Суд скасував рішення про визнання незаконним екологічного висновку щодо вітроелектростанції на Боржаві

Тепер захисники цієї унікальної полонини готують касаційне подання у Верховний Суд та розраховують на підтримку авторитетних екологів з Бернської конвенції.

Сьогодні, 3 листопада, Восьмий апеляційний адміністративний суд міста Львова завершив розгляд апеляційних скарг забудовника, який бажає звести потужну вітрову електростанцію на полонині Боржава, інформує "Еспресо.Захід".

Він оскаржує рішення суду першої інстанції, який скасував висновок з оцінки впливу на довкілля (ОВД, – ред.), – документ, що дозволяв будівництво ВЕС (вітроелектростанція, – ред.) на вершинах найдовшої гірської полонини Закарпаття.

Це вже третє засідання, на яких команда екологів, юристів, науковців і представників місцевих громад доводили, що висновок з ОВД був виданий з рядом порушень законодавства і прав громадян на участь у прийнятті таких рішень. Представники забудовника залучили нових учасників і подали на розгляд суду додаткові пояснення, "експертні висновки" та інші об’ємні документи, які не додають жодної інформації по суті справи, але при цьому значно сповільнюють її розгляд.

Сьогодні ж суд став на бік забудовника і скасував рішення першої інстанції. Ситуацію та подальші кроки захисників полонини Боржава для "Еспресо.Захід" прокоментувала Юлія Бурлаченко, член збірної України з дельтапланерного спорту, учасниця руху "Врятуй Боржаву":

"Сьогодні апеляційний суд скасував рішення першої інстанції про визнання незаконним висновок ОВД, але ми на цьому не зупиняємось і подаємо касаційну скаргу – тепер справа буде розглядатись у Києві у Верховному Суді, який і прийме остаточне рішення".

Вона відзначила, що, не дивлячись на це рішення, забудовник не зможе почати робіт:

"Перед тим, до речі в цьому ж суді, вже був скасований дозвіл на будівництво першої черги ВЕС, де у них передбачена підстанція. А без неї жодні роботи неможливі".

Також у захисників Боржави є великі сподівання на рішення Бернської конвенції, яка у виключному порядку розгляне це питання на найближчому засіданні постійного комітету 2 грудня. Представники цієї авторитетної організації обурені бездіяльністю українського уряду, який не відреагував на їх вимогу зупинити будівництво і провести незалежну екологічну експертизу. І тепер викликає до себе представника України у Раді Європи для отримання пояснень.

"Наш уряд не лише не зупинив підготовку до будівництва, але й видав два дозволи на його початок. Один з них ми успішно оскаржили, а по другому також готуємо документи в суд", - відзначила Юлія Бурлаченко.

Читайте також: На Закарпатті тривають міжнародні змагання з парапланерного спорту

Нагадаємо, 2 вересня той же Восьмий апеляційний адміністративний суд Львова за апеляційною скаргою ГО "Ноосфера" та Всеукраїнського громадського руху #Save Borzhava до Держархбудінспекції (м. Київ) скасував дозвіл на будівництво 34-х гігантських вітряків на Боржаві, найдовшій полонині українських Карпат.

Як повідомлялося забудовник ТОВ "Атлас Воловець Енерджи" отримав дозвіл на будівництво 34 вітроенергетичних установок висотою до 180 м на вершинах та відрогах Боржавських полонин. Вся територія планованого будівництва віднесена Радою Європи до "Смарагдової Мережі" – тобто ця зона є особливо цінною з точки зору збереження біорізноманіття у Європі, а будівництво тут є порушенням міжнародних зобов’язань України зі збереження таких територій. Масштабні будівельні роботи на нестійких ґрунтах полонини могли призвести до ряду катастрофічних наслідків для чутливої гірської екосистеми, а також для господарства прилеглих районів. Техногенне втручання в унікальні ландшафти мало б наслідком втрату туристично-рекреаційного потенціалу цього регіону.

Дозвіл на будівництво був виданий з порушеннями законодавства. Водночас, суд першої інстанції проігнорував ряд важливих для справи обставин, а також цинічно порушив права позивача – ГО "Ноосфера", не дозволивши ознайомитись з документами, які були підставою для отримання оскаржуваного дозволу. Відтак, екологічні активісти оскаржили судове рішення 1-ї інстанції в апеляційному суді. За підсумком засідання, суд скасував дозвіл Держархбудінспекції на будівництво вітряків на Боржаві.

Також відзначимо, що через бездіяльність уряду питання ВЕС на Боржаві розглянуть фахівці авторитетної Бернської конвенції. Міжнародні фахівці стурбовані неналежною комунікацією у цьому питанні з боку влади в Україні, а також мають сумнів щодо достовірності висновків про оцінку впливу на довкілля. Оскільки Уряд досі (від листопада 2019 року) не надав відповіді на звернення Бюро конвенції, тепер її вимагатимуть від представника України в Раді Європи. Засідання органу відбудеться від 30 листопада до 4 грудня цього року.

Більше про перебіг протистояння активістів та потенційних забудовників та огляд тієї шкоди, яку могла б принести ВЕС на гірському хребті Боржава читайте тут.

Стежте за найважливішими новинами України та світу разом з "Еспресо.Захід"! Підписуйтесь на наш Telegram-канал.