Був магазин, а тепер - артгалерея. Поблизу Львова художники Катерина та Володимир Немира відкрили виставкову залу
У Новому Яричеві біля Львова відкрили виставку робіт мистецького подружжя Володимира та Катерини Немир
"Бог дав мені талант, а вона його розвинула", - каже художник Володимир Немира. Його дружина Катерина відкрила в селищі Новий Яричів біля Львова виставку їхніх з чоловіком мистецьких робіт. Про те, як виникла ідея створення артпростору та чи будуть її розвивати далі митці розповіли в інтерв'ю для "Еспресо".
Раніше подружжя мешкало в Сполучених Штатах Америки. Там, від 1992-го, вони організовували події для української діаспори. Запрошували відомих художників, бандуристів, співаків, влаштовували гастролі для ансамблю Вірського театрів імені Марії Заньковецької та Леся Курбаса.
"Ми відкрили свою школу українознавства. Тоді я почала працювати на радіо - спочатку на польському, виявилося, що в мене добра польська мова. Згодом ми зробили своє радіо "Світлиця". Америка дуже стиснена, там всі люди між собою частіше зустрічаються, ніж в Україні. Федір Стригун зателефонував мені із хорошою ідеєю. Тоді ми взяли позику в американському банку і запросили театр імені Марії Заньковецької", - додає художниця. Каже, тоді вже мала досвід подібної співпраці із ансамблем Вірського. До Америки запрошували також акторів театру Леся Курбаса.
Після повернення до України оселилися в Новому Яричеві, де продовжили творчий шлях. У маленькому приміщенні місцевої музичної школи відкрили школу мистецтв. Нині там навчаються 60 дітей.
“Коли ми вернулись в Україну, постало питання: або ми ремонтуємо хату на шостому поверсі і сидимо, чекаємо старості, або ми живемо повноцінно в хатці під лісом. Ми переїхали в Новий Яричів. І, на диво, Новий Яричів нас прийняв. Все почалося з дітей, ми відкрили знову ж таки класи малювання. Дітки до нас ходили, а через них ми познайомилися з дорослими”, - каже Катерина Немира.
За словами мисткині, вони із чоловіком намагалися усіляко розвивати селище.
"В Америці я побачила, що перенасичені різними мистецькими подіями великі міста, такі як Детройт, Нью-Йорк, Чикаго, вони не так тепло реагують на щось нове, як, наприклад, маленькі містечка, маленькі громади, там люди приходили і для них це була подія їхнього життя. Громада ось так на громадських засадах це зробила. То, що називається тепер волонтерство, але волонтерство не в зборі грошей і передачі їх на ЗСУ, а в організації свого середовища", - каже художниця та скульпторка Катерина Немира.
Ідею створення культурного осередку підтримала місцева влада, а простір для презентації картин та скульптур надав підприємець. Раніше на цьому місці був магазин, а тепер - артгалерея.
"Місце є, він свої товари відсунув заради доброї ідеї, тому що ця виставка в нас називається мистецтво, єднає громаду, і справді на відкриття виставки прийшли люди різного віку, різного статусу: і маленькі, і великі. Всі з таким захопленням розглядали роботи пані Катерини і пана Володимира", - каже керівниця відділу освіти, культури, туризму, молоді та спорту Новояричівської селищної ради Наталія Миляник.
Катерина Немира додає, що власник приміщення, місцевий підприємець Андрій Білецький, спершу пропонував організувати виставку на комерційній основі, однак подружжя наголосило, що в пріоритеті - мистецтво.
"Власник цього будинку хотів зробити це комерційно, щоб в нас все розкупили, він просив невеличкі роботи. Нм з чоловіком важливо було, щоб представити мистецтво. Комерція - це не головне для нас. Головне, щоб люди приходили, щоб спілкувалися. Тому тут виставлені мої невеликі скульптури, для яких не треба подіумів, і живописні твори художника Володимира Немири ", - підкреслила вона.
Вчителі з сусідніх сіл та міст проводять тут уроки образотворчого мистецтва, привозять учнів на екскурсії. Місцеві кажуть, із захопленням відвідують локацію по декілька разів.
Фото:
"В кожному містечку України має бути такий простір, куди можуть прийти діти і подивитися, до чого треба прагнути. Щоб була змога подивитися на красу, на мистецтво, і навчитися чомусь".
Точну кількість представлених робіт митці не називають. Кажуть, їх не злічити, бо частини уже немає - продані.
"До мене прийшла дівчинка, яка довго розглядала одну із картин. Потім каже: "хочу купити". Але ж я не можу продати дитині картину. Тоді вона прийшла зі своєю прабабцею. Але та не зрозуміла цінності роботи, лише глянула. За якийсь час дівчинка привела свого тата. Вони купили цю картинку. Вона каже, роблять ремонт і дуже хочеться прикрасити будинок роботами із цієї виставки", - розповідає Катерина Немира. Позаду неї - ще одна картина, яку із захопленням описує. ЇЇ намалював Володимир Немира та присвятив Григорію Сковороді.
"Художник не показує самого обличчя, не показує фігури, але показує оцей великий світ мандрів, зустрічей. Знову ж таки ці асоціативні рамки, про які Сковорода говорив: "Світ ловив мене і не зловив". Світ і система намагалися запхати його в ці межі, але він не здався", - пояснює скульпторка.
Катерина Немира каже, виставка триває вже три тижні. Надалі у планах запрошувати інших митців, проводити культурні заходи, розвивати цей простір. У місцевій владі зазначають, що хочуть відкрити у Новому Яричеві виставковий зал, однак зараз у пошуках приміщення.
- У Національному музеї у Львові відкриють виставку-конкурс графічних робіт "ПАН КОҐІТО У ЛЬВОВІ" з нагоди 100-річчя від дня народження уродженця Львова, Збіґнєва Герберта
- Актуальне
- Важливе