Що буде з будівництвом у "Шевченківському гаю" у Львові

Наразі припинили всі роботи на території музею.

Про це інформує "Еспресо.Захід".

Львівська міська рада створить робочу групу, яка тиждень аналізуватиме будівництво на території "Шевченківського гаю" та оприлюднить результати та висновки, які будуть обов’язковими для реалізації. Перше засідання групи відбудеться 4 або 5 січня. Про це сьогодні, 30 грудня, повідомили на брифінгу щодо ситуації у Музеї народної архітектури імені Климентія Шептицького ("Шевченківський гай") за участі заступника міського голови Андрія Москаленка, керівника музею Романа Назаровця, директорки департаменту розвитку та начальниці управління культури Наталії Бунди, отця Юстина Бойка.

"Сьогодні вранці ми мали зустріч з представниками колективу музею і з отцем Юстином. Ми вийшли на спільне рішення – створення робочої групи, яка вивчить інформацію, а також дасть правовий висновок. До робочої групи увійдуть представники управління культури, юридичного департаменту, управління архітектури, управління охорони історичного середовища. Так само залучать представників церкви. Зокрема отця Юстина Бойка. Також будуть експерти, які спілкуватимуться з представниками трудового колективу, щоб оперативно знайти рішення в цій ситуації", – каже Андрій Москаленко.

Що сталося в музеї?

Працівники Музею народної архітектури і побуту у Львові імені Климентія Шептицького опублікували лист, яким протестують проти будівництва на території комплексу споруди, яку вважають незаконною. У листі йдеться, що, починаючи з вересня 2020 року, на території навколо церкви зі села Кривка отець Юстин Бойко активно проводить "будівельно-реставраційні роботи", які не узгоджено з музеєм.

"На наше прохання надати інформацію про проведення таких робіт та обґрунтувати їх законність монастир не взяв цього до уваги. На жаль, говорити про партнерство на засадах відвертого ігнорування дуже важко, тим більше, коли йдеться ще й про ймовірне нехтування законом України. Після кількох, проведених за присутності о. Юстина Бойка, науково-методичних рад із питань благоустрою території навколо церкви зі с. Кривка, після розтлумачення йому всієї повноти відповідальності музею перед законом, роботи не те що не припинилися, а набрали нових обертів – на подвір’ї церкви встановили пам’ятний хрест і зараз просто на очах росте каплиця-новотвір, яку заанонсували звести вже до Різдва", – повідомляють музейники.

Фото: Леся Гарасим

Вони додають, що конфлікт персоналізований, але доводиться апелювати до всієї Свято-Іванівської лаври.

Як вирішуватимуть проблему?

Директорка департаменту розвитку та начальниця управління культури ЛМР Наталія Бунда говорить, що півтора року тому прийняли стратегію розвитку музею, яка передбачає науковий, освітній і культурний розвиток. Тобто Свято-Іванівська лавра та музей мають кооперуватися, співіснувати й діяти у правових рамках. Пані Бунда зазначає, що найкращим рішенням є комунікація.

Керівник музею Роман Назаровець говорить, що всі роботи на сьогодні припинили, щоб робоча група могла дослідити наслідки. Цьогоріч науково-методична рада музею проводила кілька зустрічей з отцем Юстином Бойком, адже зміни благоустрою зафіксували ще в липні.

"Цього літа лавра разом з музеєм спільно реставрували церкву зі с. Кривка. Також ухвалили рішення перенести на її територію тимчасову споруду, щоб у часи коронавірусу вона працювала як літня каплиця. У жовтні монастир представив проєкт архітектора Романа Сулика, в якому йдеться про ідею монастиря збудувати другу каплицю. Відповідно, науково-методична рада музею запропонувала три варіанти рішення. Перше – це перевезти дзвіницю, яку не використовують, з села Тухля та пристосувати її до того, щоб монахи могли там проводити богослужіння. Ми вели перемовини зі священником і громадою села. Це рішення було б правильним, бо ми – музей, а це пам’ятка архітектури, яку треба зберегти. Другим варіантом ми запропонували зробити копію тієї дзвіниці з села Кривка, яка стояла там колись. Це потрібно, щоб будівля відповідала стилю нашої архітектури. Третій варіант – це той, який запропонував архітектор Роман Сулик. Але для цього потрібно діяти в умовах чинного законодавства, підготувати документи для проєкту", – пояснює Роман Назаровець.

Керівник музею додає, що можна перевезти й іншу дерев’яну церкву, яка потребує реставрації, як це колись зробив Андрей Шептицький, коли врятував пам’ятку архітектури з села Кривка.

Отець Юстин Бойко – синкел у справах монашества у Львівській архиєпархії УГКЦ, який збирав гроші на забудову, задоволений, що питанням займається Львівська міська рада. Він чекатиме висновків робочої групи.

Стежте за найважливішими новинами України та світу разом з "Еспресо.Захід"! Підписуйтесь на наш Telegram-канал