Два синьо-жовті павичі у вигляді хрестів: на географічному факультеті у Льові відновили унікальні розписи міжвоєнного періоду
У колишній Львівській духовній семінарії Святого Духа (зараз це географічний факультет ЛНУ імені Івана Франка) відновили розписи міжвоєнного періоду. Над реставрацією працювала майстерня "Гарда"
Про це повідомили на сторінці майстерні.
Оплатив роботи реставраторів, а також повне відновлення приміщення, львівський підприємець Юрко Назарук на знак пам’яті про свого батька – вченого-географа, професора Миколи Назарука.
"Реставраційні роботи на цьому об’єкті тривали з листопада 2023 року, – розповідає засновниця Реставраційної майстерні "Ґарда" Ірина Гірна. Ми спершу думали, що це розписи Петра Холодного, бо підписів автора тут нема, а стиль дуже подібний. Але коли знайшли дату – 1937 рік, зрозуміли, що на той час він уже помер.
Фото: facebook.com/garda.restavro
З того переліку митців, які розписували каплицю в колишній семінарії і могли бути авторами цих розписів, залишається Павло Ковжун, Михайло Осінчук, Ярослава Музика і Святослав Гординський", – розповіла Гірна.
Мистецтвознавці припускають, що ці розписи міг робити таки Ковжун, однак вони створені за 2 роки до його смерті, тому, можливо, він лише керував процесом.
Розписи часів Греко-католицької богословської академії (семінарії) з кінця 1940 років перебували під шаром штукатурки. Центральним елементом на стелі є зображення голуба з німбом, який у християнській традиції символізує сходження Святого Духа.
"Також є два синьо-жовті павичі у вигляді хрестів. А от про розписи на стіні, де, найпевніше, був зображений престіл, який знищили при радянській владі, до цього року ніхто не здогадувався", – кажуть реставратори.
Фото: facebook.com/garda.restavro
Довідково
Теперішнє приміщення географічного факультету побудували у 1889 році за проєктом Сильвестра Гавришкевича, як один із корпусів Львівської греко-католицької духовної семінарії. У 1926 році ректором Духовної семінарії став професор догматичного богослов’я, доктор о. Йосиф Сліпий. У 1929 році з ініціативи митрополита Андрея Шептицького на базі Духовної семінарії створено Греко-католицьку богословську академію, першим ректором якої був о. Йосиф Сліпий. Після того, як 1939-го радянська влада закрила семінарію, її приміщення перейшли у власність університету.
- Актуальне
- Важливе