live
Супутник ASTRA-4A 12073 МГц. Поляризація-Н. Символьна швидкість 27500 Ксимв/с. FEC 3/4

На Закарпатті голова ОДА та прокуратура виступили на захист Боржави від будівництва ВЕС


фото: фейсбук-сторінка "Врятуй Боржаву"
В кінці тижня спочатку новий голова Закарпатської ОДА виступив проти вітроелектростанції на полонині, а згодом й обласна прокуратура оскаржила дії Держгеокадастру щодо надання землі під вітряки.

Про свою позицію та план дій щодо збереження Боржави від скандальної забудови вітровою електростанцією голова Закарпатської облдержадміністрації Олексій Петров розповів в інтерв'ю "Голосу України", інформує "Еспресо.Захід".

"Моя позиція чітка: я проти. З таких причин. Перше — не бачу там дохідної частини для територіальної громади, друге — зменшення туристичного потенціалу і для гірськолижного курорту, і для таких видів дозвілля, як літній відпочинок у горах, зелений туризм, канатна дорога, гірські байкери, дельтапланеристи... Висновок оцінки впливу на довкілля видавався обласною адміністрацією до мене. Я в суді не підтримав і відмовився підтримувати. Хоча на засідання суду я мав направити представника від ОДА на боці інвестора. Надалі ми проговорили з прокуратурою можливість подати цивільний позов щодо незаконності видачі розпоряджень Свалявської і Воловецької райдержадміністрацій на детальний план території. Прокурори цим займаються. Тобто в нас є дорожня карта, в рамкам якої рухаємося", — заявив керівник області.

І реакція прокуратури не забарилась – правоохоронці подали позов до Господарського суду Закарпатської області щодо визнання неправомірними дій обласного управління Держгеокадастру.

У документі, зокрема, містяться вимоги щодо визнання недійсними та скасування наказів щодо зміни цільового призначення землі на полонині Боржава та надання земельних ділянок в оренду, визнання недійсними договорів оренди.

"Встановлено, що упродовж грудня 2017 — липня 2018 років посадовці обласного управління Держгеокадастру змінили цільове призначення 53 земельних ділянок, загальною площею більше 42 га та вартістю 19,5 млн грн. Надалі ці землі надано в оренду для розміщення, будівництва, експлуатації та обслуговування будівель і споруд об’єкту енергогенеруючого підприємства. При цьому відповідним органом державної влади не враховано той факт, що всі надані в оренду земельні ділянки розміщені у межах території Смарагдової мережі", — інформує пресслужба прокуратури.

Правоохоронці обґрунтовують подання позову тим, що полонина знаходиться під охороною Бернської конвенції про охорону дикої флори та фауни і природних середовищ. Збереження цих територій є зобов’язанням України перед Радою Європи в рамках Угоди про асоціацію між Україною та ЄС.

Також вони стверджують, що полонину Боржаву, натомість, треба перетворити у заповідник загальнодержавного значення:

"Вказана територія є й ареалом проживання рідкісних видів тварин та зростання рідкісних видів рослин, занесених до Червоної книги України, що є безумовною підставою для оголошення цієї землі об'єктом природно-заповідного фонду України загальнодержавного значення".

Подібної думки притримуються й науковці, які у кінці жовтня скерували на адресу керівництва Закарпатської ОДА Олексія Петрова та Закарпатської облради Михайла Рівіса наукове обґрунтування створення регіонального ландшафтного парку "Боржавські полонини".

Як зазначають активісти спільноти "Врятуй Боржаву", які власне і добились конкретних дій з боку обласних державних структур, далі вони очікують того, що "Міністерство екології та захисту довкілля скористається можливістю і нарешті підключиться до захисту природи Карпат". Крім цього, вони розраховують, що будуть скасовані детальні плани територій, розроблені для будівництва ВЕС з рядом порушень.

Слід відзначити, що ці дії з боку обласної влади та прокуратури були вчинені напередодні засідання Бернської конвенції, яке відбудеться наступного тижня, з 30 листопада по 4 грудня.

Європейські експерти стурбовані неналежною комунікацією у цьому питанні з боку влади в Україні, а також мають сумнів щодо достовірності висновків про оцінку впливу на довкілля. Оскільки уряд досі (від листопада 2019 року) не надав відповіді на звернення Бюро конвенції, тепер її вимагатимуть від представника України в Раді Європи.

Будемо сподіватися, що такі кроки не зроблені для відволікання уваги міжнародної спільноти, а стануть початком кінця проєкту ВЕС на Боржаві.

Нагадаємо, активісти спільноти "Врятуй Боржаву" та громадськість оскаржує дозвільні документи на будівництво ВЕС у судах. Вже було скасовано дозвіл на будівництво. А тепер ще й вимагають визнання протиправним "екологічного" висновку з ОВД. На початку листопада Восьмий апеляційний адмінсуд у Львові не підтримав позиції екологів, то ж вони звертаються з вимогою касації у Верховний суд України.

Більше про перебіг протистояння активістів та потенційних забудовників та огляд тієї шкоди, яку могла б принести ВЕС на гірському хребті Боржава читайте тут.

Стежте за найважливішими новинами України та світу разом з "Еспресо.Захід"! Підписуйтесь на наш Telegram-канал.

 

новини партнерів

19 січня, 2021 вівторок

19 січня, 2021 вівторок

18 січня, 2021 понеділок

17 січня, 2021 неділя

16 січня, 2021 субота

15 січня, 2021 п'ятниця

14 січня, 2021 четвер

Супутник ASTRA-4A 12073 МГц. Поляризація-Н. Символьна швидкість 27500 Ксимв/с. FEC 3/4

Введіть слово, щоб почати