Непроста арифметика: COVID-19 + грип = флурона
Чи можливо одночасно хворіти на коронавірусну інфекцію та грип? Світова практика доводить, що так.
Про перший такий випадок у світі повідомив Ізраїль у грудні торік – поєднання двох небезпечних інфекцій виявили в молодої вагітної жінки. Дослідження провели двічі, аби виключити можливу помилку. Проте помилки не було – пацієнтка й справді мала нещастя "підхопити" обидва віруси. Цікаво, що вона не була вакцинована ні від грипу, ні від коронавірусу, але й ті симптоми, які в неї виникли, не викликали б занепокоєння у медиків, якби жінка не була "при надії" – настільки легкими ті були. Невдовзі випадки змішаної інфекції зафіксували й в інших країнах – Мексиці, Бразилії, Іспанії, Угорщині тощо.
Так "пандемічний" словник поповнився ще одним терміном – "флурона"(з англ. flu, "грип", та coronavirus, "коронавірус"). Однак шансів потрапити у Міжнародний класифікатор хвороб флурона не мала, адже це не окреме захворювання, не два збудника, які "злилися" в один гібридний вірус, а коінфекція – явище, коли одну клітину одночасно атакують різні види вірусів і два захворювання, викликаними вірусами з однаковим шляхом передачі, проявляються в одного пацієнта в одному епізоді.
Низка досліджень доводять: коінфекція може призводити до більш тяжкого перебігу та гіршої відповіді на запропоноване лікування і, відповідно, підвищувати ймовірність летальних наслідків.
Проводячи досліди на мишах, китайські вчені заразили їх двома збудниками. Результат – високе вірусне навантаження і сильне ушкодження легень у гризунів. Проте ситуація може розвиватися й за більш оптимістичним сценарієм, адже патогени конкурують між собою за "місце під сонцем". Щось подібне може відбуватися при одночасному зараженні SARS-CoV-2 та вірусом грипу чи іншими ГРВІ, хоча багато вчених ставить таку думку це під сумнів, адже для входу у клітини-"мішені" ці віруси використовують різні рецептори.
Для науковців флурона не стала новиною. Такої можливості вони не виключали з перших днів пандемії.
Дослідження, проведене в лікарні Тогджі в місті Ухань (Китай), показало, що з 544 пацієнтів, які були інфіковані коронавірусом, близько 12% мали також грип. Інше дослідження 2020 року виявило, що з майже 2 тисяч госпіталізованих з COVID-19 у Нью-Йорку (США), 42 пацієнтів були інфіковані ще якимсь респіраторним вірусом і одна особа хворіла на грип. Цього ж року дослідники з Університету Північної Кароліни перевірили зразки з підтвердженим COVID-19 і встановили, що кожен п’ятий з них був також позитивним на інший патоген. Найчастіше – риновірус.
Приблизно в цей же час поширювався фейк про те, що COVID-19 нічим не відрізняється від грипу, а останній лікарі вперто не хочуть помічати, бо "це вже не модний діагноз". Насправді завдяки впровадженим карантинним обмеженням активне розповсюдження грипу вдалося "пригасити" і захворюваність на нього впала в усіх регіонах світу. Також за відсутності вакцини від коронавірусу люди більш охоче вакцинувалися від грипу, що теж вплинуло на зниження захворюваності. Втім випадки грипу були, як і одночасного зараження двома інфекціями. Випадки флурони можуть мати місце і зараз, однак якщо перебіг дозволяє людині лікуватися вдома, вони можуть залишатися неідентифікованими. А перебіг в обох – дуже схожий: лихоманка, кашель, підвищена втомлюваність, біль у горлі, нежить, головний біль, біль у м'язах. І марно очікувати якихось особливих сигналів від організму, якого нараз атакували два патогени – їх не буде.
У дітей ризик "підхопити" два віруси нараз набагато вищий. Дітей рідше вакцинують від обох захворювань (а в Україні діти, молодші 12 років, узагалі не можуть отримати такого щеплення). Вони не так пильно, як ми, дорослі, стежать за тим, аби вчасно й правильно помити руки. А перебуваючи у великих організованих колективах, взагалі не дотримуються жодної фізичної дистанції. "Омікрон" показав, що діти також можуть мати тяжкий перебіг коронавірусної хвороби. Щодо грипу, діти залишаються у групі ризику виникнення серйозних ускладнень, особливо коли йдеться про діток віком до п’яти років.
Окремої статистики випадків одночасного інфікування грипом і COVID-19. Міністерство охорони здоров'я України не веде – ні серед дітях, ні серед дорослих. "Еспресо.Захід" запитав у у керівниці Львівського обласного центру контролю та профілактики хвороб МОЗ Наталії Іванченко, чи реєструвалися на Львівщині такі випадки за останні два місяці та загалом за весь період пандемії, однак у розмові з нами пані Наталія цієї інформації не підтвердила. Водночас вона зазначила, що "ризик мікс-інфекції залишається, тож теоретично таке може бути".
"Вакцинація від грипу захищає тільки від грипу. Вакцинація від COVID-19 захищає лише від COVID-19. Тому потрібно отримати обидві вакцини, – підкреслила головна епідеміологиня області. – Випадки грипу реєструють в інших областях, тож є ризик, що вірус прийде і до нас".
Багато людей відкладає вакцинацію від грипу до наступної осені. Та й з ревакцинацією від COVID-19 не поспішає – відтягує отримання третьої, бустерної дози до літньої відпустки чи початку чергової хвилі.
На вироблення імунітету від грипу необхідно два тижні. Епідсезон грипу триває, як правило, до 15 квітня, тому вакцинуватися ще не пізно. На COVID-19 люди хворіють цілий рік, тож вираховувати якісь зручні дати у цьому випадку також недоцільно.
Деякі епідеміологи вважають, що масковий режим потрібно залишити навіть після завершення пандемії COVID-19. Мовляв, це дозволить нам попередити поширення респіраторних інфекцій – від банальної застуди до туберкульозу легень.
Мусимо привчити людей регулярно провітрювати кімнати, мити руки з милом і вакцинуватися. А маска на все життя – це не варіант.
Стежте за найважливішими новинами Львова, регіону, України та світу разом з "Еспресо.Захід"! Підписуйтесь на нашу facebook-сторінку.
- Актуальне
- Важливе