"Ринки у Львові працюватимуть, а ресторани вже призвичаїлися до роботи на виніс"

Цього разу карантинні обмеження не такі жорсткі, як у попередні локдауни.

Перший день локдауну у Львові почався з протесту підприємців ринку "Південний" під міською радою. Проблема в тому, що багато підприємців до кінця не розуміють, хто може працювати, а хто ні. Як виявилося, цього разу жорсткий карантин насправді не такий жорсткий, як рік тому. Про це заявив "Еспресо.Захід" голова Асоціації підприємців Львівщини Ростислав Пшемінський, який раніше і сам виходив на акції протесту проти локдауну.

Цього разу я підтримую введення локдауну. Хвороба прогресує, і це один зі способів якось перервати ланцюжок інфікування, – каже Ростислав Пшемінський. – Це вже третій локдаун у нас. Щоразу ми намагалися донести місцевої влади месидж: давайте приймати рішення спільно і взаємодіяти. Має бути діалог між владою і підприємцями, щоб обирати оптимальний варіант локдауну, який найменше вдарив би по бізнесу. Так, кожен локдаун б'є по  підприємцях і щоразу людям треба перезапускати свій бізнес. Коли йдеш містом, у вітринах повно оголошень, що приміщення здають в оренду. Це свідчить, що бізнес там помер. Однак я вчитався в документ і зрозумів, що цього разу обмеження не такі жорсткі та є доволі прийнятними. Вони стосуються насамперед торгових центрів і транспорту. Найбільше постраждає ресторанний бізнес,  бо доведеться працювати на виніс. Хоча більшість уже адаптувала свої ресторани і бари під торгівлю й на виніс. І багато хто робить це успішно. Зрештою, люди вже звикли до такої послуги, як доставка. Усе, що потрібно, тепер можна замовити телефоном. Велика частка бізнесу пішла в мережу.

Чим ці обмеження відрізняються від тих, що запроваджували в попередні рази?

Будівельні фірми працюють, магазини, що мають понад 200 квадратних метрів і є стоять окремо, можуть приймати відвідувачів у нормі один відвідувач на 20 квадратних метрів. Ринків не закрили. Принаймні у Львові. Як мені вчора пояснив Андрій Москаленко, у них є домовленість із ринками (навіть промисловими) про те, що на вході стоятиме людина, яка контролює кількість відвідувачів на ринку, міряє температуру. Часом візуально можна визначити, що людина виглядає хворобливо. Якщо ж вона кашляє чи має підвищену температуру, то її на територію ринку не пустять. 

Мер Львова закликав власників приміщень не брати орендну плату на час локдауну. Як гадаєте, чи багато його послухаються і зроблять бодай знижку? 

Є поодинокі випадки, коли власники приміщень готові  робити знижку чи взагалі не беруть орендну плану на той період, коли підприємець змушений зачинитися через локдаун. У більшості випадків їм плювати на долю бізнесу. Хоча вони мали б розуміти, що саме ми годуємо орендодавців. Якщо торговий центр втратить максимальну кількість торгових точок, він також не виживе. Я б на місці будь-кого, хто володіє приміщеннями, переглянув би своє ставлення до ціни і знизив би на 50%. Нехай зараз заробите менше, але в майбутньому матиме бізнес, який поверне вам ці втрати. Якщо ж ви позбудетесь орендаря, не заробите нічого. Влада мала б видати наказ на час карантину не брати плану з підприємців, залишати лише оплату за комунальні послуги. Тоді бізнес зможе протягнути і більшість виживуть. Усе "з'їдають" оперативні витрати. І оренда – це найбільша цифра у видатках.  

Чи багато підприємців мусило скоротити працівників за останній рік, аби зекономити кошти?

У мене є будівельна фірма. Раніше за день ми мали 4-10 дзвінків від клієнтів, тепер один на два-три дні. Люди не ризикують витрачати зайві кошти, хіба що в цьому є жорстка необхідність. Коли почався перший карантин, у мене за чотири дні відмовилися від робіт четверо клієнтів. Причому тоді, коли ми вже завантажили машини, вивели людей. А клієнт в останній момент каже: ми, мабуть, поки що відкладемо монтаж. І так чотири рази поспіль!  Я змушений був оптимізувати колектив, тож тепер сам часом роблю чорнову роботу. Вчора ми на одному підприємстві підключали воду і я сам ліз у колодязь та виконував під'єднання. Замовлень зараз небагато, бо купівельна спроможність людей впала і ніхто не може спрогнозувати, що буде завтра.  Безперечно, цей період переживуть лише найсильніші. Зараз наше завдання – вберегти підприємців від контролюючих органів. Я зустрічався з новим очільником поліції у Львівській області. Ми просили максимально лояльно ставитись до підприємців, і в разі порушень обмежитись попередженнями. Асоціація підприємців Львівщини постійно консультує підприємців, бо багато хто не розуміє, які обмеження застосовують. Ми також налагодили співпрацю з заступником міського голови Андрієм Москаленком – він швидко реагує на будь-які запити. Будемо сподіватися, що переживемо цей локдаун з мінімальними втратами. 

Стежте за найважливішими новинами України та світу разом з "Еспресо.Захід"! Підписуйтесь на наш Telegram-канал