлопців, які викрали авто та заховали його у лісі
На Закарпатті поліцейські затримали трьох хлопців, які викрали авто та заховали його у лісі
20:20
тролейбус
У Львові приватна компанія пошкодила кабелі електротранспорту. Тролейбуси тимчасово не курсують на двох маршрутах
20:05
Оновлено
У Львові на Сихові загорівся житловий будинок, пожежу загасили
20:03
У Львові один з підземних переходів "розширили" на три метри. Правоохоронці з’ясовують причину
19:46
УЗ
На Львівщині відновили два приміські поїзди, один з них курсуватиме до кордону
19:37
Інтегративна медицина
У Львові медики закликають регулярно обстежуватись на небезпечне онкологічне захворювання
19:22
У Львові покинута маршрутка стала звалищем і туалетом
19:05
Прикраси за тисячі доларів та модні бренди одягу: головна інспекторка юридичного відділу Львівської митниці хизується статками
18:49
новини Закарпаття
"Дорожня карта" за $6 тис.: на Закарпатті затримали чоловіка, який планував переплисти Тису на гумовій камері
18:39
Огляд
фура кордон
Посилення мобілізації: як це вплине на водіїв-далекобійників
18:36
новини Прикарпаття
Забув, де припаркував авто, й заявив про викрадення: на Прикарпатті водій заплатить штраф
18:24
Хвороба не давала про себе знати: у Львові успішно пересадили серце захиснику
18:09
новини Хмельниччини
На Хмельниччині у комунальну власність повернули землю вартістю понад 1 млрд грн
18:01
OPINION
Маркіян Іващишин
Світи Марека Іващишина. Про його здатність на самопожертву знало лише найближче коло, – Оксана Форостина
17:59
дрони
Парламентський комітет підтримав законопроєкт, який дозволить місцевій владі легально допомагати ЗСУ
17:57
новини Волині
Перетворилася на ефектний смолоскип: волинські бійці знищили БМП-2 окупантів
17:48
Хмельницький музей історії міста поповнився комплексом предметів ІІ-ІV cт. н.е 
17:35
новини Львова
Щосили прагнув захищати Батьківщину: у вівторок Львів попрощається з захисником Валерієм Кібкалом
17:28
новини Закарпаття
В Ужгороді в 53-річного чоловіка знайшли понад 6 тис. файлів, що належать до дитячої порнографії: йому оголосили підозру
17:19
аеропорт Ужгород
Ліквідація КП "Міжнародний аеропорт Ужгород": у Закарпатській облраді пояснили, чому не оприлюднили рішення
17:19
За $3500 вносив дані до системи "Шлях": на Волині затримали організатора втечі ухилянтів
17:16
Осінь, дощ
Короткочасні дощі та грози: прогноз погоди у Львові та на Львівщині на 21 травня
17:10
У Тисі знайшли чоловіка, який втонув близько пів року тому, - журналіст Глагола
16:56
в'язниця
Суд виніс вирок лучанину, який знущався з молодшої сестри
16:42
На Буковині просять опізнати чоловіка, якого знайшли на березі Прута 
16:29
В Ужгороді з'явилася нова мініскульптура - "Бджілка Майя"
16:16
земля
У двох іноземців на Львівщині конфіскують землі
16:02
На Прикарпатті у вихідні під колесами авто загинула 14-річна дівчина
15:50
харківські школярі
Харківські школярі приїхали на безкоштовний відпочинок до Львова
15:38
З України до Туреччини автобусом намагалися вивезти орденський знак і сотні медалей
З України до Туреччини автобусом намагалися вивезти орденський знак і сотні медалей
Більше новин