Чи можна повернути товар, придбаний зі знижкою в "чорну п'ятницю"? Роз'яснення Мін'юсту

Виявляється, навіть загублений чек можна відновити.

Коли ми бачимо акційний товар у магазині, то фокусуємося насамперед на ціні. І часто на радощах від можливої економії забуваємо ретельно оглянути товар або перевірити термін його придатності. Але саме на товари неналежної якості найчастіше роблять знижки. Самі ж продавці запевняють, що акційний товар поверненню не підлягає. Насправді в деяких випадках можна повернути навіть товар із розпродажів. На сайті Міністерства юстиції оприлюднили роз'яснення, як це зробити, передає "Еспресо.Захід".

Про дефекти продавець має повідомити перед покупкою

Найчастіше мережі влаштовують розпродажі на товари минулих колекцій, несезонний одяг і взуття. Але буває, що ціну знижують на товар, який має дефекти (наприклад, подряпини, пошкодженням упаковки тощо). Якщо ви купили акційний товар, а потім виявилося, що він має суттєві недоліки, про які вас не попередили в магазині, ви можете на підставі ст. 8 Закону України "Про захист прав споживачів" (далі – Закон) звернутися з вимогою повернути кошти за товар неналежної якості або обміняти на аналогічний товар належної якості. Якщо ж продавець попередив вас, що товар має певні недоліки, але ви все одно спокусилися на привабливі "мінус 70%", у такому випадку не маєте права вимагати повернути за нього кошти або обміняти його на товар належної якості на підставі ст. 8 Закону.

Обміняти можна й товар належної якості. На це маєте 14 днів, не рахуючи дня купівлі. Обміняти можна товар, яким ви не користувались і за умови, що маєте чек про оплату.

Скільки часу діє гарантія?

Товар неналежної якості можна повернути впродовж усього гарантійного терміну. Найчастіше цей термін зазначено в гарантійному талоні, але це може бути і паспорт товару, етикетка тощо. Для харчових продуктів – це строк придатності, який має бути зазначений на упаковці. Строк придатності обчислюється, починаючи з дати виготовлення (ст. 7 Закону).

Однак на сезонні товари гарантійний строк обчислюється з початку відповідного сезону. Наприклад, гарантійний строк на літній одяг рахують з 1 квітня, а на зимовий – з 1 жовтня (постанова Кабінету Міністрів України від 19.03.1994 № 172 "Про реалізацію окремих положень Закону України «Про захист прав споживачів")

Якщо гарантійні строки не встановлено, то неякісний товар можна повернути впродовж двох років.

Якщо ви придбали товар з доставкою, то гарантійний термін рахується не з моменту укладення договору купівлі-продажу, а з дня передачі товару. Якщо товар потребує спеціальної установки, підключення чи складення – від дня їх здійснення.

Що робити, якщо чек втрачено

У покупця має бути в наявності розрахунковий документ. А для товарів, на які встановлено гарантійний строк, – технічний паспорт чи інший документ, що його замінює, з позначкою про дату продажу.

Якщо чек втрачено, його можна відновити. Інформація про продаж товару має зберігатися у продавця протягом трьох років. Покупцю, аби отримати дані про продаж товару, необхідно звернутися до продавця із письмовою заявою, а продавець протягом 30 днів має надати письмову відповідь (ст. 20 Закону України "Про звернення громадян"). Якщо відповідь покупця не задовольняє або взагалі не надана, необхідно звертатися до Державної служби України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів.

Зменшити ціну чи усунути недолік?

Якщо гарантійний термін ще не закінчився, а товар зламався і не з вашої вини, ви можете висунути до продавця одну з таких вимог:

1) пропорційне зменшення ціни;

2) безоплатне усунення недоліків товару в розумний строк;

3) відшкодування витрат на усунення недоліків товару.

Однак, якщо протягом гарантійного строку були виявлені істотні недоліки, які виникли з вини виробника (продавця), або фальсифікація товару, підтверджених за необхідності висновком експертизи, ви маєте право за своїм вибором вимагати від продавця (виробника):

Тобто повернути товар або обміняти його можна лише в разі, коли недолік є істотним і наявна провина виробника або продавця. Недолік вважається істотним, якщо робить неможливим або недопустимим використання товару згідно з його цільовим призначенням, який виник з вини виробника (продавця, виконавця). При цьому такий недолік або взагалі не може бути усунутий, або його усунення потребує понад чотирнадцяти календарних днів.

Запам'ятайте! Якщо товар важить більше, ніж п'ять кілограмів чи великогабаритний, його перевезення до магазину чи сервісного центру та повернення покупцю оплачує продавець.

Що не можна обміняти чи повернути

Є товари, яких не можна повернути продавцю. Це всі продовольчі товари, лікарські засоби та предмети гігієни, товари для немовлят, манікюрні інструменти, ювелірні вироби тощо.

Стежте за найважливішими новинами України та світу разом з "Еспресо.Захід"! Підписуйтесь на наш Telegram-канал