Ганна Цапик. Опале листя в Британії ніхто ніколи не збирає…

З нотатника українки, яка мешкає у туманному Альбіоні.

Українська погода багата на розмаїття. Тут тобі й жарке літо, і снігова зима, яскрава, усіма можливими барвами осінь, непередбачувана весна. Інша річ Британія. Просякнута туманами і дощами. Снігу немає. Помідори садять восени, квіти – взимку. А в сезон вітрів можна залишитись без паркану (!) Тож що слід знати про погоду, перед тим як відвідати Британію?

Дощ справді тут частий гість, він може не припинятися тижнями. Особливо в середині осені та весни. Тим часом гроза – велика рідкість. За три роки грім і блискавку мені вдалося побачити лише раз. Все тому, що клімат в Англії м'який. А ще – мінливий і непередбачуваний. Зовсім як львівська погода. Тож місто Лева справді можна назвати маленьким Лондоном. З раптовим сонцем, несподіваним дощем та частими поривами вітру.

Тумани – візитна картка Англії. Країна розміщена на краю Атлантики, перебуває у зоні зниження дії океанських циклонів. Звідси й висока вологість повітря. Особливо на півдні. Там без дощовика ніхто з дому не виходить. А самі тумани бувають настільки густими, що можуть зупинити рух транспорту.

Відкриттям для мене в Британії стали сезони вітрів. У будь-яку пору року вітер, буває, завиває кілька тижнів поспіль. Та так, що годі розчути одне одного на вулиці. Він може зривати паркани, які тут переважно дерев'яні, ламати кущі, дерева та змушувати літати сміттєві баки. Тим, хто живе біля моря, взагалі не позаздриш. Пісок боляче б'є в обличчя і залітає у всі куточки будинку.

Цікавий факт: в якій частині Англії ви не перебували б, це буде не далі як за 70 миль (112 км) від моря.

Англійська осінь казкова. Наче три місяці бабиного літа (не рахуючи дощів). Температура опускається не нижче 10 градусів. Вересень і жовтень взагалі можна ходити у футболках. До речі, опале листя в Британії ніхто ніколи не збирає. Відповідно кожен парк і вулиця, засипані помаранчевим листям, з традиційними червоними телефонними будками поряд, наче зійшли з найкращих британських листівок.

Тому в таку теплу пору я, до прикладу, садила помідори. А вже у листопаді збирала перший врожай. Навіть зима не стримала мене. На початку лютого я висадила свої перші голландські тюльпани, а вже у квітні вони розцвіли.

До речі, про британську зиму. Вона друга в списку мого подивування. Ви й уявити не можете, наскільки дивно бачити різдвяні віночки на дверях будинку поряд з квітучими кущами, зеленою травою і людьми, одягненими у футболки. Нічого не вдієш, традиційний "британський мороз" сягає не багато не мало – восьми градусів тепла. Але буває й менше.

Якось, після українського Різдва і двотижневого лижного відпочинку в Карпатах, я поверталась у Великобританію. Як відомо, в Англії є три найпоширеніші теми для розмови – це спорт, х-фактор і погода. Таксист, що підвозив мене, вирішив почати з найпопулярнішої:

– У нас цими днями так холодно було, ви собі й уявити не можете!

– Справді?

– Так, мем, вчора вночі термометри взагалі сягнули рекордної позначки. Було чотири градуси! Може, й менше, не знаю. Навіть собака спав зі мною в ліжку.

Я довго сміялась з цієї історії. Мене й мінус двадцять не завжди дивували в Україні, а тут від плюс чотири замерзали. Якщо ж сніг таки випадає у цих краях – всі працюють з дому, транспорт припиняє роботу, а в магазинах розкуповують продукти першої необхідності.

За останнє півсторіччя сніжне Різдво в Англії було лише чотири рази. Британці хоч і панікують при такому "катаклізмі", все ж з нетерпінням його очікують. І щороку перед святом виникає одне-єдине запитання: чи буде на Різдво справжня зима?

До слова, опалювальний сезон в Англії також особливий. Британці самі вирішують, коли його почати. Батареї встановлені у кожній кімнаті будинку чи квартири. Вмикати і вимикати їх може лише власник. Але коштує це немало. Приблизно 5 фунтів на день (175 грн) за опалення однієї кімнати. Тому британці часто надають перевагу камінам, теплим коцикам і гарячому чаю. А в офіційних рекомендаціях, як зекономити під час опалювального сезону, радять заводити кота.

Із домашніх шкідників тут водяться блощиці і миші. Тарганів немає, як і комарів та змій. А от павуків – сила силенна. Натрапити на чорну вдову – простіше простого. І дякувати Богу, якщо це з вами станеться на вулиці.

Отож уважно перевіряйте погоду перед відвідинами Британії. Щоб і не намокнути, і не замерзнути, і не бути здутим вітром. А ще – уникайте кущів, бо саме в них найбільше водяться павуки.

Стежте за найважливішими новинами України та світу разом з "Еспресо.Захід"! Підписуйтесь на наш Telegram-канал