Референдум можуть використати для розхитування ситуації в державі, - Стецьків
Це, у першу чергу, на руку проросійським силам.
Таку думку у коментарі для "Еспресо.Захід" висловив колишній народний депутат Тарас Стецьків.
"Якщо говорити абстрактно, то закон про референдум потрібен в Україні. Рада вже приймала подібний закон за президентства Януковича, проте його скасував Конституційний суд два роки тому, оскільки був небезпечним для державності. Закон потрібен як елемент народовладдя, як прояв прямої демократії. Крім цього, його прийняття було вимогою Венеціанської комісії.
Але коли цю абстрактну ідеальну ситуацію накласти на українські реалії, війну та політичне протистояння, то прийняття цього закону є передчасним і достатньо небезпечним. Оскільки кампанія щодо певних питань референдуму може бути використана антиукраїнськими силами для нав’язування суспільству ідей, які можуть відверто розколювати Україну чи навіть провокувати громадянський конфлікт", - повідомив політик.
Далі Тарас Стецьків розповів про найбільш неоднозначні положення цього закону:
"Найцікавішим є момент, що не внесено заборони на іноземне фінансування референдуму. Також не пройшла поправка про те, що всі питання ще до початку збору підписів мають бути схвалені у Конституційному суді на предмет конституційності. Звісно ж, зараз КСУ є політично заангажованим і непередбачуваним, але ситуація може змінитись після дообрання суддів, тому цю норму обов'язково слід було записувати у закон. Тим більше – вона передбачена у всіх демократичних країнах".
Далі Тарас Стецьків відзначив: слід пам'ятати, що закон про референдум був передвиборчою обіцянкою і Володимира Зеленського, і його партії.
"Проте не можна приймати такі важливі речі бездумно. А мені виглядає, що більшість депутатів просто не уявляють, за що вони голосували. Наше щастя, цей закон поки не придатний до використання. Наша система не готова до електронного голосування. Крім цього, потрібні низка рішень Кабміну та ЦВК. Але фактом є те, що закон прийнято, і вже навіть цього року хтось може скористатись правом ініціювати референдум і ставити питання, які можуть дуже сильно загострити ситуацію в Україні. Така небезпека стає реальністю. І першими таке можуть зробити сили, які працюють на підрив української держави", - підсумував політик.
- Нагадаємо, 26 січня Верховна Рада підтримала у другому читанні закон про всеукраїнський референдум.
- "За" проголосували 255 парламентарів – майже всі представники фракції "Слуги народу" та групи "Довіра". Також деякі позафракційні депутати.
- Спікер Парламенту Дмитро Разумков зазначив, що цим законом можна скористатись не скоріше, як у 2022 році. А вартість референдуму на даний момент оцінюється у 2 млрд гривень.
Стежте за найважливішими новинами України та світу разом з "Еспресо.Захід"! Підписуйтесь на наш Telegram-канал.
- Актуальне
- Важливе