Шевченківська премія 2021 – львівський ракурс

Чому цей ракурс особливо важливий для головної редакторки Видавництва Старого Лева Мар’яни Савки.

Попри те, що  власних представників серед цьогорічних лауреатів Національної премії України ім. Т. Шевченка у Львові не виявилося, втім опосередковано  наше місто в цьому переліку таки фігурує. Ідеться про переможицю в номінації "Література" Оксану Луцишину та її роман "Іван і Феба", що побачив світ у львівському Видавництві Старого Лева (ВСЛ), інформує "Еспресо. Захід".

Українська письменниця з Ужгорода, що від 2001 року мешкає у США, викладає в Техаському університеті ( м. Остін), Оксана Луцишина написала  роман, дія якого – як анонсує  ВСЛ – "розгортається в останні роки радянської влади й у перші роки української Незалежності. Після навчання у Львові та участі у Революції на граніті герой книги Іван повертається в рідний Ужгород, де одружується з поеткою Марією, що називає себе Фебою. Львів та Київ – міста з бурхливим політичним життям, Ужгород натомість вирізняється дещо гротескною атмосферою патріархального сімейного укладу та раннього капіталізму по-українськи. Тут легко обійтися без спецефектів із горору чи трилера: сама реальність повсякденного життя підказує ходи, які за напругою можуть посперечатися з творіннями Кінга або Кустуріци. Художнє оформлення книги створила Тетяна Омельченко".

Цікаво, що ще один цьогорічний лауреат, який переміг у номінації "Публіцистика, журналістика" зі своєю книгою есеїв "В ізоляції", Станіслав Асєєв, теж має стосунок до ВСЛ. Саме тут нещодавно побачила світ інша його книга, "Світлий шлях. Історія одного концтабору", яку журналіст Станіслав Асєєв написав, щоб  вижити в пеклі сучасного концтабору і "де запитань більше, аніж відповідей, бо життя людей після звільнення з полону назавжди розділилося на "до" і "після".

"Я неймовірно тішуся за обох наших авторів, – поділилася з нами враженнями головна редакторка і співзасновниця Видавництва Старого Лева Мар’яна Савка, – бо вважаю, що, попри всі політичні перипетії в нашій країні, ця премія залишається головною.  Щойно говорила з Оксаною, яка, крім того, що є нашою авторкою, ще й одна з моїх найближчих подруг.  У них зараз ранок і вона недавно прокинулася. Оксана зізналася, що, коли взяла до рук свій телефон, то там уже було біля ста повідомлень з вітаннями. Що маю сказати? Оксана – одна з найглибших мислителів у літературі цього часу, філософ літератури, яка заслуговує цієї нагороди не лише за свій роман, а й за свою потужність і вплив на літературний процес. Вона взялася за практично невисвітлену у художніх творах тему усвідомлення початків сучасної національної боротьби й підійшла до цього з притаманною їй відповідальністю, проінтерв’ювавши багатьох безпосередніх учасників тих подій та добре вивчивши історичний фактаж. А відтак представивши точність оптики на історичні вітри  того часу. Неймовірно захоплююся я і Станіславом Асєєвим, який попри пережиті в полоні жахи, не зламався, а залишився активним борцем. І наша книга, і та, що отримала зараз Шевченківську премію і на момент виходу якої автор ще перебував у полоні, – це вибухові твори, що їх мав би прочитати кожен".

Мар'яна Савка. Фото: ВСЛ

Перелік цьогорічних переможців в інших номінаціях виглядає так:

"Музичне мистецтво" – Олександра Андрусик (директорка агенції), Євген Шимальський (співзасновник агенції), Катерина Сула (виконавча продюсерка) Музичне агентство "УХО". Цикл "Архітектура голосу"; 

"Візуальне мистецтво" – Борис Михайлов (художник). Відеопроекція та фотоінсталяція "Випробування смертю";

"Кіномистецтво" – Валентин Васянович (автор сценарію, режисер-постановник, оператор-постановник), Владлен Одуденко (художник-постановник). Художній фільм "Атлантида"; 

"Театральне мистецтво" – Сергій Маслобойщиков (автор інсценізації, режисер-постановник, художник-сценограф), Наталія Рудюк (художник по костюмах), Олександр Бегма (композитор). Вистава "Verba" за мотивами драми-феєрії Лесі Українки "Лісова пісня" Національного академічного драматичного театру імені Івана Франка.

Ярина Коваль

Стежте за найважливішими новинами України та світу разом з "Еспресо.Захід"! Підписуйтесь на наш Telegram-канал.