Це 2,5 га біля Шевченківського гаю: у Спілці художників заявили про спробу захоплення Львівської фабрики скла, кераміки та скульптури
Поряд з фабрикою, яка розташована в елітному районі Львова уже будують житло, адреса якого чомусь збігається з адресою фабрики, а саме підприємство зазнає репресій з боку владних структур
Про це під час пресконференції заявив директор ТзОВ "Львівська фабрика скла, кераміки та скульптури" та голова Львівської обласної організації Національної спілки художників України Ігор Гавришкевич.
"Львівська міська рада погоджує питання, які стосуються будівництва. І це стосується будівництва, яке ведуть поруч, але зареєстроване за адресою Львів, вул. Мучна,32. Це юридична адреса ТОВ "Львівська фабрика скла, кераміки та скульптури". Тобто за нашою адресою уже ведеться будівництво. Будівництво, якому мало б передувати погодження меж території, якого з нами ніхто не погоджував. Є вимоги ДБН, де мають бути пожежні розриви. Потенційно це означає, якщо під нашою адресою хтось будує, отже передбачено захоплення території", – заявив Ігор Гавришкевич.
Утім, будівництво по-сусідству, – не єдина проблема фабрики з тривалою історією. Ділянка, на якій вона розташована, свого часу належала монахам-студитам, і з благословення Андрея Шептицького цю землю під фабрику.
"Нині це 2,5 га землі у парковій зоні, поруч з Шевченківським гаєм. Це прекрасне місце. Це найближче до центру. Скільки може коштувати там квадратний метр елітного житла? Вдвічі більше від найвищої ціни, що є нині у Львові. Зрозуміло, чому така шалена боротьба", – заявив Ігор Гавришкевич.
Директор фабрики заявив, що план забудувати територію Львівська фабрика скла, кераміки та скульптури мала "Компанія з управління проєктами "Акрополь", в управління якої Національна спілка художників України свого часу передала підприємство.
"Всі покладали надію, що ця компанія розвине фабрику до певного рівня. Але цього не сталось. Навпаки були розроблені проєкти використання цієї території і перенесення скульптурної фабрики у невідомо якому форматі за межі Львова на вул. Збиральну. Згодом з’ясувалось, що готувались зовсім інші проєкти. Художники про це дізнались, з’явились перші протести. Багатьох художників через це навіть виключили зі спілки. Але коли змінилась влада у спілці художників, як у Києві, так і у Львові, я знайшов певні документи, які підтверджували, що один із планів "Акрополя", – забудувати житлом територію фабрики. Львівська організація з цим не могла миритись", – каже Ігор Гавришкевич.
Відтак, Спілка художників через суд розірвала договір на управління фабрикою. Однак поки тривала судова тяганина, у приміщеннях фабрики кілька разів спалахували пожежі, які стали підставою того, що суд заборонив експлуатацію фабрики через порушення правил пожежної безпеки. При цьому відповідачем вказана Львівська фабрика скла, кераміки та скульптури, а не компанія Акрополь, яка була управителем майна на той час і мала зареєстроване право на володіння користування майном у Держреєстрі і втратила це право лише 16 вересня цього року, коли за рішенням суду розірвали договір з управлінцем і внесли зміни до реєстру. Однак наразі щодо Львівської фабрики скла, кераміки та скульптури порушене кримінальне провадження щодо невиконання рішення суду.
"Ми підозрюємо і звинувачуємо певні структури влади. Ми знаємо, хто це організовує, тому проводимо свої протести, вказуючи на ці прізвище. І ми далі будемо це робити, бо нас дивує, з якою завзятістю на нас наступають, – заявив Ігор Гавришкевич. – Хочу звернутись до обласного управління поліції, щоб воно відстежило правомірність дій, аби воно відстежило правомірність дій слідчого, який приходить до нас і, на нашу думку, виходить за межі своїх повноважень. У мене є звернення до львівської міської ради, особисто до міського голови. Давайте вести діалог, а не боротьбу з Львівською фабрикою кераміки, бо за нами щонайменше пів тисячі художників".
Керівник фабрики запевнив, що у них є власний проєкт розвитку фабрики саме як мистецького простору і навіть є інвестор, який готовий вкласти у це фінанси.
Львівська міська рада у 2023 році оголосила архітектурний конкурс на пошук кращих ідей розвитку території фабрики кераміки та скульптури. Тоді перемогла команда під керівництвом Ольги Криворучко – URBANIDEAS.
- Актуальне
- Важливе