Еспресо. Захід

Місця поховання людей і надмогильних надгробків не збігаються: ЛМР про ексгумацію радянських військових поховань на "Пагорбі слави"

1 травня, 2025 четвер
20:14

Сьогодні, 1 травня, на території "Пагорба слави" розпочали ексгумацію. Кількість поховань на території, де було 8 окремих могил, підтвердилася, але місця поховання людей та надмогильних надгробків не збігаються

Зміст

Про це повідомив керуючий справами виконкому ЛМР Євген Бойко, передає "Еспресо.Захід".

За його словами, розбіжність розташувань поховань та надгробків вказує на байдужість і зневагу радянської влади до своїх воїнів.

"Сьогодні робимо одне з найважливішого для історії нашого міста  - забираємо останній маркер військових радянських поховань Львова. 80% найскладніших демонтажних робіт ми вже виконали. З цієї площі вже демонтовано пам’ятники та надмогильні плити. Зі складного - залишається ще вхідна група та паркан. Вхідна група займе найбільше часу, адже там використані дорогі матеріали. І ми будемо поелементно їх забирати, частина цих елементів буде перенесена у музей "Територія терору", що для нашого міста теж важливо.

Щодо самої ексгумації, то, як підтверджують розкопки, радянська влада лише на картинці робила велич і славу своїх воїнів. Бо зовні ми тут бачили величні пам’ятники своїм агентам та так званим воїнам. Але, як показали розкопки, могили не відповідають розміщенню пам’ятників, поховання відбувалися будь-як, зі зневагою і фактично у невідповідності до того, що було зовні", — зазначив Євген Бойко.

Керівник Меморіально-пошукового центру "Доля" Святослав Шеремета розповів, що оскільки реальні поховання були в іншому порядку, ніж надмогильні плити, ідентифікувати цих вісьмох людей буде складно.

"Як показали дослідження, поховання знаходяться паралельно, а не перпендикулярно до алеї, як вони були раніше.  Це говорить про те, що були одні поховання після Другої світової війни, загиблих військовослужбовців радянської армії захоронювали, а після того прийшли проєктанти, які мали завдання від вищого керівництва радянського союзу чи комуністичної партії, які були на місцях, створити ідеологічне місце пропаганди радянського тоталітарного режиму. І ніхто не зважав на долю солдат та на пам'ять про них. Усім треба було показати могутній меморіал так званого могутнього радянського союзу. І, що найгірше, фактично станом на сьогодні ми розуміємо, що ці вісім людей є тут поховані, є надгробні плити з їхніми прізвищами. Але встановити хто є хто - буде надзвичайно складно", — сказав Святослав Шеремета. 

Усі знайдені останки та надмогильні плити перенесуть на спеціально визначене місце на Голосківське кладовище. Загалом на Пагорбі є понад 220 індивідуальних поховань, 4 братські могили і ймовірно могили агентів НКВС Ніколая Кузнєцова та майора Стєпана Путіна.

Як уточнив керуючий справами виконкому Євген Бойко, ексгумація поховань Кузнєцова та Путіна потребує окремого протоколу та окремої уваги з боку правоохоронних органів, оскільки Росія неодноразово використовувала ці могили для провокацій. "Відомо, що були спроби викрасти ці останки, були намагання домовитись, були пропозиції різних фінансових винагород, були звернення від російської влади. Тому до цих могил буде окрема увага і ми будемо дотримуватись протоколу, який визначили спеціальні служби", — сказав Євген Бойко.

Комплекс "Пагорб Слави" радянська влада почала будувати на вулиці Пасічній у 1945–1950-х. Сюди перепоховали червоноармійців і радянських партизанів, які загинули під час Другої світової війни, а також НКВСників.

Теги:
Читайте також:
Львів
+18.4°C
  • Львів
  • Київ
  • Вінниця
  • Дніпро
  • Донецьк
  • Житомир
  • Запоріжжя
  • Івано-Франківськ
  • Кропивницкий
  • Луганськ
  • Луцьк
  • Миколаїв
  • Одеса
  • Полтава
  • Рівне
  • Суми
  • Сімферополь
  • Тернопіль
  • Ужгород
  • Харків
  • Херсон
  • Хмельницький
  • Черкаси
  • Чернівці
  • Чернигів
  • Біла Церква
  • Актуальне
  • Важливе
2026, вiвторок
9 червня
17:50
погода літо
На Львівщині 10 червня очікуються короткочасні дощі, грози та місцями град
17:29
Оновлено
У Львові на вулиці Стрийській стартував ремонт: змінено рух тролейбусів
17:15
На Закарпатті власник СТО продавав гуманітарні авто
На Закарпатті власник СТО продавав гуманітарні авто і влаштував перегони з поліцією
16:42
косметика
Косметика з Кореї та таблетки з наркотиками: митники зупинили дві спроби контрабанди
16:15
На території колишнього села Гута Пеняцька на Львівщині розпочали пошукові роботи
На території колишнього села Гута Пеняцька на Львівщині розпочали пошукові роботи для виявлення жертв трагедії 1944 року
15:42
Сергій Сенюра, Олександр Мураховський та Роман Рубан
Українська команда у складі львів'янина і 2 буковинців виборола бронзу на Кубку Європи з ульотного спорту 
14:47
чоловік вчинив самоспалення
На Стрийщині 51-річний чоловік вчинив самоспалення після конфлікту з родичкою
14:24
регбі-5
Львів приймає фінал Всеукраїнських шкільних ліг з регбі-5
14:00
Тарас Матвіїв
На Львівщині невідомі осквернили могилу Героя України Тараса Матвіїва
13:25
Kordon Race
Понад 30 унікальних перешкод та трейловий забіг на 16 км: 13 червня відбудеться благодійний Kordon Race
12:54
ампфутбол
У Львові відбудеться третій раунд Суперліги чемпіонату України з ампфутболу
10:55
Через "Краківець" намагалися ввезти заборонені шприц-ручки та голки для шиття шкіри вартістю 5 млн грн
Через "Краківець" намагалися ввезти заборонені шприц-ручки та голки для шиття шкіри вартістю 5 млн грн
10:14
Владислав на псевдо Спартан
"Тоді ми вперше зрозуміли, що таке війна": історія командира екіпажу НРК 102-ї бригади
09:32
прощання з Героями
Львівщина 9 червня попрощається зі сімома захисниками
09:06
На Волині жінка створила поле з понад 200 сортів півоній на згадку про бабусю
На Волині жінка створила поле з понад 200 сортів півоній на згадку про бабусю
08:34
У Калуші на Прикарпатті повернули додому мобілізованого батька, який сам виховує доньку
07:30
Огляд
Найбільший європейський метеорит упав на Закарпатті 160 років тому. NASA попереджає: у п'ятницю буде ще один
2026, понедiлок
8 червня
18:19
будівництво мосту через річку Прут на Буковині
БЕБ скерувало до суду справу посадовців через збитки на понад 2,5 млн грн під час будівництва мосту на Буковині
18:07
Оновлено
Площа Ринок, 17
"Звичайна робоча ситуація": у ЛОР прокоментували скандал з виселенням Товариства польської культури з будівлі на площі Ринок
17:56
благодійний забіг "Run for Veteran" у Брюсселі
Ветеран бригади "Хижак" зі Львівщини подолав 5 км на протезах у Брюсселі
17:30
У Хмельницькому водійка збила двох жінок і дитину у дворі багатоповерхівки
У Хмельницькому водійка збила двох жінок і дитину у дворі багатоповерхівки
17:12
фіктивне подружжя
"Шлюб через добре серце" з 63-річною жінкою та цивільна дружина поруч: прикордонники викрили псевдоподружжя
16:33
Наталія Дзісяк
У Львові провели рідкісну трансплантацію з 50% сумісністю: донька врятувала маму
16:00
забруднення
У Львові судитимуть ексзаступника директора ЛКП "Збиранка" через шкоду довкіллю на 2,1 млн грн
15:30
регбі
Жіноча збірна України з регбі-7 виграла перший тур чемпіонату Європи в Хорватії
14:57
Поліцейські розслідують обставини смерті дворічного хлопчика на Львівщині
На Львівщині судитимуть посадовицю, яку підозрюють у службовій недбалості через смерть 2-річної дитини
14:31
Людмила Калабуха
Львівська письменниця Людмила Калабуха  презентувала українську бізнес-літературу на фестивалі в Мілані
13:16
ОК "Захід" заперечило вибух на Рівненському полігоні через помилку інструктора: поранений військовий отримав травми на Сході
11:03
Рятувальник з Хмельниччини став чемпіоном світу з гирьового спорту
Рятувальник з Хмельниччини став чемпіоном світу з гирьового спорту
10:23
"За один протиповітряний бій вдалося знищити 12 повітряних цілей", – офіцер ПК "Захід" про роботу на Skynex
"За один протиповітряний бій вдалося знищити 12 повітряних цілей": офіцер ПК "Захід" про роботу на Skynex
09:34
Оновлено
Прощання з Героями
На Львівщині 8 червня попрощаються зі сімома полеглими військовими
09:04
Бійці 128 бригади показали, як знищують окупантів у бліндажах і лісосмугах
Жодне укриття не рятує: бійці 128-ї бригади показали, як знищують окупантів у бліндажах і лісосмугах
08:33
У християн східного обряду розпочався Петрів піст
У християн східного обряду розпочався Петрів піст: особливості періоду і скільки триватиме
Більше новин