Генератори для кожної багатоповерхівки, – це гроші на вітер, – голова Асоціації ОСББ "Сихівчани"
Голова асоціації ОСББ, яка обслуговує 70 багато квартирних будинків у Львові, про те, чому більшість придбаних генераторів не використовують, а буржуйки в підвалах – небезпечні
Про це у коментарі "Еспресо.Захід" розповів голова Асоціації ОСББ "Сихівчани" Василь Коцюк.
"Тепло і водопостачання багатоповерхівок – це найбільший виклик в умовах тривалих блекаутів. І тут кожен рятуватиметься як може. На рівні ОСББ тут складно щось вирішити, особливо якщо йдеться про будинки, тепло у які подається від ТЕЦ, – каже Василь Кузан. – Ми маємо одне ОСББ у Зубрі. Там 10 під’їздів і своя котельня, там ми зможемо забезпечити тепло, якщо буде газ. В інших випадках ми безсилі".
За словами голови Василя Коцюка, ОСББ бракує коштів, оскільки постійно просити мешканців "скинутись" не можливо. Тому усі інвестиції треба детально ефект від кожної витраченої гривні. Тож купувати генератор, аби заживити насос, який би помпав воду на верхні поверхи, коли немає гарантії, що буде подача від міста, немає гарантії.
"З того, що ми робили і реально мало ефект – утеплення будинків. Там споживання тепла зменшилось на 60%. І при відсутності подачі тепла такий будинок довше зберігатиме тепло. Завтра їду на нараду щодо сонячних колекторів (за цим проєктом є можливість отримати співфінансування). Але якщо колектор "не потягне" ліфт хоча б на кілька аварійних поїздок, то у ньому немає сенсу, – каже Василь Коцюк. – Так само і з генераторами – дрібний генератор ліфт не потягне. А спалювати дизель, аби було світло в під’їзді і можна було зарядити телефони – задороге задоволення".
За словами голови асоціації, порівнювати можливості різних ОСББ не варто, адже якщо це новобудова, то зазвичай більшість мешканців – молоді заможні люди, яким важливо мати той же інтернет вдома. Тож там простіше зібрати кошти на пальне для генератора. У радянських багатоповерхівках, де багато пенсіонерів зібрати ці гроші – нереально.
"Насправді, дизель-генератор – це гроші в трубу. Врахуйте нинішні ціни на пальне, а також те, що хтось його повинен щоразу запускати, обслуговувати, – каже Василь Коцюк. – Насправді більшість генераторів, які закупили ОСББ, стоять мертвим вантажем. Те саме і з буржуйками. Мер сказав: а давайте… І всі побігли. У нас один будинок купив ту буржуйку, поставили, приїхав мер – її запалили, мер поїхав, вона стоїть. Нікому вона не потрібна, а 15 тисяч грн витратили. Кажу, за ці 15 тис. можна було собі поставити датчики руху і навіть відеокамери. І у вас одночасно світилось би 2 лампочки у під’їзді, а не 12, і мали б економію. А скільки це грошей в межах міста? Краще б збудували підземне укриття. Це не так уже й дорого насправді: викопати котлован, зробити паркінг, а зверху - дитячий чи спортивний майданчик. Є і місце для машин, і за потреби укриття. І там можна було б і ті буржуйки ставити, але зробити добру вентиляцію і щонайменше два виходи".
- У середині вересня минулого року заступниця міського голови Львова з питань житлово-комунального господарства заявила, що ОСББ та управляючі компанії закупили уже 620 буржуйок, з них встановлено лише 59.
- Актуальне
- Важливе