Монумент слави у Львові: знести не можна залишити

Уже вкотре учасники російсько-української війни вимагають від влади міста знести пам'ятник радянським воїнам. На нинішньому виконкомі нарешті ухвалили рішення.

Про це повідомляє "Еспресо.Захід". 

Днями учасники російсько-української війни записали відео до влади з вимогою знести Монумент слави на вулиці Стрийській у Львові. Після кількох зустрічей з ініціаторами в мерії нарешті знову взялися до проблеми скандальної споруди. І нарешті справу зрушили з місця. Сьогодні на засіданні виконкому ЛМР затвердили дату знесення залишків пам'ятника. Його остаточно приберуть до кінця лютого 2021 року.

Утім питання демонтажу радянського символу – не нове для міста. "Попрощатися" з цим монументом активісти Львова вимагали ще після Революції Гідності. 2016 року учасники російсько-української війни та люди, котрі пережили радянські репресії, звернулися до мерії, аби знести пам'ятник радянським воїнам. Питання обговорювали довго, створили комісію. Навіть знесли стелу, яка й без того перебувала в аварійному стані. Але на цьому роботи припинили. 

Серед активістів – Андрій Лібич. Захисник України, за освітою історик. Він переконує, що не може на сьомому році війни в українському Львові, біля Національної академії Сухопутних військ стояти радянський символ. 

"Монумент встановлений окупаційній московській армії до 50-річчя СРСР, – розповідає у коментарі "Еспресо.Захід" Андрій Лібич. – Він возвеличує армію, яка окупувала УНР. Лише в часи незалежності тут поставили напис: "Переможцям над нацизмом". До цього він так і називався – Слави ЗС СРСР. Це відверто окупаційний символ, який у контексті нинішніх подій потрібно прибрати". 

Андрій Лібич переконаний: нині ми маємо шанс повністю порвати зв'язки з Росією та стати незалежною державою. 

"Парадокс, що цей пам'ятник досі є в українському Львові. Маємо війну з Росією, а її символ стоїть біля української армії у Львові". 

А ось у мерії не квапилися з остаточним вирішенням питання. За словами заступника міського голови Львова Андрія Москаленка, питання монумента потрібно розглядати у ширшому руслі, оскільки на тому місці планується реконструкція всієї площі. 

"Площа має стати місцем вшанування українського героя, – каже Андрій Москаленко. – Ми говоримо про велику територію, яка включає не лише Монумент слави, але й  Національну академію Сухопутних військ, Стрийський парк і парк імені  Богдана Хмельницького. Також важлива транспортна розв'язка. Треба передбачити кошти в бюджеті на архітектурний фонд, на облік, на проведення аудиту. Має бути проєктна документація, архітектурний конкурс. Увесь цей шлях потрібно пройти".

Відтак після рішення виконавчого комітету Андрій Москаленко обіцяє, що буде створена робоча група, яка складатиметься із профільних інституцій. Також туди запросять представників ініціативних груп. Однак скільки часу триватиме підготовка і сама реконструкція площі, Андрій Москаленко не знає. Каже, рано ще говорити, оскільки попереду чимало рішень, які потрібно прийняти. До слова, з процесом демонтажу аварійної стели зволікали майже рік.

А ось ветерани кажуть, що тепер не дозволять міській владі затягнути процес. 

"Якщо пам'ятник не демонтують, ми так просто не залишимо справи, він постійно буде об'єктом нашої уваги, – запевняє учасник російсько-української війни Антон Петрівський. – Нам обіцяли, що до кінця лютого монумент демонтують. Тут має постати меморіал пошани українських воїнів різних епох. По-перше, це покаже спадковість нашої військової традиції, а, по-друге, щоб курсанти Національної академії Сухопутних військ, яка розташована поруч, відчували себе спадкоємцями українських воїнів різних часів".

Чи дотримає міська влада слова – побачимо. 

Стежте за найважливішими новинами України та світу разом з "Еспресо.Захід"! Підписуйтесь на наш Telegram-канал