Одягаєш окуляри і потрапляєш у місто 12 століття: біля Львова відкривають унікальний заповідник

У "Древньому Звенигороді" можна буде перенестись у часі завдяки технологіям віртуальної реальності.

Побачити замок і старі дороги, оглянути інтер'єри типових церкви та хати, піднятись на вежу – в заповіднику "Древній Звенигород" можна буде перенестись у часі завдяки технологіям віртуальної реальності.

Нині Звенигород – це невелике село за 20 кілометрів від Львова. Але в середньовічні часи це було потужне та багате місто, княжа столиця. Вперше Звенигород згадується 1086 року. Місто проіснувало до 1241 року, коли занепало внаслідок татаро-монгольської навали. На сьогодні той стародавній Звенигород – це ціле місто, законсервоване під землею, і знахідка для археологів, які досліджують його вже багато десятиліть.

Над створенням віртуальної частини Звенигорода науковці й історики працювали 5 місяців, проєкт підтримав "Український культурний фонд", повідомила керівниця проєкту історико-культурного парку "Древній Звенигород" Наталія Войцещук під час презентації заповідника у Львові, передає "Еспресо.Захід".

"Коли ми думали над ідеєю парку, то відмовилися від класичної реставрації, відновлення у вигляді класичного скансену. Ту частину реконстукцій, які ми зробили віртуально, не будемо відбудовувати взагалі. Ми підемо у віртуальну реальність – вона динамічна, але головне, що вона не руйнує пам'ятки. Для нас головне – зберегти об'єкт", – пояснила Наталія Войцещук.

На території заповідника відтворили 12 об'єктів, які можна буде оглянути за допомогою VR-окулярів. Зображення автоматично завантажуватиметься, коли людина підходитиме до відповідної точки.

"Буде встановлено стенди, які розповідатимуть: це – південна околиця Звенигорода, це – варязький квартал, а це була вулиця, і ти не стоїш й не думаєш, де саме вона була, а одягаєш окуляри й потрапляєш на вулицю у 12 столітті, бачиш, як тоді вирувало життя", – додала Наталя Войцещук.

"Ці локації покажуть усе, крім людей. Люди – це вже наступний етап, і можливо, технології навіть дозволять взаємодіяти з ними", – додала археолог.

Локації вибирали так, щоб можна було показати планувальну структуру княжого міста.

"Намагалися показати не лише, як виглядали статусні об'єкти (два палаци, дві церкви), які підтверджували, що це княже місто, столиця. Ми показали, як біля річки панорамно виглядає саме місто. Зараз у цьому місці також є річка. Одягаєш окуляри – і потрапляєш на тисячу років назад. Показали, як виглядала жива вулиця, як виглядали боярські двори", – зазначає Наталія Войцещук.

Історики зауважують, що у Звенигороді зберігся історичний ландшафт, хоча він частково і був спотворений колишнім радянським колгоспом.

"Тобто фактично, коли ти одягнеш окуляри, то пройдешся територією заповідника. Сучасний рельєф не дуже відрізняється від тогочасного, тому буде відчуття, що ти переносишся в часі", – наголошує Наталія Войцещук.

Окрім віртуальних прогулянок, у рамках проєкту презентували поштівки та дитячі книжки з доповненою реальністю.

Для їх активації потрібно завантажити додаток, і тоді при наведенні смартфона зображення на листівках і в книжці "оживає".

Окрім того, в заповіднику встановлять віртуальні "портали в минуле". У ці двері можна зайти з активованим на телефоні додатком і детально пооглядати інтер'єри будівель – церкви та житлового будинку.

Древній Звенигород – перший в Україні історико-культурний парк на території пам'ятки археології. У червні Львівська обласна рада схвалила створення заповідника, а юридичну процедуру реєстрації завершили 2 жовтня.

Оглянути заповідник і віртуальні локації можна буде вже наступного року. Технічна сторона проєкту вже готова, протягом зими планують встановити інформаційні стенди та розчистити територію – і навесні заповідник буде готовий приймати відвідувачів. 

Стежте за найважливішими новинами України та світу разом з "Еспресо.Захід"! Підписуйтесь на наш Telegram-канал