Музика на смак: Євген Клопотенко влаштував у Львові симфонічну вечерю

На два вечори поспіль Львівська філармонія перетворилася на вишуканий ресторан, де їжа з рук Євгена Клопотенка стала продовженням визначних симфонічних творів світу у виконанні львівського оркестру "INSO LVIV".

Велику симфонічну вечерю відвідала журналістка "Еспресо.Захід".

Чи думали ви колись, як звучить їжа? Шеф-кухар Євген Клопотенко разом із львівським оркестром "INSO LVIV" спробували надати смаку класичним творам. Відтак на два вечори Львівська філармонія перетворилася на вишуканий ресторан, де їжа стала продовженням визначних симфонічних творів світу. Поки музиканти грали, глядачі слухали, а потім куштували страви, які шеф-кухар створив під час прослуховування композиції.

"Я вивчив кожен твір, заплющував очі й відчував, як їжа і музика грає, – розповідає шеф-кухар Євген Клопотенко. – Я уявляв собі їжу, потім її записував і готував. Таким чином на ментальному рівні вийшло поєднання їжі й музики. Як на мене, поєднання високої української кухні з високою української музикою виводить Україну на новий рівень. З їжею такого ще ніхто ніколи не робив. Я можу задати тон робити круті речі, на які будуть приходити люди й насолоджуватися душею та тілом". 

Підбирали музику самі оркестранти. Кожна композиція окреслює певний етап життя музикантів. До прикладу, "Вальс квітів" Петра Чайковського,  асоціюється із першим флешмобом, у якому взяли участь оркестранти, чи "Лібертанго", яке музиканти часто виконують, коли їздять на гастролі. Втім не обійшлося без ексклюзивів. Спеціально для симфонічної вечері композитор Любомир Ліщук розписав дві композиції – саундтреки до фільмів "Форест Гамп" і "Гаррі Поттер". 

"Це величезної важливості дійство, – переконує диригент Симфонічної вечері Юрій Бервецький. – Так можемо презентувати Україну та українську культуру в новій якості, це піднімає градус і рівень нашої культури. Ми переходимо від споживацького моменту до створення вражень, асоціацій та емоцій. Чимало музикантів були творцями гастрономічних шедеврів. Музика та їжа високої кухні завжди були разом. Цього не треба цуратися, а навпаки – варто людей привчати". 

Для оркестрантів такий формат був незвичним. Вони не лише грали на інструментах, але, поки відвідувачі куштували страви, брали участь у  мистецькому перформансі. На сцену виставили мольберт, на якому музиканти зображали своє бачення гостей. 

"Ми не хотіли перетворити це дійство на приниження для оркестру, щоб музиканти грали тоді, коли люди їдять, – зазначає директорка-розпорядниця "INSO LVIV" Анастасія Пришляк. – Для нас – не той формат, ми академічний оркестр. Тому намагалися зробити максимально комфортні умови для всіх, щоб у нас було дві зірки – Євген Клопотенко й оркестр "INSO LVIV" на сцені". 

Відтак замість звичних приборів на гостей чекали олівці та нотний стан, аби записувати свої емоції та враження. А щоб підкреслити весняний настрій, зал прикрасили букетами з тюльпанів, нарцисів, зелені та печериць. Крім того, приготували невеличкі подаруночки – спеції, які відвідувачі зможуть використовувати у  повсякденному житті. 

"Я захоплююся тим, як Євген пропагує українську культуру, – розповідає відвідувачка вечері Марія Полюга. – Кожен проєкт, який він робить, – це щось надзвичайне. Такі культурні вечори дуже цінні, адже це не лише гастровечір, а також культурно-гастрономічний вечір, який заохочує не лише спробувати нові страви, а також послухати симфонічну музику". 

В Україні дійство відбувається вперше. Але організатори готові влаштовувати симфонічні вечері також в інших українських містах. Переконані, таким чином буде розвиватися новий рівень української культури. 

Христина Парубій

Стежте за найважливішими новинами України та світу разом з "Еспресо.Захід"! Підписуйтесь на наш Telegram-канал