День кросворда: забавки, тенет і унікальний львівський будинок-кросворд

Сьогодні, 21 грудня, у світі відзначають День народження кросворда.

Кросвордам уже понад сотню років. До появи інтернету вони були однією з найулюбленіших розваг багатьох людей, які спеціально передплачували газети та журнали з різноманітними головоломками.

Паперовий кросворд. Фото: pixabay

Нині існує розмаїття кросвордів: класичні, скандинавські, японські, циклічні, китайські, англійські, американські та багато інших. Та всіх їх об’єднує одне – любов до головоломок, пов’язаних з геометрією квадратиків, у які вписують правильні слова чи цифри.

З розвитком технологій паперові кросворди відходять у минуле. Однак у світі віртуальних ігор вони досі популярні. Зокрема, "Words of wonders" – це гра, яка побудована за принципами кросвордів і яку скачали понад 50 млн людей.

Кросворди вже давно стали чимось більшим, ніж просто грою – це символ загадки. Для прикладу, у Львові на вулиці Сахарова, 82, знаходиться унікальний арт-об’єкт – будинок-кросворд, що входить у десятку найдивніших сучасних будівель Європи і займає там сьоме місце під назвою "Crossword Tower".

Будинок-кросворд. Фото: Юра Мартинович

Автор проєкту – Сергій Петлюк, саме він створив цю оригінальну та незвичну мистецьку річ. По-перше, висота цього кросворда складає 30 метрів, ширина – 18 метрів. А по-друге, цей кросворд є не просто стилізованим малюнком, а справжньою головоломкою. Раніше у Львові навіть розповсюджувались буклети із завданнями до розв’язання цього кросворда. Або ж можна було просто дочекатись темряви, коли включається освітлення стіни, і букви, нанесені спеціальною фарбою, починають відображатись у клітинках. Однак з плином часу ця "невидима фарба" стерлася, тож тепер розв’язок видно в будь-який час.

Будинок-кросворд. Фото: Юра Мартинович

На завершення розповімо коротку історію винайдення кросворда.

Є кілька версій, де і коли вони вперше з’явилися. На звання батьківщини кросвордів претендують чотири країни: Італія, Великобританія, США та Південно-Африканська Республіка.

Деякі дослідники називають відомий давньоримський паліндром – ТЕNЕТ – прототипом давнього кросворду. "SATOR-AREPO-TENET-OPERA-ROTAS" (укр. Посівач Арепо тримає колеса в ділі) – це буквосполучення, яке складене з латинських слів і поміщене в квадрат таким чином, що слова можна прочитати однаково справа наліво, зліва направо, зверху вниз і знизу вгору. Найдавніший такий напис виявили на руїнах давньоримського міста Помпеї, знищеного в результаті виверження вулкана Везувій 79-го року.

 Давньоримський паліндром Фото: Вікіпедія

На думку ж англійців, перші кросворди друкувалися вже в середині XIX століття в лондонській газеті "The Times", а першим автором гри був Майкл Девіс. Ці головоломки були дуже прості й призначалися в основному для дітей.

Інша історія, пов’язана з виникненням кросвордів, сталася на початку XX століття з жителем Південно-Африканської Республіки Віктором Орвіллом. За легендою, чоловік був засуджений до трьох років тюремного ув’язнення. У камері, де він сидів, підлога була вимощена кам’яними плитами, які представляли собою своєрідну сітку. Від нудьги він став заповнювати клітини словами. Потім це було перенесено на папір, а до слів дібрані визначення. Пізніше Орвілл відправив свій винахід поштою до редакції великої газети Кейптауна. Він назвав гру:"Туди-сюди по квадратах".

Однак офіційно перший у світі сучасний кросворд був опублікований у США. Саме 21 грудня у 1913 році журналіст Артур Вінн створив та опублікував у недільному номері газети "New York World" перший сучасний кросворд (під назвою "word-cross" – перетин слів). Кросворд Вінна мав 32 слова і був складений у формі ромба. Вінн виконував завдання редактора газети і розробляв сімейну забавку до Різдвяних свят. На допомогу прийшли дитячі спогади – "магічні квадрати". Таку головоломку загадував йому колись дідусь. Саме її модифікацією потішив читачів недільний додаток до газети "New York World" 21 грудня 1913 року.

Фото 6. Перший "ворд-крос" Вінна, 1913. Фото: Вікіпедія

Ця новинка мала приголомшливий успіх. Його винахід так сподобався читачам, що вони у своїх численних листах просили газету продовжити друкувати подібні завдання. Кросворди з'явилися і в інших американських газетах, а згодом був опублікований перший збірник кросвордів. Наприкінці 1924 року такі кросворди вже друкувалися в Англії. У СРСР же вперше кросворд з'явився в журналі "Огонёк" 1929 року.

Цікавий факт: на сьогодні перше місце серед укладачів кросвордів займає Роже Боукарт з бельгійського міста Брюгге. Своє 65-річчя він відзначив тим, що запропонував для книги рекордів Гіннесса найбільший у світі кросворд – довжиною 31 метр і шириною 53 сантиметри, який містив 50 400 слів. Питання зайняли 2734 сторінки. Автор укладав своє творіння майже чотири роки.

Читайте також: Назад у майбутнє: сьогодні день, коли можна мандрувати в часі.

Стежте за найважливішими новинами України та світу разом з "Еспресо.Захід"! Підписуйтесь на наш Telegram-канал