Експерти ЄС стали на захист Боржави від будівництва вітроелектростанції

Вони нагадали Україні про екологічні зобов'язання при отриманні Асоціації з Євросоюзом та скерували своїх фахівців на перевірку правильності висновків оцінки впливу на довкілля щодо вітряків на полонині.

Про це розповіла в коментарі для "Еспресо.Захід" член збірної України з дельтапланерного спорту, учасниця руху "Врятуй Боржаву" Юлія Бурлаченко.

Вона повідомила, що сьогодні, 3 грудня, на щорічному засіданні Постійного Комітету Бернської конвенції була розглянута справа щодо загрози для території полонини від будівництва ВЕС. Та відзначила одностайність усіх присутніх експертів щодо того, що Боржаву слід захищати, як цінний елемент європейської Смарагдової мережі.

Безпосередньо хід засідання Бернської конвенції активісти описали на сторінці своєї спільноти "Врятуй Боржаву":

"Комітет заслухав виступ Катерини Борисенко від ГО "Українська природоохоронна група", що подавала скаргу до Бернської конвенції з цього питання. Вона показала, що будівництво такого масштабу є реальною загрозою для цієї природної території, а процедура ОВД (оцінка впливу на довкілля – ред.) була проведена з порушеннями і не дає реальної інформації про вплив на довкілля; розповіли про ситуацію з судами і про отримані забудовником дозволи".

Позицію держави під час конференції представляла заступниця міністра екології України Ірини Ставчук. Вона розповіла про результати ОВД та плани забудовників.

Секретар Конвенції пані Урсула Стікер вказала на важливість цього кейсу і підкреслила, що Уряд України повинен дотримуватись стандартів Смарагдової мережі.

"Всі учасники одноголосно підтримали пропозицію провести незалежну експертизу на місці у 2021 році. То ж сподіваємось на підтримку Постійного Комітету, а також на початок співпраці з боку нашого Міністерства екології", - відзначають екоактивісти.

Підсумовуючи, Юлія Бурлаченко наголосила на тому, що захисники Боржави мають абсолютну підтримку міжнародних експертів, проте слід дочекатись повного тексту рішення, який буде оприлюднений за декілька днів: "Та найголовніше, що наступного року до нас приїдуть фахівці конвенції, які на власні очі зможуть перевірити відповідність висновків ОВД з реальністю. Також ми розраховуємо на те, що до офіційних висновків цієї авторитетної організації жодного будівництва на Боржаві точно не буде".

Відзначимо, минулого тижня стало відомо, що проти будівництва вітрової електростанції на Боржаві виступив голова Закарпатської ОДА Олексій Петров, а також прокуратура області оскаржила дії Держгеокадастру щодо надання землі під вітряки. Натомість все голосніше у владних кабінетах лунає думка про створення на полонині заповідної зони.

Подібної думки притримуються й науковці, які у кінці жовтня скерували на адресу керівництва Закарпатської ОДА Олексія Петрова та Закарпатської облради Михайла Рівіса наукове обґрунтування створення регіонального ландшафтного парку "Боржавські полонини".

З підтримкою збереження полонини Боржава також виступив Апостольський адміністратор Мукачівської греко-католицької єпархії єпископ Ніл Лущак.

Як зазначають активісти спільноти "Врятуй Боржаву", які власне і добились конкретних дій з боку обласних державних структур, далі вони очікують того, що "Міністерство екології та захисту довкілля скористається можливістю і нарешті підключиться до захисту природи Карпат". Крім цього вони розраховують, що будуть скасовані детальні плани територій, розроблені для будівництва ВЕС з рядом порушень.

Слід відзначити, що ці дії з боку обласної влади та прокуратури були вчинені напередодні засідання Бернської конвенції, яке відбудеться наступного тижня, з 30 листопада по 4 грудня.

Європейські експерти стурбовані неналежною комунікацією у цьому питанні з боку влади в Україні, а також мають сумнів щодо достовірності висновків про оцінку впливу на довкілля. Оскільки уряд досі (від листопада 2019 року) не надав відповіді на звернення Бюро конвенції, тепер її вимагатимуть від представника України в Раді Європи.

Громаді залишається сподіватися, що такі кроки не зроблені для відволікання уваги міжнародної спільноти, а стануть початком кінця проєкту ВЕС на Боржаві.

Нагадаємо, активісти спільноти "Врятуй Боржаву" та громадськість оскаржує дозвільні документи на будівництво ВЕС у судах. Вже було скасовано дозвіл на будівництво. А тепер ще й вимагають визнання протиправним "екологічного" висновку з ОВД. На початку листопада Восьмий апеляційний адмінсуд у Львові не підтримав позиції екологів, то ж вони звертаються з вимогою касації у Верховний суд України.

Більше про перебіг протистояння активістів та потенційних забудовників та огляд тієї шкоди, яку могла б принести ВЕС на гірському хребті Боржава читайте тут.

Стежте за найважливішими новинами України та світу разом з "Еспресо.Захід"! Підписуйтесь на наш Telegram-канал.