У листопаді до ШВЛ довелося підключити… понад 5,5 тисяч хворих на COVID-19 українців

Кількість госпіталізованих разом із показником смертності вказує на те, що захворюваність в Україні на COVID-19 (попри статистику, яку щодня оприлюднює Міністерство охорони здоров'я) насправді не знижується.

Таку думку озвучили експерти Центру економіки охорони здоров'я Київської школи економіки під час презентації щотижневого "Аналізу поточної ситуації та моделювання сценаріїв поширення захворювання", передає "Еспресо.Захід".

За словами керівника Центру економіки охорони здоров’я КШЕ, заступника міністра охорони здоров’я України у 2016-2019 роках Павла Ковтонюка, з другої половини листопада в Україні виявляють меншу кількість нових випадків, але це відбувається на тлі зменшення ПЛР-тестування. При цьому частка позитивних випадків залишається у шість разів більшою за рекомендовану ВООЗ, яка б дозволила контролювати захворюваність (32% проти 5%). Щоб робити висновок про стале зменшення поширення коронавірусної інфекції, необхідно спостерігати стале зменшення нових випадків упродовж двох тижнів за умови незмінної або зростаючої кількості проведених тестів.

"У більшості COVID-лікарень навантаження на медпрацівників є помірним. Проте з 470 лікарень, які визначені для надання стаціонарної допомоги пацієнтам з COVID-19, 45 потребують підсилення медперсоналу та/або ліжкомісць. У чотирьох бракує і медиків, і ліжок. Це – Київська міська лікарня №1, Ніжинська центральна міська лікарня ім. М. Галицького, Дунайська обласна лікарня Одеської обласної ради та Камянець-Подільська міська лікарня №1. Ще дві – Криворізька інфекційна лікарня №1 та Міська клінічна інфекційна лікарня Одеської міської ради – перебувають на межі", - таку інформацію з посиланням на дані Національної служби здоров'я України оприлюднив старший дослідник департаменту економіко-політичних досліджень КШЕ Юрій Ганиченко. 

Цього тижня влада активізувалася і почала більш активно розширювати "ковідний" ліжковий фонд. Якщо раніше за тиждень додавали по 1-3 тисячі ліжок, то за останній тиждень додали понад 6 тисяч. Це – більше, ніж 10% всього ліжкового фонду (йдеться про інфекційні ліжка). Що стосується ліжок в інтенсивній терапії, було додано понад 300 ліжок. Для порівняння, у попередні тижні додавали по 100-150. Зараз їх налічується понад 3,8 тисяч. Однак безкінечно додаватися ліжка не можуть.

За інформацією НСЗУ, кількість пацієнтів госпіталізованих з COVID-19 у листопаді (порівняно з жовтнем) зросла на 25%. Так, у листопаді було госпіталізовано 63 958 пацієнтів. Ще понад 8,5 тис. продовжили розпочате у жовтні лікування. Кількість пацієнтів, підключених до джерел кисню, зросла на 44%. Їх загальна кількість склала майже 46 тисяч. Це - 63% від усіх пролікованих минулого місяця пацієнтів. У 1,3 рази зросла кількість пацієнтів, які перебували у відділеннях інтенсивної терапії (з 9,5 тисяч до майже 13 тисяч госпіталізованих. Зокрема кількість підключених до ШВЛ зросла з понад 4 тисяч до 5,6 тисяч.

У КШЕ визнають: їхній прогноз, що з 4 січня може настати колапс медичної системи, на щастя, не справдиться, але й підстав для оптимізму, кажуть експерти, у них немає. Локдаун – екстрений захід, як стоп-кран у поїзді. Заплановий локдаун, який український уряд вирішив запровадити лише через місяць, після новорічних свят, є запізнілим кроком, а тому загрожує неконтрольованим поширенням SARS-CoV-2 упродовж наступних чотирьох тижнів. Наслідком може бути надмірне навантаження на лікарні і додаткові смерті, яких би можна було уникнути.

Наразі експерти розробляють нові сценарії, які обіцяють оприлюднити наступного тижня.  

Стежте за найважливішими новинами України та світу разом з "Еспресо.Захід"! Підписуйтесь на наш Telegram-канал https://t.me/espreso_zahid