У лютому в Україні можуть фіксувати… по 40 тисяч нових випадків Covid-19 за добу

У Центрі економіки охорони здоров'я Київської школи економіки озвучили єдиний можливий сценарій, який дозволить владі контролювати ситуацію з поширенням коронавірусу. Це - негайне (за прикладом європейських країн) введення жорсткого локдауну терміном на один місяць по всій країні.

Вихід з карантину повинен відбутися за чіткими індикаторами. Це дозволить зламати криву захворюваності і повернутися у січні до відносно нормальної роботи.

Відмова від жорстких обмежень протягом грудня призведе до неконтрольованого росту захворюваності і ризику критичного перевантаження лікарень уже на початку січня. Таку заяву зробили експерти КШЕ під час презентації щотижневого "Аналізу поточної ситуації та моделювання сценаріїв поширення захворювання #COVID-19", передає "Еспресо.Захід".

Країни Європи, де поширеністю SARS-CoV-2 стабілізувалася, починають послаблювати локдаун. Чехія цього тижня відновлює роботу бізнесу. Запрацюють ресторани (щоправда з умовою дотримання соціальної дистанції). Буде скасована комендантська година. Італія переходить на адаптивний карантин, але комендантська година з 22.00 до 05.00 продовжуватиме діяти по всій країні. Німеччина обмежує приватні зібрання до п’яти осіб (на період Різдва – до десяти). Громадян просять утриматися від подорожей на свята.

Україна залишається однією з п’яти країн з найбільш критичною ситуацією щодо захворюваності на Covid-19 в Європі (серед країн з чисельністю населення понад 10 млн). Але в той час, як у чотирьох інших - Бельгії, Чехії, Польщі і Румунії - ситуація поволі стабілізується, в Україні захворюваність продовжує зростати.

За словами старшого дослідника департаменту економіко-політичних досліджень КШЕ Юрія Ганиченка, карантину вихідного дня виявилося недостатньо, щоб змінити негативну динаміку. До введення карантину вихідного дня 2/3 країни перебувало у червоній зоні, решта – у помаранчевій. Сьогодні (після того, як уряд скасував карантин вихідного дня) по всій території країни діють обмеження помаранчевої зони, найсерйознішим з яких є обов’язок носити маски у громадських місцях.

"Якщо залишити все як є, нас чекає доволі страшне майбутнє. Крива захворюваності піде стрімко вгору. У січні перетнемо позначку у 20 тисяч нових випадків на добу. У лютому це вже може бути 40 тисяч і тоді система лікарень просто зупиниться", - такий прогноз озвучив керівник Центру економіки охорони здоров’я КШЕ, заступник міністра охорони здоров’я України у 2016-2019 роках Павло Ковтонюк.

"Зараз влада розглядає ще один сценарій – введення карантину на зимові свята. Якщо 1 січня або у перший тиждень січня буде введений жорсткий локдаун, це, безумовно, призведе до зменшення захворюваності, але це також створює дуже великий ризик того, що система лікарень може не витримати. Якщо не ввести обмеження раніше, у перший тиждень січня система лікарень досягне критичного навантаження. Це – при поточному рівні забезпечення ліжкового фонду (для госпіталізації хворим з важким перебігом Covid-19. – Авт.)", - каже Павло Ковтонюк і додає: "Яким є реальне забезпечення, ми не знаємо. Вчора стало відомо (перевіряю цю інформацію за власними джерелами), що в Одесі було відкрите нове "ковідне" відділення на 90 ліжок, яке було заповнене важкими хворими… за півтора дні. Це говорить про те, що офіційна статистика по Одеській області не відображає реальної ситуації (офіційно влада повідомляє про заповненість ліжкового фонду на 50%)".

Стежте за найважливішими новинами України та світу разом з "Еспресо.Захід"! Підписуйтесь на наш Telegram-канал https://t.me/espreso_zahid