На засіданні ТКГ домовилися про спільне інспектування з ОБСЄ району Шумів на Донеччині

Метою такої інспекції називають "недопущення зриву режиму повного та всеосяжного припинення вогню". Для цього мають довести, що українські військові не порушували домовленостей.

При цьому до складу групи, яка проводитиме інспектування, входитимуть проросійські бойовики. Про таке домовилися 9 вересня на позачерговому засіданні Тристоронньої контактної групи у форматі відеоконференції, повідомили в Офісі президента України.

Як зазначено в повідомленні, під час засідання ОБСЄ підтвердила безпідставність звинувачень в обстрілах на адресу Збройних сил України в районі населеного пункту Шуми в період з 5 липня до 2 вересня. Раніше повідомлялося, що бойовики погрожували вчинити обстріл українських позицій поблизу Шумів. Вони стверджували, що українська армія нібито "облаштовує нові траншеї" всупереч умовам перемир'я.

У штабі ООС цю інформацію спростували, а спостерігачі ОБСЄ у звіті від 5 вересня підтвердили відсутність будь-яких змін на позиціях українських військових поблизу селища.

"Це факт, викладений у нашому звіті від 5 вересня цього року", – зазначив голова СММ ОБСЄ в Україні Яшар Халіт Чевік.

Відтак учасники консультацій домовилися про спільне інспектування в районі населеного пункту Шуми за участю представника координатора вiд ОБСЄ. Українська сторона пообіцяла забезпечити питання логістики та гарантії безпеки всім учасникам інспекції.

"Сьогоднішній день дає нам надію, що режим припинення вогню буде виконуватися й надалі усіма сторонами. З цією метою українська сторона буде задіювати будь-які механізми як у рамках ТКГ, так і в рамках Нормандського формату, які дозволять зберегти життя українських військовослужбовців та мирного населення. Ми залишаємося повністю відданими мирному процесу та виконанню досягнутих домовленостей", – сказав глава української делегації в ТКГ Леонід Кравчук.

Новина про "спільну інспекцію" отримала резонанс в українському суспільстві. Зокрема, актор, волонтер, керівник благодійної організації "Фонд "Мир і Ко" Мирослав Гай зазначив, що "Зеленський та його офіс відверто підіграють на користь ворога", і "якщо інспекція у такому форматі відбудеться, то це державна зрада".

"По-перше, таким чином ми легалізуємо окупаційні війська. Ми визнаємо представників окупаційних адміністрацій суб'єктом, знімаючи провину з РФ.

По-друге, ми власною позицією підтверджуємо наратив Кремля про громадянську війну, руйнуючи вибудовану роками українську позицію на міжнародній арені.

По-третє, РФ навіть в СЦКК, це спільний центр з контролю та координації припинення вогню, завжди заводила під виглядом спостерігачів професійних військових, які проводили заходи з розвідки на користь ворога. Тому росіян виключили з СЦКК, замінивши представниками інших країн.

По-четверте, проводячи таку інспекцію одностороннє, ми принижуємо себе і ЗСУ, бо українська армія не порушувала перемир'я навіть попри вбивства наших військових за ці дні.

По-п'яте, російські окупаційні війська самі не пускають навіть представників ОБСЄ на свої позиції, продовжують мінування, інженерні роботи, розширення позицій, та перекидання військової техніки через наш кордон", – написав він.

Представник Донецької області у ТКГ, журналіст Денис Казанський на своїй facebook-сторінці написав, що його на екстрену зустріч не запросили, й додав, що Україна не інспектуватиме позицій росіян, лише навпаки, передає "Еспресо".

"Дивне рішення сьогодні було прийнято в ТКГ. Зустрічалася тільки підгрупа з безпеки, тому ми з Сергієм Гармашем на зустрічі не були присутні, і про результати зустрічі дізналися зі ЗМІ", – написав журналіст.

"Якби таке інспектування було обопільним і наші представники також могли б перевіряти позиції противника - можна було б не турбуватися. Але, як випливає з заяви на сайті Офісу президента, мова йде тільки про Шуми", - наголосив Казанський.

 "І це дивно, так як з боку нашого командування також звучали заяви про те, що бойовики будують нові зміцнення і бліндажі. Зокрема, така заява була зроблена 8 вересня. Було б логічно, якби наші представники також інспектували ці позиції разом з ОБСЄ", – зауважив представник Донецької області у ТКГ.

"Компроміси мають сенс тільки в тому випадку, якщо вони обопільні. Якщо ж на поступки йде тільки одна сторона, то це називається по-іншому", – додав він.

Тим часом в Офісі президента заявили, мовляв, ті, "хто звик політично чи фінансово наживатися на війні", не можуть спокійно сприйняти досягнутого "реального режиму припинення вогню", яке триває "протягом шести тижнів з 27 липня цього року завдяки ефективності українських представників на переговорах у різних форматах". І заради відновлення бойових дій "вони вдаються до провокацій, розповсюдження фейків і вже традиційно для себе ставлять піар вище від збереження життя людей".

Надалі цитуємо заяву ОП без змін:

"З метою спростування фейків і недопущення нових провокацій сьогодні досягнута домовленість у межах Тристоронньої контактної групи про спільне інспектування в районі населеного пункту Шуми за участю представника координатора від ОБСЄ. Юридично інспекцію проводять не сторони воєнного конфлікту, а посередник – ОБСЄ у супроводі представників сторін. ОБСЄ неодноразово підтверджувала безпідставність будь-яких звинувачень щодо будь-яких порушень домовленостей українською стороною. Якщо хтось не довіряє ОБСЄ, нехай побачить правду на власні очі. Якщо хтось не розуміє можливого механізму такого інспектування, рекомендуємо освіжити в пам'яті історію діяльності СЦКК, а також пункт 2 Комплексу заходів з виконання Мінських домовленостей – ту частину, яка визначає сторони на лінії розмежування і яка дісталась Україні у спадок від деяких «великих» дипломатів. (Довідково. СЦКК – це Спільний центр з контролю та координації питань припинення вогню та стабілізації лінії розмежування сторін, двосторонній українсько-російський механізм, створений на виконання Мінського протоколу у вересні 2014 року).

Так, Росія відмовилася від роботи в рамках СЦКК. Кожна нормальна людина чудово розуміє, з якою метою це було зроблено. Але наявність такої мети не означає її реалістичності. Вкрай обмежений прояв присутності бойовиків (виділення наше, – Ред.) нічого нікому не може дати, крім єдиного – ще одного аргументу на користь правоти України. Вкотре разом з міжнародною спільнотою закликаємо Росію повернутися до СЦКК, утримуватись від цього – абсурдно.

Люди, що стоять зі зброєю навпроти українських військ на Донбасі (виділення наше, – Ред.), є об'єктивним фактом. Але кожна політична сила в Україні та суспільство загалом мають робити все для того, щоб ці люди ніколи не стали політичним фактом. Вони використовують бойові дії собі на користь. Україна ж використовуватиме правду та реальний стан речей на лінії розмежування для того, щоб позбавити окупантів будь-якого шансу посилити тиск на нашу державу".

"В принципі, вкрай обмежена присутність бойовиків на українських позиціях вже була. Рік тому, коли нарвані "прєдставітєлі ОРЛО" дейнего і ко припхалися в Станицю Луганську й влаштували там істерику. На цю провокацію не було жодної реакції Зеленського і влади, бойовики розгулювали поблизу наших позиції і хамили місцевим чиновникам. Тоді ж публічно промовчала і Мінська переговорна група. Я за старої пам’яті направила листа з обуренням на представника ОБСЄ в ТКГ Мартіна Сайдіка. Подібну провокацію важко навіть уявити пару років тому, бо при Порошенку реакція військових була б миттєва. Рік тому бойовики організували розвідку в нашому тилу. Тепер їх офіційно запросили в патрулі переговорники від України. Від України, точно?

Р. S. Зверніть увагу, фракція зєльоних чєловєчків мовчить, постять всяку ахінею, веселі виборчі картінки і як води в рота набрали щодо заяв Фокіна, вагнерівців, патрулів. Капітулянти", – прокоментувала цю заяву народна депутатка від "Європейської солідарності" Ірина Геращенко.

Вона наголосила, що домовленості ТКГ про так звані спільні патрулі обмеженої кількості бойовиків на українських позиціях вимагають негайної реакції ВР: "Вимагаю від керівництва парламенту і монобільшості надати публічну оцінку крокам, направленим на легалізацію так званих "ЛДНР", приниженню пам’яті загиблих українських воїнів". 

"Вважаю, що ВР має негайно зібратися на позачергову сесію і заслухати керівництво РНБО , міністра оборони , закордонних справ і віце прем’єра з реінтеграції щодо ситуації на фронті , а також дій влади в питанні мирного врегулювання, яке все більше схоже на капітуляцію", – додала Ірина Геращенко.

Тим часом, як повідомила "Українська правда", представники бойовиків заявили, що їм вперше "вдалося домогтися від української сторони здійснення спільної інспекції щодо фіксації усунення допущених порушень" поблизу населеного пункту Шуми. Інспекцію повинні здійснити 10 вересня о 14:00.